artykuły

aktualnosciAKTUALNOŚCI
ReklamaBilbord - Honda agregaty 2024 22.07-31.07 Sebastian
Bürstner Habiton z nagrodą German Design Award 2024

Bürstner Habiton z nagrodą German Design Award 2024

Czas czytania 3 minuty

We wrześniu ubiegłego roku firma Bürstner zaprezentowała koncept mikro-kampera, który teraz otrzymał najwyższe wyróżnienie w konkursie German Design Awards za „doskonały design auta osobowego”.

Habiton to seryjny egzemplarz Renault Kangoo, tyle że zwieńczony nadmuchiwanym namiotem dachowym zintegrowanym z nadwoziem. Koncept miał swą premierę podczas targów Caravan Salon 2023 w Düsseldorfie. W założeniach, miał sondować popyt wśród fanów caravaningu. Pojazd o wysokości poniżej 2 metrów (i długości 4,48 m) opracowano dla tych, którzy chcą auta codziennego użytku, ale bogato doposażonego w zdobycze kempingowe.

Propozycja marki Bürstner to praktyczny i pojemny samochód rodzinny, który na postoju gwarantuje dwie sypialnie. Prócz wygodnego posłania we wnętrzu jest sypialnia „na piętrze” – ta powstaje w dmuchanym namiocie dachowym. Jest też kuchenka ze zlewozmywakiem, płytą indukcyjną, dużą szufladą i lodówką.

Miesiąc później, na targach w Paryżu niemiecki producent pojazdów kempingowych pokazał model Habiton bazujący na Kangoo z dłuższym rozstawem osi. Tu akurat modyfikacja seryjnego dachu jest nieco większa, ponieważ w tej wersji łóżko dachowe jest dostępne od wnętrza pojazdu. Skomunikowanie obu sypialni ma być ukłonem w kierunku rodziców podróżujących z dziećmi.

Oba projekty spotkały się z bardzo życzliwymi komentarzami fanów caravaningu. „Koncepcyjny mikrokamper HABITON firmy Bürstner szczególnie przemawia do młodych singli, par i rodzin prowadzących miejski tryb życia. Pojazd jest doskonałym przykładem nowego, stylowego domu na kołach, który nadaje się do miejskiego życia, a jednocześnie spełnia pragnienia sporej grupy konsumentów, by zasmakować życia w drodze i nieskrępowanej swobody” – czytamy w uzasadnieniu jury German Design Awards.

ReklamaBürstner Habiton z nagrodą German Design Award 2024  1
Excellent Product Design - Passenger Vehicles

Bürstner ma powody do świętowania. HABITON (w swojej krótkiej wersji z namiotem dachowym) nagrodzono „Złotym medalem” – najwyższą nagrodą German Design Award 2024 w kategorii „Doskonały projekt produktu – pojazdy osobowe”.

German Design Award to jedna z najbardziej prestiżowych nagród w świecie designu i architektury, ciesząca się dużym uznaniem ekspertów. Niemieckimi nagrodami honorowane są rozwiązania produktowe, które dostarczają odpowiedzi na wyzwania naszych czasów.

- Jesteśmy szczęśliwi, że zdobyliśmy „Złotą” nagrodę German Design Award 2024. Ten sukces potwierdza, że jesteśmy jednymi z najlepszych, a jakość naszego projektowania jest wybitna - powiedział Jens Kromer, prezes zarządu Bürstner.

- Nasz koncepcyjny HABITON bazuje na popularnym Renault Kangoo i zachwyca wysoką przydatnością w codziennym użytkowaniu oraz przemyślaną koncepcją modułową. Pojazd z łatwością zmieści się na każdym wielopoziomowym parkingu, a przy tym spełnia marzenia o wygodnym pojeździe kempingowym.

Pozostaje teraz tylko czekać na decyzję o wdrożeniu zamysłu projektantów do produkcji seryjnej. I liczyć, że cena konwersji seryjnego pojazdu na cele kempingowego będzie akceptowalna przez fanów caravaningu.

Fot. Bürstner


Michał Żak05.01.2024 zdjęć 4
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News