artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Spokój jest cool!
  fot. Fot. Senso 42 Emilia Laskowska

Spokój jest cool!

Czas czytania 7 minut

Kwarantanna przyzwyczaiła nas do spokoju. Jeśli czujesz, że z każdym etapem odmrażania gospodarki coraz bardziej Ci go brakuje, jedź na Kociewie.

Kwarantanna ma swoje zalety. Zmusza do odkrywania Polski. Zacznij od Łagodnej Krainy, czyli Kociewia. Kameralny charakter jej atrakcji, przestrzenie i przyroda są tym, czego najbardziej potrzeba podczas wakacji w reżimie sanitarnym. Dokąd pojechać? Trudny wybór, bo tak naprawdę nie starczy urlopu, by wszystko zwiedzić, ale spróbujemy choć trochę przybliżyć najważniejsze miejsca tego regionu.

TCZEW
Gdyby metryka była wykładnikiem atrakcyjności, Tczew znalazłby się na czołowym miejscu. Pierwsza wzmianka o osadzie Trsow pochodzi z 1198 roku. Jednak burze historii odebrały polskim miastom urok patyny dziejów. Wiele z nich trzeba poznać, aby polubić. A poznawanie najlepiej rozpocząć od rynku. Kamieniczki tworzą klimatyczną przestrzeń, gdzie zrelaksujesz się i nabierzesz sił, by pójść dalej w kierunku Fabryki Sztuk. Instytucja powstała jako Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w murach dawnej fabryki wyrobów metalowych. Jej rewitalizacja w 2008 roku została uhonorowana główną nagrodą w konkursie „Polska pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich”. W przestrzeniach Fabryki Sztuk znalazło się miejsce dla galerii, warsztatów twórców kultury, biur i muzeum, w którym poznasz historię Tczewa. Zajrzyj również do Muzeum Wisły, bo to dzięki tej rzece miasto przeżywało swoje wzloty i upadki. Nieopodal znajduje się też Centrum Konserwacji Wraków Statków, gdzie zobaczysz kolekcję polskich jachtów i łodzi z całego świata.

Spokój jest cool! 1

ReklamaSpokój jest cool! 2
ADRESY:
Fabryka Sztuk:

ul. 30 Stycznia 4 oraz ul. Podmurna 12 i 15, 83-110 Tczew
tel. 58 530 44 81, fabryka@fabrykasztuk.tczew.pl
www.fabrykasztuk.tczew.pl

Muzeum Wisły:
ul. 30 Stycznia 4, 83-110 Tczew, tel. 58 761 75 31
edukacja.ckws@nmm.pl, www.nmm.pl/muzeum-wisly

Centrum Konserwacji Wraków Statków:
ul. Paderewskiego 24, 83-110 Tczew, tel. 58 761 75 31
edukacja.ckws@nmm.pl
www.nmm.pl/centrum-konserwacji-wrakow-statkow

Kociewski Ośrodek Informacji Turystycznej:
ul. 30 Stycznia 4, 83-110 Tczew, tel. 58 531 37 41
info@kociewie.eu, www.lot.kociewie.eu

GNIEW
Przez lata miasto zachowało swój średniowieczny charakter. Wszystko, na co nie spojrzysz, w jakiś sposób powiązane jest z wiekami średnimi. Zacznijmy od zamku – na przełomie XIII i XIV wieku wnieśli go Krzyżacy i był wtedy najpotężniejszą twierdzą po lewej stronie Wisły. Choć masywny, nie przerósł swoimi wieżami kościoła pw. św. Mikołaja. Bryła tej świątyni pochodzi z XIV w., ale wyposażenie z wieku XIX. Wokół kościoła odkryto groby, monety i pozostałości pogańskiej świątyni. Średniowieczny jest również układ ulic, natomiast same domy zostały wzniesione w późniejszych czasach. Zabudowania na ulicy Sambora pochodzą z XIX wieku. Zwykła uliczka otrzymała nowe życie, kiedy zorganizowano na niej Ogród Historii z pomnikami przedstawiającymi najważniejsze sceny z życia Gniewu. Centralnym punktem ogrodu jest pomnik misia Maciusia, który według legendy poprowadził leśne zwierzęta na odsiecz oblężonemu Gniewowi. Kiedy? W XVII wieku!

