artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Kraj kontrastów

Kraj kontrastów

Poczuj się jak bohater własnego filmu, podróżując po Litwie. Do odkrywania uroków tego niezwykłego kraju zachęca krajowa agencja rozwoju turystyki Lithuania Travel.

Wilno, stolica Litwy, jest ucieleśnieniem litewskich kontrastów. Wpisane na listę dziedzictwa UNESCO stare miasto charakteryzuje się brukowanymi uliczkami, które rozlewają się w wąskie zaułki pomiędzy budynkami w stylu gotyckim, barokowym, renesansowym i klasycystycznym. W ukrytych zakamarkach czają się stare tajemnice, przypominające o Wielkim Księstwie Litewskim, a czerwone dachy odsłaniają widoki na wiele kościołów w mieście.

Jednoczeście w całym Wilnie tętni kosmopolityczne życie, które przejawia się w żywej scenie kulinarnej, nieustannym życiu nocnym i żywej sztuce ulicznej. Na przykład dzielnica Užupis jest ucieleśnieniem ducha cyganerii – wokół niej znajdują się rzeźby, murale i instalacje artystyczne.

Kowno, drugie co do wielkości miasto na Litwie i dawna tymczasowa stolica kraju, jest liderem w poszukiwaniu połączenia nowoczesności z tradycją. Jako Europejska Stolica Kultury 2022 i świadectwo stylu modernistycznego i Art Deco, miasto wita przyjezdnych licznymi wydarzeniami artystycznymi, edukacyjnymi i kulturalnymi – wystawami Yoko Ono, Mariny Abramovič, Williama Kentridge'a, festiwalami oraz spektaklami.

Wolisz spędzić urlop z dala od gwarnego miasta? Wyjątkową historię Litwy poznasz w wiosce Rumšiškės, położonej zaledwie 30 km od Kowna. Na terenie skansenu etnograficznego prezentowana jest zabudowa ze wszystkich regionów Litwy, pochodząca z wieków XVIII-XX. Kamienny rynek, domy rzemieślników i handlarzy sąsiadują ze szlacheckim dworem Aristavėlė, o którym krzyżowcy wspominali już w XIV wieku.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Choć niewielka, Litwa oferuje wiele miejsc, w których można się zakochać, a które różnią się od siebie w zależności od regionu. Litewskie wybrzeże Bałtyku to świeże powietrze, niezmącone morze i odległe zakątki, w których można spędzić romantyczny urlop. Rozległe samotne plaże na Mierzei Kurońskiej, półwyspie wpisanym na listę UNESCO i objętym ścisłą ochroną przyrody, znajdują się w odległości krótkiej przejażdżki promem od Klaipėda – nonszalanckiego miasta portowego. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc jest wydma Parnidis w Nidzie. Ma 52 m wysokości i jest jedną z najwyższych wydm w Europie. Roztacza się z niej zachwycająca panorama bezkresnych piaszczystych plaż, które łączą się z pachnącymi lasami sosnowymi.

A może nad jezioro? Spokojne miejsce w otoczeniu zielonych lasów sosnowych możesz znaleźć na jednym z 279 jezior w rejonie Molėtai, z których najdłuższe – Asveja – rozciąga się na długości ponad 21 km i ma głębokość 50 m. Warto rozważyć również wizytę na Pojezierzu Zarasai. W ponad 300 czystych jeziorach znajdują się odkryte baseny, trampoliny do nurkowania, parki desek wodnych, katamarany i przezroczyste łodzie, w których można zobaczyć bujne życie podwodne. W Wilnie jest też wiele czarujących plaż, które znajdują się o krok od tętniącego życiem miasta – idealne na szybką kąpiel przed dalszą wędrówką brukowanymi uliczkami.

Miłośnicy przygód powinni zainteresować się zamkiem na wyspie w Trokach – urzekającym średniowiecznym mieście niedaleko Wilna. Nie tylko można tu spacerować po starodawnych uliczkach otoczonych wodami, ale także zwiedzić miejsce, które upodobali sobie filmowcy: zamek został wybrany w 2005 roku do filmu „Lochy i Smoki 2”, a także do norweskiej produkcji pt. „Trzy orzeszki dla Kopciuszka”.

ReklamaŚródtekstowy 2 BookingCamper
Ale na tym nie koniec filmowych wrażeń – w Kłajpedzie znajduje się statek, który mógłby pojawić się w filmie o piratach. Meridianas, żaglówka i restauracja w jednym, zacumowany jest w samym centrum miasta. Ciekawie kontrastują ze sobą również stare osady rybackie i nowoczesna marina w pobliskiej miejscowości Dreverna.

Na Górze Krzyży, położonej wśród rozległych pól rejonu Šiauliai w północnej części kraju, znajdują się tysiące krzyży. Choć na pierwszy rzut oka to upiorne miejsce, wzgórze jest świadectwem wytrwałości i siły Litwinów, a także nadziei, która świeci nawet w najciemniejszych czasach. Obecnie turyści z całego świata mogą zostawić na wzgórzu krzyż, który będzie strzegł ich modlitw i życzeń.


Krzysztof Dulny 02.05.20220 zdjęć 20