artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Jak obniżyć koszty wakacyjnej podróży? Przede wszystkim odpowiednio się do takiego wyjazdu przygotować!
Jak obniżyć koszty wakacyjnej podróży? Przede wszystkim odpowiednio się do takiego wyjazdu przygotować!

Jak obniżyć koszty wakacyjnej podróży?

Czas czytania 5 minut

Ponad 80% Polaków przyznaje, że na tegoroczne krajowe podróże wakacyjne wybierze się autem – wynika z badań autobaza.pl. Wycieczki samochodem mogą być nie tylko ekscytujące, ale również... kosztowne z powodu cen paliwa. Istnieją jednak praktyczne sposoby, aby zmniejszyć spalanie samochodu w trasie.

Wybór większości Polaków ma niezaprzeczalne zalety – zapewnia przede wszystkim elastyczność, niezależność i swobodę podróżowania – jednak wakacyjny nastrój mogą skutecznie zepsuć koszty paliwa. Oto kilka praktycznych sposobów na zminimalizowanie spalania podczas wakacyjnych wojaży. 

Planowanie podróży
Kiedy planujemy wakacyjną podróż samochodem, istotne jest przeanalizowanie całej trasy tak, aby uniknąć stania w korkach. Zatory drogowe czy obszary robót drogowych zmuszają nas do długotrwałego obniżenia prędkości. Najlepiej unikać takich sytuacji, ponieważ zagraża to kondycji silnika naszego pojazdu oraz skutkuje niechcianą stratą paliwa. Dodatkowo pomocne okazuje się uprzednie zaplanowanie postojów na tankowanie. Warto mieć na uwadze fakt, że stacje benzynowe znajdujące się blisko dróg szybkiego ruchu charakteryzują się wyższymi cenami – nie tylko paliwa.

– W planowaniu trasy przydatne okazują się powszechnie dostępne aplikacje nawigacyjne, które nie tylko wskazują alternatywne objazdy i ich czas, ale także aktualne utrudnienia w ruchu drogowym. Oznaczone są tam prace drogowe, kolizje i generalne warunki trasy, a w tym – zakorkowane odcinki. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie przeszkody i sznury aut – wówczas warto pamiętać o wyłączaniu pojazdu na okres „postoju” dopóki samochody przed nami nie ruszą – mówi Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Regularne przeglądy techniczne
Ważnym elementem przygotowania samochodu do wakacyjnej podróży jest regularne przeprowadzanie przeglądów technicznych. Warto sprawdzać stan opon, ponieważ niedostateczne ciśnienie powoduje większe opory toczenia, a w rezultacie – wyższe zużycie paliwa. Nie zapominajmy także o bieżniku – musi być on wystarczająco głęboki. Podczas przeglądów technicznych należy uwzględniać regularne serwisowanie silnika. Oprócz wymiany oleju kluczowe jest także kontrolowanie stanu filtrów, ponieważ stare i zanieczyszczone powodują wzmożone obciążenie silnika. 

Układ klimatyzacji także nie powinien być pomijany. Przestarzałe systemy mogą być mniej wydajne i zdecydowanie bardziej nadwyrężać samochód. Klimatyzacja napędzana jest bezpośrednio od silnika, stawiając tym samym dodatkowy opór, który doprowadza do większego spalania pojazdu. Ewentualna konserwacja lub uzupełnienie czynnika chłodzącego mogą pomóc w zapewnieniu optymalnego działania systemu i zmniejszeniu zużycia paliwa. 

Lekki bagaż i redukcja oporu powietrza
Kolejnym czynnikiem, który warto rozważyć, jest bagaż, a konkretnie – jego waga i usytuowanie. Lżejsze obciążenie ogranicza zużycie paliwa, ponieważ pojazd ma wówczas mniej do udźwignięcia. Jeśli nie możemy zrezygnować z konkretnych przedmiotów, warto rozważyć zamianę dużych walizek na lżejsze, materiałowe torby podróżne. Bagażnik dachowy również nie pomaga pojazdowi. Nawet jeśli pozostaje pusty, tworzy opory powietrza, które przyczyniają się do większego spalania. Jeśli bagażnik nie będzie potrzebny, warto rozważyć zdemontowanie go przed wyruszeniem w podróż. 

ReklamaJak obniżyć koszty wakacyjnej podróży? 2
– Pamiętajmy, że podróżowanie z załadowanym dachowym bagażnikiem rowerowym realnie wpływa na wzrost spalania – według badań ADAC nawet o 41%. Przed podróżą, w szczególności w przypadku krótszych wyjazdów weekendowych, warto rozważyć opłacalność takiego przedsięwzięcia. Być może koszt wypożyczenia rowerów na miejscu będzie znacznie niższy – dodaje Piotr Korab.

Wybór paliwa
Wybór odpowiedniego rodzaju paliwa również ma znaczenie dla efektywności podróży samochodem. Przed wyjazdem warto upewnić się, jakie są specyfikacje producenta danego pojazdu. Może przyczynić się to do zoptymalizowania wydajności silnika, a tym samym zmniejszenia zużycia paliwa. Zdarza się, że producent nie wskazuje na konieczność wykorzystania konkretnego paliwa. Wówczas można rozważyć tańsze opcje o niższym mierniku oktanowości. 

Promowanie zrównoważonego transportu
Kolejną praktyką jest tzw. carpooling, czyli dzielenie się samochodem z innymi podróżującymi. Podobnie jak poprzednie rozwiązania, to również przyczynia się do zmniejszenia liczby pojazdów na drodze. W ostatnim czasie popularne stały się dedykowane temu aplikacje, gdzie poszukujący transportu lub kierowcy ogłaszają planowaną trasę wraz z terminem. Podobną praktykę można zauważyć na platformach społecznościowych, gdzie ludzie zamieszczają swoje posty i tworzą grupy wyjazdowe. Do tego typu podróżowania możemy zaliczyć także „autostop”, który wciąż jest prężnie praktykowany przez podróżników.

– Przygotowując się do wakacyjnych podróży, warto mieć na względzie uprzednie planowanie. Poczynając od przeglądu samochodu, kończąc na trasie, lokalizacjach postojów i odpowiednim zapakowaniu bagaży. Oszczędzi nam to nie tylko pieniędzy, ale i stresu. Warto więc przemyśleć przed wyjazdem, co jest zbędne, a co wymaga ulepszenia lub aktualizacji, aby zredukować zbędne obciążenie i niedogodności w naszym samochodzie – podsumowuje Piotr Korab, ekspert autobaza.pl.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News