artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Trentino
  fot. PC Trentino

Daj się porwać białej przygodzie w Trentino

Czas czytania 5 minut

5 pomysłów na zerwanie z nudą podczas zimowego wypoczynku

Gdy włoski region Trentino pokrywa się białym puchem, a na strome alpejskie stoki wjeżdżają ratraki, dotychczas łagodne otoczenie odkrywa przed miłośnikami sportów zimowych nowe, ekscytujące oblicze. Zwyczajnie nie sposób wtedy oprzeć się outdoorowym atrakcjom Dolomitów takim jak narciarstwo alpejskie, freeride, dry-tooling czy przeloty nad śnieżnymi krajobrazami. Szczególnie, że doznania płynące z przebywania na łonie natury potęguje widniejące na horyzoncie majestatyczne pasmo górskie. 

Sposobów na zerwanie z nudą w Trentino jest wiele, niemniej główną zimową przygodą może się okazać Let’s Dolomites. Pod tą niepozorną nazwą kryje się wiele niepowtarzalnych aktywności, tzw. „przygód”, w tym wyczynowe narciarstwo alpejskie wraz z rakietami śnieżnymi, a nawet wspinaczką na lodospady. Twórcami inicjatywy są Przewodnicy Alpejscy z Trentino. Opracowali oni plany kilkudniowych wycieczek, pozwalających bliżej poznać Dolomity w towarzystwie niezawodnych i kompetentnych towarzyszy, którzy doskonale znają teren. 

Co nieszablonowanego zatem warto robić w Trentino zimą? Oto 5 pomysłów na outdoorowe atrakcje w Dolomitach.

1. Modonna di Campiglio – zachodzące słońce to dopiero początek

W każdy poniedziałek i czwartek, od godziny 18 do 21 dostępny jest specjalny tor, po którym można bezpiecznie poruszać się także po zmroku. Trasa „Skialp track by night” rozpoczyna się w miejscowości Fortini, mija Rifugio Boch i prowadzi do Rifugio Graffer z różnicą wysokości 620 m i długością aż 6 km i 550 m. Jej pokonanie zajmuje 2 godziny, a schroniska wzdłuż trasy pozostają wówczas otwarte dla miłośników wieczornej jazdy.

ReklamaDaj się porwać białej przygodzie w Trentino 1
W Campiglio znajdą też coś dla siebie doświadczeni narciarze. Sunset skialp – to wyczynowy zjazd alpejski przy zachodzie słońca, przyprawiający o szybsze bicie serca, które można ukoić schroniskowymi smakołykami. W 2022 roku zaplanowano  cztery terminy zjazdów: 3, 12, 17 i 26 lutego.

2. Freeriding - białe ślady kreślone swobodą

Kontakt z naturą poza granicami wytyczonymi przez tory zjazdowe nabiera większej intensywności, gdy ciszę świeżego i puszystego śniegu przerywa jedynie delikatny odgłos sunących nart.
Prawdziwą stolicą freeridingu w Dolomitach jest San Martino di Castrozza. W tym raju puszystego śniegu swój ślad pozostawili już najwięksi freeriderzy świata. Największą popularnością cieszy się trasa Boschetto Tagnola, oferująca łatwy zjazd po zróżnicowanej rzeźbie terenu, Val Cigolera - dobra zabawa bez forsowania oraz zjazd Rosetta skierowany dla ekspertów szusowania poza szlakiem. W San Martino, w ramach projektu #weridesafe można sprawdzić, gdzie bezpiecznie jeździć poza trasami. Narciarstwo pozatrasowe w Trentino to również pierwszy w tym regionie „Freeride Park” w Val di Fassa, monitorowany przez wykwalifikowany i czujny personel.

Trentino

3. A gdy wokół lód – wspinanie po kryształowych ścianach

Zamarznięte wodospady w Dolomitach to zapierające dech w piersiach naturalne lodowe rzeźby. Wzbudzają podziw podczas pieszych wędrówek ale przede wszystkim to swoista „mała Kanada” czekająca na entuzjastów wspinaczki każdego stopnia trudności. W

ReklamaDaj się porwać białej przygodzie w Trentino 3
Val Daone swoich sił można spróbować na blisko setce zarejestrowanych „lodowych tras”, a to dopiero początek przygody. Lodospady w Trentino rosną jak grzyby po deszczu, dzięki wyjątkowo bogatemu w źródła wody regionie. Do widowiskowego wspinania w lodzie zaliczają się lodospady w Val Noana, Val Breguzzo czy Val di Rabbi, w którym możemy liczyć na wsparcie przewodników górskich Ursus Adventures.

Trentino

4. Nurkowanie pod lodem w Trentino - coś dla zawodowców

W lutym nad jedno ze skutych lodem alpejskich jezior Lago di Lavarone przybywają zawodowi nurkowie by sprawdzić swoje umiejętności, siłę spokoju, a przede wszystkim moc żywiołu jakim jest lodowata woda. Doświadczeni nurkowie zaś odbywają szkolenia w Lago di Serraia, również w lutym zbierają się w celu nauki praktyki nurkowania swobodnego i pod lodem.

Trentino

5. Zimowy lot nad Dolomitami 

Alpy zachwycają pięknem z każdej perspektywy, górujące nad położonymi w dolinach miasteczkami wzbudzają podziw i szacunek. Co się jednak stanie gdy spojrzymy na nie z lotu ptaka? W pogodny, spokojny dzień, szybując nad ośnieżonymi lasami, stokami narciarskimi i górskimi schroniskami widoki są wyjątkowo urzekające. Zimowe loty na paralotni w tandemie to niepowtarzalne przeżycie, które gwarantuje silne emocje. Loty na paralotniach tandemowych czekają na każdego w wieku od 8 do 80 lat, w indywidualnych przypadkach, atrakcja jest również dostępna dla osób niepełnosprawnych. Wymagane są jedynie buty zimowe i odzież chroniąca przed szczypiącym mrozem, który w powietrzu jest dużo bardziej odczuwalny. Doświadczenie narciarze mogą natomiast startować i lądować w nartach!

Trentino

To zaledwie kilka wybranych atrakcji dostępnych w regionie Trentino, więcej inspiracji można znaleźć na stronie: https://www.visittrentino.info/pl 
 


Administrator18.02.2022
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News