Spokój jest cool! 3

ReklamaSpokój jest cool! 4
ADRESY:
Parafia św. Mikołaja:
ul. Ks. Benona Kursikowskiego 8
83-140 Gniew, tel. 609 566 333

Zamek Gniew sp. z o.o.: ul. Zamkowa 3, 83-140 Gniew
tel. 58 535 38 80, 666 010 394, recepcja@zamek-gniew.pl
www.zamek-gniew.pl

PELPLIN
Klasztory cysterskie słyną z artystycznego kunsztu. Choć od kasaty zakonu minęło już blisko 200 lat, zachowały swój kontemplacyjny charakter. Dlatego stworzono szlak cysterski, który łączy poszczególne klasztory, w tym również pelpliński. Cystersi przybyli do Pelplina w 1274 roku, w tym mniej więcej czasie zaczęła rosnąć katedra, jedna z największych w Polsce. Wewnątrz znajdują się 23 ołtarze, z czego główny jest najwyższy w naszej części Europy. W Muzeum Diecezjalnym, obok arcydzieł sztuki sakralnej, tkanin, sprzętów mszalnych, znajduje się jedyne w Polsce, pierwsze wydanie Biblii Gutenberga. Prawdopodobnie wydrukowano wówczas około 200 egzemplarzy. Do naszych czasów przetrwało zaledwie 48, z czego tylko 20 kompletnych, w tym egzemplarz pelpliński. Trzeba też wejść na Górę św. Jana Pawła II. Choć nazwa nadana została nieco na wyrost, bo wzniesienie mierzy nieco ponad 90 m, ale jednak wyraźnie odcina się od otoczenia. To tu papież Polak odprawił mszę świętą podczas swojej VII pielgrzymki w 1999 roku. W miejscu, gdzie stał ołtarz, wznosi się 33-metrowy krzyż.

Spokój jest cool! 5

ADRESY:
Bazylika katedralna i kompleks pocysterski:

pl. Tumski 1, 83-130 Pelplin

Muzeum Diecezjalne w Pelplinie: ul. Bpa Dominika 11, 83-130 Pelplin,
tel. 58 536 12 21, 58 536 12 22, 58 530 01 48
muzeum@diecezja-pelplin.pl, www.muzeum.diecezja.org
/Muzeum nieczynne z powodu remontu/

Diecezjalne Centrum Informacji Turystycznej:
pl. Tumski 3, 83-130 Pelplin, tel. 58 536 19 49
info@hotelpelplin.pl, www.informacja.diecezja-pelplin.pl

STAROGARD GDAŃSKI
Mniej więcej 4-5 tysięcy lat temu na terenie dzisiejszego Starogardu wyrastały pierwsze domostwa. Jednak dopiero w 1198 roku pojawia się nazwa Strigrod. Stąd już prosta droga do dzisiejszego Starogardu Gdańskiego. Kolejne wieki upływają pod znakiem zakonu joannitów. To oni niepozorną wioskę Starigrod postanowili przeobrazić w potężną twierdzę. Otoczyli ją murami, które wzmocnili basztami. Niestety w XIX wieku znaczna ich część została rozebrana. Do dziś zachowały się zaledwie trzy: Gdańska, Tczewska i Narożna. Przetrwały też średniowieczny układ architektoniczny, kilka kamienic i kościołów, w tym najstarszy – Fara św. Mateusza.
Jednak to nie architektura sprawiła, że Polska usłyszała o Starogardzie Gdańskim, lecz... piłka nożna. Tu urodził się i wychował Kazimierz Deyna, legenda polskiego futbolu. W 2012 roku powstał szlak turystyczny prowadzący przez ważne w jego życiu i karierze miejsca.

Spokój jest cool! 6

ADRESY:
Fara św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim:

ul. Hallera 3, 83-200 Starogard Gdański, tel. 58 562 28 75

Muzeum Ziemi Kociewskiej: ul. Boczna 2
83-200 Starogard Gdański, tel. 58 562 46 75,
muzeum-starogard@wp.plwww.muzeumstarogard.pl

ARBORETUM WIRTY
Jeśli masz dość zwiedzania, zrelaksuj się wśród drzew najstarszego w Polsce Leśnego Ogrodu Dendrologicznego. Na 70 ha rośnie blisko 830 gatunków drzew i krzewów. Zielona „kolekcja” podzielona została na dwie części: leśną i parkową, a opiekują się nią pomorscy leśnicy z Nadleśnictwa Kaliska.
Podczas spaceru zwróć uwagę na azalie i różaneczniki w ogrodzie skalnym. Dojrzysz tam również niespotykane w Polsce: kielichowce, styraki, ostrokrzewy i cypryśniki. Trzeba też przejść się w cieniu jodeł i cisów rosnących wzdłuż najstarszej parkowej alei. Warto również przystanąć przy jednym z punktów widokowych na Jezioro Borzechowskie.

