ReklamaA1 - katalog ACSI

DOBRZE WIEDZIEĆ

PODRÓŻE

3 miesiące temu  09.03.2020, ~ Krzysztof Dulny   

WHO nie zaleca zaniechania podróży lotniczych lub handlu

WHO nie zaleca zaniechania podróży lotniczych lub handlu

Jedynie podjęcie skoordynowanych działań może doprowadzić do powstrzymania obecnej epidemii koronawirusa – ocenia dr Paloma Cuchi, przedstawicielka WHO w Polsce. Jak dodaje, nie ma zaleceń dotyczących ograniczenia podróży lub handlu, a zamykanie granic nie jest rozwiązaniem.

Niemal codziennie pojawiają się nowe informacje dotyczące koronawirusa i rządy muszą odpowiednio dostosowywać strategie swoich działań. Obecnie najważniejsze jest zahamowanie jego dalszego rozprzestrzeniania się i opracowanie skutecznych strategii działania. Im więcej dowiemy się o tym wirusie, tym skuteczniej będziemy mogli z nim walczyć – ocenia dr Paloma Cuchi, przedstawicielka WHO w Polsce.

Jak dodaje, najważniejsze jest przygotowanie się na pojawienie się wirusa i opracowanie różnych scenariuszy działania.

Istotne jest również informowanie o rozwoju wypadków, aby podejmować sprawne działania, zapobiegać panice, umożliwić ludziom podejmowanie właściwych kroków oraz zapewnić odpowiednie finansowanie – mówi.

Przedstawicielka WHO przekonuje, że nie ma potrzeby zaniechania podróżowania czy handlu. Choć zaleca się, żeby powstrzymać się od wyjazdu do tych krajów, gdzie liczba zachorowań szybko rośnie (Włochy, Korea Południowa, Iran czy chińskie Wuhan), najważniejsza jest odpowiednia higiena i przestrzeganie podstawowych zasad.

WHO nie zaleca zaniechania podróży lotniczych lub handlu. W przeszłości mieliśmy okazję zaobserwować, że podobne działania są nieskuteczne. Dlatego nie mamy podstaw, by sądzić, że tym razem byłoby inaczej. Istnieją pewne wyjątki, gdy ewentualną podróż należy omówić z lekarzem, np. przed wyjazdem do północnych Włoch lub Wuhanu, czyli epicentrum epidemii. Dotyczy to zwłaszcza osób przewlekle chorych. Najważniejsze jest pamiętanie o myciu rąk i zachowywanie odpowiedniej odległości podczas kontaktów z innymi osobami, która wynosi ok. 1-2 m i można ją określić długością wyprostowanego ramienia – wskazuje ekspertka.

Kolejne kraje wprowadzają obostrzenia na lotniskach, część zakazuje wjazdu osobom, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni przebywały w Chinach kontynentalnych lub jakimkolwiek państwie z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem. Całkowite zamykanie granic, zdaniem Cuchi, nie jest jednak rozwiązaniem.

Zamknięcie granic wymaga znacznych nakładów, które mogłyby zostać przeznaczone na bardziej palące potrzeby, dlatego uważamy, że nie jest ono optymalnym rozwiązaniem. Każdy kraj musi przeanalizować swoje potrzeby i wprowadzić odpowiednie rozwiązania. W przypadku Włoch, mimo wystąpienia w nich zachorowań, nie zdecydowano się na zamknięcie granic, ale podjęto inne zdecydowane działania uznane za konieczne – tłumaczy przedstawicielka WHO w Polsce.

Źródło: Newseria

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 3
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW

Komentarze (2)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ rodeo 2 3 miesiące temu Ma znaczenie, wystarczy popatrzeć na światową mapę ognisk liczby zarażonych. Afryka - poziomo higieny niski i małe pojedyncze ogniska dlatego właśnie że nie podróżują.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Grzesiek 1 3 miesiące temuocena: 100%  Nie ma leków, nie ma szczepionki, wirus długo utrzymuje się przy życiu, nosicielem może być każdy, rozprzestrzenianie się wirusa trwa masowo i szybko. Podróżowanie być może nie jest problemem, co podróżowanie w tłumie już tak. Masz kampera to rób zakupy i jedź do lasu na 3 tygodnie zdala od ludzi. Nie zaszkodzi, ale nie wrzucajcie takich artykułów bo już przecież niektórzy sobie zloty urządzają.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony