artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Nadmuchiwany wykusz od Lippert Components

Nadmuchiwany wykusz od Lippert Components

Czas czytania 4 minuty

Koncept „pneumatycznej szuflady” zaprezentowano na targach Caravan Salon 2023. Prototyp poszerzający na postoju fragment nadwozia kampervana został przetestowany i opracowany we współpracy z X GLOO, firmą znaną z dostarczania technologii nadmuchiwanej sypialni w kamperach Bürstner i podnoszonego dachu w Hymer Venture S.

Karoserie kampervanów ograniczają pokusę realizacji poprzecznych do kierunku jazdy miejsc sypialnych – takie materace mają maksymalnie ok. 185 cm długości. Jak stworzyć pełnowymiarową sypialnię?

Panaceum na szczupłość zabudowy są wytłoczki poszerzające karoserię lub rozwiązania aktywowane tylko na postoju. Te pierwsze asymetrycznie modyfikują boczny zarys pojazdu (z reguły przeszkodą są drzwi przesuwne, więc poszerza się w ten sposób o ok. 15-20 cm karoserię tylko z jednej strony) i pogarszają aerodynamikę. Te drugie, znane pod nazwą slide-out, upowszechniły się w dużych, ciężkich kamperach i przyczepach kempingowych. Tu już możliwości powiększania kubatury są wiele większe.

Tropem rozwiązań aktywowanych tylko w razie potrzeby poszła firma Lippert Components prezentując podczas targów Caravan Salon koncept bazujący na pneumatycznych strukturach 3DTEX. Pomysł opracowania nadmuchiwanych struktur, które jednocześnie tworzą dodatkową kubaturę z powodzeniem wdrożono już w branży caravaningowej, by wspomnieć modele kamperów marki Bürstner czy Hymer. To dzięki opatentowanemu systemowi 3DTEX takie kubatury szybko powstają i równie szybko można je złożyć. To z pasji do skompresowanego powietrza powstawać mogą kolejne realizacje nadmuchiwanych brył.

ReklamaNadmuchiwany wykusz od Lippert Components 1
Jak to działa?

Nadmuchiwany wydajną pompą ciśnieniową materiał tekstylny charakteryzuje się wyjątkową stabilnością statyczną i zdolnością do podnoszenia ciężkich konstrukcji, np. dachowych. Po aktywacji takich kubatur fani caravaningu mogą cieszyć się z wysokich właściwości izolujących przed zimnem, ciepłem i hałasem.

Tak szybko realizowane kubatury – podnoszony dach w kamperze można rozłożyć lub złożyć w mniej niż 2 minuty – gwarantuje cichy agregat pneumatyczny, który można wygodnie zamontować np. w zabudowie meblowej. A gdy temperatura spada nocą lub rośnie w słoneczne dni? Elektroniczny monitoring ciśnienia powietrza gwarantuje, że tak powstała trójwymiarowa struktura będzie zawsze odpowiedniej sztywności. Struktury 3DTEX są nie tylko odporne na rozdarcie. Pochłaniają dźwięki, są odporne na promieniowanie UV i świetnie izolują termicznie.

Poza lico ściany zewnętrznej

Zupełnie nowe sposoby kształtowania kubatur sprężonym powietrzem mogliśmy poznać na przykładzie wykuszu, który poszerza pojazd o dobre 40-50 cm. Taki nadwieszony element konstrukcyjny może być zrealizowany z przezroczystego materiału ochylanego do góry okna, więc nie tylko powiększa przestrzeń. W tak zrealizowanej sypialni możemy podziwiać niebo.

- W kontekście naszej wizji tworzenia przestrzeni na żądanie, zadaliśmy sobie pytanie: co by było, gdybyśmy wycięli pokaźny fragment bocznej ściany karoserii samochodu dostawczego i zamiast wprawiać tu okno, iść o krok dalej? Celem nadrzędnym było wstawienie łóżka poprzecznego o satysfakcjonującej długości nawet w wybitnie szczupłych pojazdach typu van. Dla realizacji pomysłu rozpoczęliśmy współpracę z X GLOO, wdrażając ich technologię w połączeniu z naszą wiedzą specjalistyczną w zakresie termoformowania formatek i wydłużanych stelaży łóżek - opowiada Emilio Gambineri, dyrektor ds. zarządzania produktami i projektami w europejskim oddziale Lippert Components.

ReklamaNadmuchiwany wykusz od Lippert Components 2
- Dlaczego pneumatycznie wysuwana i nadmuchiwana „szuflada” do kampervanów góruje nad tradycyjnymi rozwiązania typu slide-out? Wyeliminowaliśmy prowadnice i konieczność stosowania uszczelnień wysuwanego modułu o sztywnej konstrukcji. Nasz wykusz okienny oferuje na postoju dodatkową przestrzeń bez konieczności stosowania skomplikowanych rozwiązań.

Docelowo, aktywacją wysuwanego układu pneumatycznego można będzie sterować za pomocą aplikacji Lippert OneControl. Jeśli chodzi o łóżko poprzeczne o regulowanej długości materaca, to i tu firma ma już zdecydowanego faworyta dla takich realizacji – mowa o modelu Rio z mechanizmem wydłużającym stelaż i dodatkowym fragmentem posłania.

Fot. Lippert Components, Inc. i Redakcja PC


Michał Żak06.09.2023 zdjęć 6
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News