artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - polboat 08.07-21.07 Sebastian
Nowy Land Rover Defender 130

Nowy Land Rover Defender 130

Czas czytania 7 minut

Caravaning nie miałby swej rasowej odmiany, gdyby nie seria niezwyciężonej rodziny pojazdów terenowych, które dają możliwości przeżywania przygód nawet ośmiu dorosłym osobom w trzech rzędach pełnowymiarowych siedzeń.

Nowego Defendera 130 wyróżnia cała gama ulepszeń technologii oraz designu w środku i na zewnątrz, w unikalny sposób równoważąca komfort z tradycyjną wytrzymałością i możliwościami Defendera. Aby uczcić obchody Platynowego Jubileuszu Królowej Elżbiety, Land Rover podaruje Jej Wysokości oraz Brytyjskiemu Czerwonemu Krzyżowi specjalnie zamówionego Defendera 130, który wesprze działania w Wielkiej Brytanii. Inżynierowie Land Rovera będą współpracować z reprezentantami tej organizacji charytatywnej, której patronką jest Królowa Elżbieta, w celu zaadaptowania Defendera 130, zanim jeszcze w tym roku wyruszy na służbę.

- Nowy Defender 130 wprowadza nowy wymiar możliwości do naszej najtrwalszej i najwytrzymalszej rodziny pojazdów. Jego przestronne wnętrze przyjmie i przewiezie w warunkach najwyższego komfortu aż do ośmiu osób, zapewniając niezrównane możliwości przeżywania przygód dla całych rodzin z unikalnymi cechami charakterystycznymi designu, tworzącymi wyraziste doznanie nowego Defendera – komentuje Nick Collins, Executive Director, Vehicle Programmes, Land Rover.

Defender 130 posiada własną paletę kolorów z nową, ekskluzywną opcją Sedona Red. Wygląd uzupełnia pakiet Extended Bright Pack – dostępny jako dodatek do istniejącego Bright Pack, który zapewnia wyrazisty design z wykończeniem w odcieniu Ceres Silver Satin wokół wszystkich dolnych okładzin nadwozia oraz przednimi i tylnymi płytami ochronnymi w kolorze Noble Chrome.

ReklamaNowy Land Rover Defender 130 1
Wsparcie i komfort podczas wypraw terenowych

Wewnątrz dla każdego z pasażerów we wszystkich trzech rzędach siedzeń zapewnione są przemyślane rozwiązania w zakresie przechowywania i wygody. Dzięki temu Defender 130 dba o potrzeby pasażerów na każdym siedzeniu, dając swobodny dostęp do wygodnego, trzeciego rzędu w jasnej i przestronnej kabinie.

Wnętrze posiada nowe opcje kolorystyczne i materiałowe, które wzmacniają wrażenia podczas jazdy terenowej. Najnowsze układy podwozia i technologie – w tym nowy, większy, ekran dotykowy Pivi Pro o przekątnej 11,4 cala, standardowe elektroniczne zawieszenie pneumatyczne i układ oczyszczania powietrza w kabinie Plus – zapewniają maksymalne wsparcie i komfort podczas wypraw terenowych.

Wygląd zewnętrzny

Kultowa sylwetka Defendera została elegancko wydłużona z tyłu o 340 mm, aby zapewnić więcej miejsca wewnątrz, we wszystkich trzech rzędach, nie narażając na szwank niezrównanych możliwości terenowych.

Wykazując się wyraźnym rodzinnym podobieństwem, Defender 130 posiada wydłużony tylny zwis, który zapewnia jeszcze więcej miejsca wewnątrz – w trzecim rzędzie siedzeń i w przestrzeni bagażowej.

Aby zachować charakterystyczny wygląd tylnej części Defendera, inżynierowie Land Rovera opracowali subtelne podwyższenie tyłu nawiązujące kształtem do łodzi, które jednocześnie maksymalizuje niezrównane właściwości terenowe, jakich klienci oczekują od Defendera, zapewniając kąt zejścia 28,5 stopnia. Obudowy tylnych świateł LED zostały zaprojektowane na nowo, aby zachować trzy wyraźne linie, które definiują boczny profil Defendera i subtelnie wznoszą się ku tyłowi.

ReklamaNowy Land Rover Defender 130 2
Dostęp do obszernej przestrzeni ładunkowej pozostał niezmieniony, a na koło zapasowe można założyć twardą osłonę w kolorze nadwozia, co odzwierciedla pozycję Defendera 130 na szczycie linii defenderów. Relingi dachowe w kolorze Narvik Black są montowane w standardzie, dostępna jest również pełna gama akcesoriów zewnętrznych Defendera – w tym pakiety Explorer, Adventure, Country i Urban.

Wyrafinowane proporcje modelu 130 zostały podkreślone przez opcjonalny pakiet Extended Bright Pack. W tej specyfikacji wszystkie dolne panele nadwozia są wykończone w kolorze Ceres Silver Satin, co zapewnia charakterystyczny wygląd pojazdów w kolorach Hakuba Silver, Fuji White i Yulong White. Detale w kolorze Ceres Silver można znaleźć na kratce chłodnicy i bocznych błotnikach wszystkich modeli Defender 130, doskonale uzupełnione przez 20-calowe obręcze aluminiowe Luna, dostępne w wykończeniu Bright Silver.

Przestronne wnętrze

W przypadku Defendera 130 Land Rover wprowadza rozszerzone opcje kolorystyczne i materiałowe dla klientów poszukujących jeszcze bardziej wyrafinowanych wrażeń, swobodnie równoważących twardy, nieugięty charakter i większą niż kiedykolwiek przestrzeń wewnątrz.

