artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord - Makita 01.06-30.06 Sebastian

Włochy > Toskania

Włochy > Toskania

Powierzchnia Toskanii obejmuje zachodnie zbocza Apeninów, Kotlinę Toskańską oraz Podgórze Toskańskie. W środkowej i południowo-zachodniej części regionu znajdują się pagórki i wyżyny, które tworzą malowniczy pejzaż. Na północy regionu występuje już typowo górski krajobraz Apeninów. Całości krajobrazu dopełniają malownicze Alpy Apuańskie i łagodne wzgórza Chianti. Wybrzeże ciągnące się od Marina di Carrara a Viareggio przyciąga turystów szerokimi i piaszczystymi plażami. Toskania, słynąca przed wszystkim ze sztuki i historii, jest z pewnością jednym z najciekawszych regionów turystycznych w Europie. 

Stolicą Toskanii jest Florencja – miasto, muzeum, z którym związane było życie, twórczość i dokonania Leonarda da Vinci, Michelangela, Galileusza oraz innych twórców i uczonych. Florencja jest wielkim zespołem zabytkowym i pomnikiem renesansu. Miasto to zajmuje niewielką i dość zwartą przestrzeń (z ograniczonym ruchem kołowym),większość zabytków można więc zobaczyć poruszając się wyłącznie na piechotę. Co roku Florencję odwiedza ok. 8 milionów turystów – nie sposób uniknąć tłoku oraz kolejek. 

Najciekawsze zabytki architektury to: 
katedra Santa Maria del Fiore, baptysterium San Giovanni, most na rzece Arno (Ponte Vecchio z X wieku) i Palazzo Vecchio (XIII/XIV w.). Najstarszy zachowany most florencki Ponte Vecchio – Most Złotników został wybudowany w 1345 r. W miejscu licznych przepraw przez Arno. Jako jedyny w mieście uniknął bombardowań w czasie II Wojny Światowej. Obecnie malownicze sklepy malownicze sklepy na moście zajęte są przez jubilerów i zakonników. Pośrodku mostu stoi popiersie sławnego złotnika Benvenuto Celliniego. W 1565 roku wybudowano tzw. korytarz Vasariego, łączący nową siedzibę Medyceuszy, Palazzo Pitti i Paalazzo Vecchio. Palazzo Vecchio (Stary Pałac) to obecnie siedziba rady miasta, która pełni funkcję ratusza Florencji. Budowla ta wraz z wieżą Arnolfo pochodzi z XIII w. Zdobieniem wnętrza zajmowali się najlepsi artyści. Jednym z nich był Vasariem, który dodał pompatyczne freski upamiętniające tryumfy Florencji. Przed pałacem, a także w jego wnętrzu podziwiać można marmurowe posągi. Do najciekawszych zaliczyć można kopie słynnego posągu Michała Anioła symbolizującego tryumf republiki nad tyranią, a także posąg Zwycięstwa (1533-1534) tego wybitnego artysty. Spośród licznych muzeów Florencji na szczególną uwagę zasługują: Galeria degli Uffizi, Palazzo Pitti, Palatina i muzeum archeologiczne z zabytkami etruskimi i egipskimi. 

Oprócz wspaniałych zabytków architektury florenckiej, w okresie renesansu i odrodzenia powstają także wyjątkowe i bogate w arcydzieła muzea, jak słynna Galeria degli Uffizi. To wyjątkowe miejsce mieści w sobie największe dzieła włoskiego renesansu, a także arcydzieła z Niderlandów, Hiszpanii i Niemiec. Jest to jedno z najważniejszych muzeów świata. Składają się na to zbiory Medyceuszy i Lorenów, które były sukcesywnie wzbogacane. 

Funkcje ośrodków krajoznawczych pełnią oprócz Florencji takie miasta, jak: Pistoia, Prato, Lukka i Piza. Na północny zachód od Florencji znajduje się Montecatini Terme – najstarszy kurort balneologiczny Włoch, znany już z czasów rzymskich. Versilia to jeden z najbardziej renomowanych regionów wypoczynkowych we Włoszech. Nowoczesne i eleganckie kurorty znajdują się nieprzerwanie na odcinku ponad 30 km. Szerokie plaże i łagodnie opadające piaszczyste dno sprawiają, że miejsce to idealnie nadaje się do wypoczynku rodzinnego. Najpiękniejsze miejsca do plażowania znajdują się w Forte dei Marmi, a także w Torre del Lago Puccini. Stolicą, a zarazem jedną z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych tego rejonu, jest Viareggio, miejsce, gdzie w styczniu i na początku lutego odbywają się wyjątkowo huczne zabawy karnawałowe. 

Na Morzu Tyrreńskim, między Półwyspem Apenińskim a Korsyką leży wyspa Elba (największa z archipelagu Wysp Toskańskich) związana z pobytem Napoleona. Trzecia co do wielkości wyspa Włoch jest atrakcją turystyczną dla licznego grona turystów i miłośników sportów wodnych. Bogata roślinność, turkusowa woda, plaże i zatoczki przyciągają co roku ponad milion turystów. Krajobraz wyspy jest różnorodny. Spotkać tu można urwiste brzegi, piaszczyste i kamieniste plaże, a także porośnięte roślinnością góry. W środku wyspy zobaczyć można gaje oliwne oraz winnice pokrywające zbocza wzgórz. Głównym miastem wyspy jest Portoferraio. Niepowtarzalne widoki można podziwiać z Monte Capanne, gdzie kursuje nowoczesna kolejka linowa.

Ciekawą atrakcją turystyczną mogą być pozostałe wyspy archipelagu, jak np. Capraia, Giglio i Montechristo. Kameralne plaże są idealnym miejscem dla wypoczywających turystów i miłośników nurkowania. Cały archipelag objęto ochroną, gdzie powstał największy park morski w Europie – Parco Nazionale dell Archipelago Toscano. Na terenie prowincji znajdują się niezwykle malownicze doliny Val d’Arno, Casentino, Valtiberina, Valdichiana, często odwiedzane przez turystów. Na szczególną uwagę zasługuje Park Narodowy Foreste Casentinesi, Monte Falterona e Campigna obejmujący Apeniny z bocznymi odgałęzieniami i dolinami. W granicach parku znajdują się ścieżki spacerowe oraz szereg szlaków pieszych. Najwyższym szczytem jest Monte Falco (1657 m n.p.m.). Góry w tym rejonie są przepiękne i co najważniejsze nietknięte przez masową turystykę. Ruch turystyczny skupia się głównie w Arezzo i Cortonie. Arezzo jest jednym z najbogatszych miast Toskanii. Na szczególną uwagę zasługuje znajdujący się tam kościół San Francesco z najcenniejszym zabytkiem – freskami Piera della Francesca. Cortona leży w odległości 37 km na południe od Arezzo, blisko granicy z Umbrią. Jest to jedno z najstarszych i najbardziej malowniczych miast na wzgórzach Toskanii, z którego rozciąga się cudowny widok na całą dolinę Val di Chiana oraz jezioro Lago Trasimeno. Niepowtarzalny urok tego miasta tworzy mozaika starych uliczek i średniowiecznych budowli takich jak, Palazzo Comunale oraz kościół San Francesco i Madonna del Calcinaio.Administrator09.08.20161 zdjęć 3