Spokój jest cool! 7

ADRES:
Arboretum Wirty:

Wirty 3a, 83-224 Borzechowo, tel. 58 588 35 81
jakub.piechowiak@gdansk.lasy.gov.pl
www.wirty.pl

GRODZISKO OWIDZ
Słowiańskie środy, niedzielne jarmarki rękodzieła... W Grodzisku Owidz panuje gwar i ruch jak we wczesnym średniowieczu, czyli za czasów, kiedy przeżywało swój największy rozkwit. Gdyby wówczas istniała turystyka, z całą pewnością Owidz odwiedzaliby nie tylko kupcy. Koneserzy uroków natury wspinaliby się, tak jak dzisiejsi zwiedzający na wały obronne i podziwiali widok z morenowego wzgórza na malownicze zakole Wierzycy i otaczającą puszczę.
Jak wyglądało wówczas życie i co mogli zobaczyć ówcześni mieszkańcy i turyści, przekonasz się, odwiedzając jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej. Po całym dniu wrażeń posilisz się w karczmie „Na Podgrodziu”, specjalizującej się w daniach znacznie młodszej kuchni, bo... staropolskiej.

Spokój jest cool! 8

ADRES:
Grodzisko Owidz:

Rycerska 1, 83-211 Owidz, tel. 519 849 145
grodziskoowidz@gmail.com, www.owidz.pl

AKTYWNIE
Kwarantanna miała w sobie coś ze świąt Bożego Narodzenia, bo zostawiła po sobie zbędne kilogramy i prezenty w postaci czasu na realizację szalonych pomysłów i odkrywanie ukrytych talentów. Jeśli jednak w Twoim domu ktoś odkrył w sobie talent piekarza lub cukiernika, to na Kociewiu jest gdzie wracać do dawnej formy i kształtów.
Fani sportów wodnych popływają na tutejszych jeziorach. Na Wierzycy przygotowano nową infrastrukturę dla miłośników spływów kajakowych. Jeśli nie będziesz mieć dość wiosłowania, popłyń z nurtem Wdy. Możesz wybrać się na piesze i rowerowe wycieczki szlakami w Borach Tucholskich. A jeśli potrzebujesz odrobiny luksusu, koniecznie zainteresuj się ofertą czterogwiazdkowych hoteli ze SPA&Wellness.

INFORMACJE
Na Kociewie dojedziesz A1, zatem szybko, bez zbędnych przystanków, a co za tym idzie – zmniejszasz ryzyko zakażenia się podczas kontaktów po drodze. Wypocznij zdrowo i spokojnie!

NOCLEGI
Nie ma problemu ze znalezieniem placu dla kamperów lub przyczep. Można je parkować na kempingach i na terenach sporej części agroturystyk.
W razie dodatkowych pytań kontaktuj się z Kociewskim Ośrodkiem Informacji Turystycznej: info@kociewie.eu, tel. 58 531 37 41.


Centrum Wypoczynkowe Twardy Dół
Twardy Dół
www.twardydol.pl

Hotel Zamek Gniew
Gniew
www.zamek-gniew.pl

Gospodarstwo Agroturystyczne CIS
Zblewo
www.cis-agroturystyka.business.site

Ośrodek Rekreacyjno-Gastronomiczny Kręgski Młyn
Kręgski Młyn
www.kregskimlyn.pl

Dom nad Jeziorem Olszówka
Morzeszczyn
www.olsze.pl

Ośrodek Wypoczynkowy BOROWIAK
www.facebook.com/barborowiak

Brzozowy Park
Tymawa
www.brzozowypark.pl

Publikacja współfinansowana przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.

Fot. Senso 42 Emilia Laskowska


Krzysztof Dulny 01.09.2020
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News