Elegancko wydłużony tył zapewnia bezkompromisową przestrzeń w trzecim rzędzie z szerokością wystarczającą, aby zapewnić wygodne siedzenia dla trzech dorosłych osób, podczas gdy kontur Defendera zapewnia sporo miejsca nad głowami we wszystkich trzech rzędach. Dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak podgrzewane fotele, wyściełane podłokietniki, przemyślane schowki i gniazdo USB-C do ładowania urządzeń w podróży zapewniają pasażerom wygodę w trzecim rzędzie. Również dywaniki są dopasowane do unikalnego charakteru modelu 130.

Duże okna zapewniają doskonałą widoczność we wszystkich trzech rzędach siedzeń, a standardowo montowany panoramiczny dach przesuwany, uzupełniony o drugi taki dach nad trzecim rzędem, sprawia, że wnętrze jest jasne i przestronne dla wszystkich. Dodatkowy komfort zapewnia wentylacja dla każdego z rzędów, a dodatkowe kanały wentylacyjne zapewniają większą wydajność ogrzewania i klimatyzacji dzięki opcjonalnej czterostrefowej klimatyzacji dostępnej wyłącznie w Defenderze 130.

Nowe opcje wyposażenia wnętrza i wykończenia przyczyniają się do stworzenia wyrafinowanego środowiska w kabinie. Detale w odcieniu Noble Chrome można znaleźć na urządzeniach sterujących nawiewami powietrza i przełącznikach elektrycznych foteli, podczas gdy elementy głośników są wykończone w jasnym kolorze Ceres Silver, a zawiasy podłokietników w kolorze Atlas. Wszystko to łączy się, aby dopełnić cechy pakietu zewnętrznego Extended Bright Pack.

Nowy materiał wykończeniowy – fornir drewniany Natural Light Oak – jest inspirowany dryfującym drewnem i nadaje naturalny, nowoczesny wygląd oraz wrażenie. Został stworzony, by elegancko dopełniać siedzenia z perforowanej skóry Windsor w kolorze Light Oyster. Przy wyborze tego typu siedzeń górna rolka i obręcze deski rozdzielczej są wykończone w kolorze Lunar – przeciwstawione białym, malowanym proszkowo elementom Cross Car Beam, które zapewniają dodatkową głębię i kontrast. Perforowana skóra Windsor w kolorze Vintage Tan jest dostępna w całej gamie defenderów, natomiast modele X-Dynamic mogą być wyposażone w tkaninę Robustec w wykończeniu Duo Tone.

Z przodu Defender 130 jest standardowo wyposażony w większy ekran dotykowy Pivi Pro o przekątnej 11,4 cala, który został wprowadzony w Defenderze 90 i 110 V8, umożliwiając lepszą kontrolę nad podstawowymi funkcjami pojazdu za pomocą wyraźnego i intuicyjnego wyświetlacza. Interfejs z zakrzywionym szkłem zapewnia szybkie i nowoczesne działanie. Jest gotowy do użytkowania natychmiast po uruchomieniu pojazdu. Ma prostą strukturę menu i możliwość aktualizacji oprogramowania w technologii Software Over The Air, dzięki czemu jest zawsze na bieżąco.

…i wydajne układy napędowe

Defender 130 jest dostępny z wyborem mocnych i wydajnych silników Ingenium, w tym sześciocylindrowymi benzynowymi P300 i P400 w technologii mild-hybrid oraz wysokoprężnymi sześciocylindrowymi D250 i D300.

Technologia Mild-Hybrid Electric Vehicle (MHEV) tworzy podstawę sześciocylindrowych układów napędowych Land Rovera Ingenium, zapewniając płynne reakcje oraz zwiększoną oszczędność paliwa.

I tak np. P300 zapewnia swobodną, wyrafinowaną jazdę dzięki swojemu 3-litrowemu, sześciocylindrowemu silnikowi Ingenium i przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 7,5 sekundy. P400 osiąga od 0 do 100 km/h w 6,6 sekundy z pełną mocą i wyrafinowaniem. Z kolei silniki wysokoprężne Ingenium zapewniają lepsze dostarczanie momentu obrotowego, płynne reakcje i imponującą oszczędność paliwa wraz z przyspieszeniem od 0 do 100 km/h w 7,5 sekundy dla modelu D300. D250 również zapewnia niesamowite osiągi dzięki mocy 250 KM i momentowi obrotowemu 600 Nm z sześciocylindrowego układu napędowego i jest w stanie przyspieszyć od 0 do 100 km/h w 8,9 sekundy.

Każdy Defender 130 jest standardowo wyposażony w system inteligentnego napędu na wszystkie koła (iAWD) oraz ośmiobiegową, automatyczną skrzynię biegów ZF. Technologia iAWD wydajnie i skutecznie zarządza układem napędowym i rozdziałem mocy pomiędzy przednią i tylną osią, optymalizując wydajność na drodze i zdolności terenowe w zależności od potrzeb.

Udoskonalenia Hard Top

Land Rover wzmocnił atrakcyjność swojego niepowstrzymanego samochodu 4 × 4, wprowadzając ulepszone specyfikacje X-Dynamic i X dla Defendera Hard Top 90 i 110, dzięki czemu ten najtwardszy i najbardziej wytrzymały członek rodziny Defender jest jeszcze bardziej atrakcyjny dla szerszej grupy klientów. Oba modele są wyposażone w mocne i wydajne sześciocylindrowe silniki wysokoprężne Ingenium Land Rovera: D300 w wersji X-Dynamic lub D250 w wersji X-Dynamic. Ponadto pneumatyczne zawieszenie jest teraz dostępne jako opcja we wszystkich modelach Defender 90 Hard Top.

Fot. Land Rover


Rafał Dobrowolski01.06.2022 zdjęć 3
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News