artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Jubileuszowy zlot Europa Rally w Krakowie

Jubileuszowy zlot Europa Rally w Krakowie

Czas czytania 5 minut

Zapowiedź tego jubileuszowego wydarzenia wraz z ogólnymi informacjami, w tym o historii zlotów z cyklu Europa Rally opisałem w numerze 107. Pod koniec marca, czyli na dwa miesiące przed wydarzeniem Polski Związek Motorowy wraz z Małopolską Organizacją Turystyczną, Miastem Kraków oraz producentem kamperów Globe-Traveller czynią ostatnie szlify, aby okres od 25 do 29 maja 2023 roku spędzony w Krakowie zapisał się wyłącznie pozytywnymi wrażeniami w pamięci uczestników zlotu. Na turystów caravaningowych z całej Europy czekają dobre warunki i sporo atrakcji.

Jak udało nam się dowiedzieć, do skrzynki poczty elektronicznej biura organizacyjnego spływa wiele zapytań, ale w szczególności przeważają te o warunki sanitarne i program zlotu. Organizatorzy zapewniają, że na miejscu zlotu na pewno będzie dostęp do nowoczesnych kontenerów prysznicowych z ciepłą wodą oraz WC. Nie zabraknie też prądu, który zapewnią agregaty prądotwórcze. Od czwartku do niedzieli przygotowane będą wycieczki fakultatywne, lecz gdy ktoś zechce zwiedzać na przykład stare miasto na własną rękę, tuż obok Muzeum Lotnictwa Polskiego znajdzie przystanek na trasie komunikacji publicznej. To niemal centrum Krakowa, więc wachlarz pomysłów na samodzielne poznawanie tego miasta jest niemal nieograniczony.

Co w programie?

Każdemu turyście, który zwraca baczną uwagę na program polecamy obserwowanie stosownej zakładki na stronie Europa Rally, ponieważ grafik wydarzeń jest nieprzerwanie dopracowywany, a kolejne atrakcje zlotowe będą dopisywane. Warto być na bieżąco. Zlot zasadniczo startuje od czwartku 25 maja, jednak zainteresowanym umożliwiono przyjazd o jeden dzień wcześniej. Z uwagi na koszty, jakimi obciążany jest organizator za każdy dzień wynajmu terenu, za przyjazd wcześniej od uczestników pobierana jest dodatkowa opłata. Można pojawić się od godziny 12:00. Zgłoszonych załóg, które wybrały ten dzień jest coraz więcej.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Czwartek 25 maja

Tego dnia, jak to zwykle bywa na tego typu zlotach, spodziewamy się przyjazdu większości uczestników.  Program zakłada od rana wycieczki fakultatywne, z których skorzystają zapewne Ci, którzy zameldują się na terenie Muzeum w środę. Wieczorem do dyspozycji turystów będzie DJ, przed którym stoi zadanie zaspokojenia muzyczno-tanecznego turystów wielu narodowości i w każdym wieku. To wszystko w centralnej części zlotu, przy przygotowanej na te okazje scenie.

Piątek 26 maja

Od samego rana – jak przystało na zlot turystyczny – będą odbywały się wycieczki fakultatywne, a o godzinie 16:00 rozpocznie się ceremonia otwarcia zlotu. Większość atrakcji wokół wspomnianej sceny, tam zostanie zapalony ogień w pochodni, będziemy gościć władze Województwa Małopolskiego. Miasta Krakowa, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Małopolskiej Organizacji Turystycznej i wielu innych przedstawicieli zaangażowanych w to przedsięwzięcie organizacji. Uczestnicy, podzieleni grupami według swoich krajów wezmą udział w tradycyjnym przemarszu. To bardzo integrujące wydarzenie, nawiązujące zwyczajem do przemarszu zawodników podczas rozpoczęcia igrzysk olimpijskich. Po zakończeniu pochodu uczestnicy posłuchają występu zespołu Taraka, a organizatorzy wydadzą każdemu posiłek zlotowy.

Jubileuszowy zlot Europa Rally w Krakowie 2

Sobota 27 maja

To dzień pełen atrakcji. Żądni poznawania okolicy będą wyjeżdżali na wycieczki, ale od wczesnych godzin popołudniowych rozpocznie się jarmark i degustacja produktów regionalnych. Zapewne niemałą atrakcją tego popołudnia będzie również prezentacja i degustacja win, które zapewnią przedstawiciele winnic Małopolski. Przez cały czas trwania zlotu będzie z nami ekipa z portalu iCamp, która zagospodaruje czas dzieciom i młodzieży. Kto wie, może i na poranną zumbę znajdą się chętni? Oprócz tego podczas wszystkich dni zlotu będziemy gościć przedstawicieli firmy Rebel, znanej ze świetnych gier planszowych. 60. Europa Rally jest jednym z wielu punktów akcji „Rebel w trasie”. Na specjalnie przygotowanym terenie będzie można grać, testować, a nawet kupić ich produkty. Polski Caravaning naturalnie będzie obecny ze swoim stoiskiem, na którym zaproponujemy Wam nie tylko magazyny i gadżety, ale też mnóstwo dodatkowych atrakcji. Zwieńczeniem dnia będzie dyskoteka. 

Jubileuszowy zlot Europa Rally w Krakowie 3

ReklamaJubileuszowy zlot Europa Rally w Krakowie 4
Niedziela 28 maja

Turystyka jest priorytetem, zatem kolejne busy tego ranka zabiorą uczestników w wybrane miejsca, a pozostający na miejscu zlotowicze mogą w tym czasie np. zwiedzić Muzeum Lotnictwa. Od godzin południowych organizatorzy przygotują prezentację działalności Polskiego Związku Motorowego. Atrakcją mają być np. samochody zabytkowe. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, będzie można usiąść w samochodzie rajdowym i porozmawiać z kierowcami, których w związku sportowym, jakim jest PZM, nie brakuje. Wieczór umili nam wyjątkowy występ zespołu folklorystycznego, który zagra również do tańca.

Poniedziałek 29 maja

Ostatniego dnia zlotu nikt nie lubi. To bowiem czas rozstań, a przed wieloma uczestnikami tysiące kilometrów w drodze do domu lub na kolejne zloty. Oficjalne zakończenie zlotu odbędzie się w poniedziałek o godzinie 12:00.

Atrakcji będzie przybywało

Już teraz wiemy, że w trakcie zlotu zorganizowane będzie miasteczko handlowe, w którym przedstawiciele dealerów i producentów z branży caravaningowej będą prezentowali sprzęt. Firma Elcamp oraz Warszawskie Centrum Caravaningu zapewnią sklepy pełne akcesoriów caravaningowych. Jeśli ktoś zechce odpłatnie usunąć drobne usterki lub wykonać przegląd instalacji gazowej – pracownicy Elcamp ze swoim mobilnym serwisem przyczep i kamperów będą do dyspozycji. Zgodnie z hasłem producenta: "Just biking” nie ważne kim jesteś, gdzie chcesz jechać, nie ważne nawet jaka jest pogoda. Po prostu jedź. Będzie można odbyć jazdy testowe na rowerach polskiego producenta rowerów elektrycznych. Swoje miejsce w centralnej części terenu zlotu znajdzie również stoisko gastronomiczne z ofertą posiłków i napoi.

Zapowiada się ciekawe, międzynarodowe wydarzenie caravaningowe, na którym po prostu warto być. Nawet gdy Kraków nie jest komuś obcy, to skala wydarzenia, możliwość integracji, poznania ciekawych ludzi wśród turystów caravaningowych z całej Europy jest tego warta.

Marcin Turko


Redakcja27.02.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News