artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian

Zelandia > Północna Zelandia

Czas czytania 7 minut
Zelandia > Północna Zelandia

Dania jest państwem łączącym Półwysep Skandynawski z resztą Europy. Kraj ten leży w północno-zachodniej części kontynentu na ponad 480 wyspach, z czego 100 jest zamieszkanych. Jedną z największych jest Zelandia - największa duńska wyspa (7,5 tys. km2), na której mieszka ponad 2 mln ludzi. Północna Zelandia obejmuje m.in. wybrzeże od Kopenhagi do Elsynoru oraz plaże i przystanie wzdłuż północnego wybrzeża. Cały region charakteryzują potężne zamki, pałace, budowle sakralne, zabytkowe miasta, a także piaszczyste plaże, urocze zakątki i piękno przyrody.

Miłośników historii i poszukiwaczy śladów wikingów zainteresują miasteczka Lejre oraz Trelleborg. Nie brakuje tu również piaszczystych plaż, jezior i rozległych parków. W północnej części zachowały się fragmenty naturalnych lasów, czyli pozostałości olbrzymiej niegdyś puszczy i dawne królewskie prywatne tereny łowieckie. Cała Zelandia to także niezwykłe miejsce związane z wieloma znanymi postaciami, m.in. Karen Blixen oraz Knudem Rasmussenem. 

Na wschodnim wybrzeżu Zelandii leży Kopenhaga - stolica kraju. Jest to najchętniej odwiedzany przez turystów region Danii. Jednymi z najbardziej liczących się atrakcji turystycznych Kopenhagi są trzy pałace królewskie: Rosenborg, Amalienborg i Christiansborg. Wzniesiony w XVII wieku przez króla Krystiana IV pałac Rosenborg jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscem w Kopenhadze. Obecnie mieści duńskie klejnoty koronne i inne skarby rodziny królewskiej z ostatnich 400 lat. W skarbcu w podziemiach znajduje się m.in. korona Chrystiana IV, która waży 2,89 kg i wiele interesujących skarbów. Wewnątrz znajduje się gabinet z kolekcją szkła – jedyne takie miejsce w Europie.

ReklamaZelandia > Północna Zelandia 1
Pałac Amalienborg to rezydencja rodziny królewskiej, strzeżona przez oryginalnie umundurowanych gwardzistów, charakterystyczne futrzane czapy ze skór niedźwiedzich uważanych za jeden z symboli stolicy Danii. Zwiedzającym udostępniono wiele komnat z oryginalnymi wnętrzami, a także piękną ekspozycję cennych przedmiotów należących do rodziny królewskiej. Cała rezydencja składa się z czterech budynków, które są jednym z najwspanialszych przykładów rokokowej architektury w Danii. Największe wrażenie sprawia Sala Rycerska, czyli pomieszczenie o wysokości 7,5 m, uważane za najpiękniejszą rokokową komnatę w tym kraju. Z kolei do największych atrakcji pałacu Christiansborg zalicza się liczne gobeliny, zamówione i sprowadzone z Paryża na 50 urodziny Małgorzaty II. Budowla ta charakteryzuje się najwyższą wieżą w mieście o wysokości 106 m, na której uwieczniono 5-metrową koronę. Będąc w Kopenhadze, nie sposób ominąć ogrodów Tivoli, które uważane są za jeden z symboli narodowych. Ten piękny park to nic innego jak połączenie bajkowego ogrodu, wesołego miasteczka z centrum kulturalnym i gastronomicznym w samym centrum miasta. Niebywałą atmosferę zapewniają dwie dość charakterystyczne restauracje. Jedna z nich znajduje się w wieży stylizowanej na chińską pagodę, druga to wielki statek zacumowany na jeziorku pozostałym po starej fosie. Oprócz wielu zamków i pałaców na szczególną uwagę zasługują pomniki, kościoły i liczne muzea. Jednym z najbardziej charakterystycznych pomników jest posąg Syrenki, wykuty w brązie w 1913 r., który uważany jest za symbol miasta. Niewielka, siedząca na kamieniu i wpatrzona w przepływające statki mała Syrenka to najsłynniejszy pomnik w całej Danii.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Będąc w stolicy Danii, warto zwiedzić Duńską Galerię Narodową. Tematyka obrazów i dzieł jest różnorodna, poczynając od sztuki religijnej, na dziełach sztuki nowoczesnej kończąc. W muzeum znajdują się wybitne dzieła takich artystów, jak: El Greco, Mantegna, Modigliani oraz Munch i Rubens. W czasie zwiedzania można bez problemu zapoznać się ze wszystkimi aspektami duńskiej historii i prehistorii. Po generalnej renowacji muzeum, sama architektura jest jedną z licznych atrakcji. Odbywające się co roku wystawy cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów z różnych stron świata. Oprócz tradycyjnych muzeów na szczególną uwagę zasługują też takie, w których świat traktowany jest na wesoło. Ciekawym miejscem jest Muzeum Rekordów Guinnessa. Wewnątrz znajdują się najróżniejsze eksponaty, które w jakiś sposób przyczyniły się do pobicia rekordu. Dlatego przed wejściem umieszczono figurę najwyższego mężczyzny na świecie, który miał 272 cm wzrostu. Drugim tego typu obiektem jest Kopenhaskie Muzeum Erotyki, które przyciąga tysiące dorosłych turystów. Szczególną uwagę poświęcono Marilyn Monroe. Jest kilka interesujących eksponatów z nią związanych. Wśród nich jest sukienka kupiona w 1999 r. na aukcji w Nowym Jorku. Ciekawostką są specjalne tablice, na których przedstawiono życie erotyczne znanych ludzi, takich jak: Hans Christian Andersen, Adolf Hitler czy królowa Kleopatra. Ponad 10 km na północ od Kopenhagi znajduje się miasteczko Klampenborg z dużym parkiem rozrywki Bakken. Jest to najstarszy na świecie lunapark, usytuowany w parku Leśnym Dyrehaven. Do innych atrakcji, często omijanych przez turystów, należy Muzeum Sztuki Nowoczesnej z niezwykłymi zbiorami malarstwa francuskiego z przełomu XIX i XX wieku oraz dziełami duńskich malarzy z tzw. złotego wieku. 

W miejscu gdzie Zelandię i Półwysep Skandynawski rozdziela czterokilometrowy przesmyk znajduje się Helsingør. Turystów tutaj przyciąga sławny zamek Kronborg, uznany za zamek Hamleta. Właśnie w tym miejscu William Szekspir umieścił akcję swego najsłynniejszego dramatu. W jego podziemiach śpi legendarny duński bohater Holger Danske. Wewnątrz zamku znajduje się Państwowe Muzeum Morskie, w którym podziwiać można kolekcje modeli statków i różnych eksponatów związanych z morzem. Na szczególną uwagę zasługuje Sala Balowa (62 m x 11 m), uważana za największą tego typu budowlę w Europie Północnej.

Wybrzeże Zelandii między Helsingør a Hundested to jedno z najpiękniejszych miejsc w Danii. Słynie z atrakcyjnych piaszczystych plaż z wydmami, czystej wody i uroczych rybackich osad. Dzięki tym walorom miasteczko Hornbaek jest najpopularniejszym kurortem odwiedzanym przez Duńczyków. W sezonie letnim plaże są wręcz okupowane przez licznych miłośników słońca i piaszczystych plaż. Pomiędzy Kopenhagą a Helsingør usytuowane są niewielkie miejscowości o willowym charakterze, uznawane za najbogatsze w Danii. Ten zakątek kraju nazywany jest „zelandzką riwierą”. Znajdują się tu dwie niezwykłe atrakcje: Muzeum Sztuki Współczesnej Luizjana oraz dom-muzeum Karen Blixen. Muzeum Luizjana w Humlebaek powstało w 1958 r. Wewnątrz znajdują się sale wystawowe, w których wystawia się dzieła takich twórców, jak: Picasso, Chagall, Munch czy Warhol. O wielkiej klasie muzeum mówią nazwiska Caldera, Maxa Ernsta czy Dubuffeta. W niewielkiej miejscowości Rungsted znajduje się mały dworek, w którym zamieszkała Karen Blixen, najwybitniejsza pisarka w Danii. Po powrocie z Afryki napisała znaną wszystkim autobiograficzną powieść pt. „Pożegnanie z Afryką”. Obecnie w byłym domu mieści się muzeum poświęcone życiu i twórczości tej niezwykle popularnej autorki i podróżniczki.

Podróżując po Zelandii, warto odwiedzić Roskilde. Założone przez wikingów, miasto było pierwszą stolicą Danii. Po wybudowaniu pierwszego kościoła w tym regionie, miejsce to było ważnym ośrodkiem religijnym, a od XI wieku – siedzibą biskupstwa. W średniowieczu, nie licząc katedry, było w tym mieście prawie 20 kościołów i klasztorów. Symbolem tego miasta są dwie bliźniacze wieże bajecznie pięknej katedry Roskilde Domkirke.Administrator09.08.2016 zdjęć 1
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News