Reklama
Bilbord - bookingcamper

PODRÓŻE

ponad rok temu  25.02.2020, ~ Rafał Dobrowolski   

Podróżujesz do Włoch? Informacje w związku z koronawirusem

Włoskie władze podjęły szereg działań o charakterze prewencyjnym mających na celu skuteczną ochronę zdrowia publicznego oraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. 

Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne, do 11 gmin objętych kwarantanną przez władze włoskie, ze względu na występowanie wirusa SARS-CoV-2. Póki co lista ta obejmuje w regionie Lombardii: Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano;  w regionie Wenecji Euganejskiej: Vo’ Euganeo (Padwa). Najnowsze informacje dla podróżujących są zamieszczane na stronie MSZ.

Na liście całkowicie zamkniętych miasteczek i osad w rejonie między Lodi w Lombardii i Padwą w Wenecji Euganejskiej na północy, w których mieszka ponad 50 tys. osób, są m.in.: Codogno, gdzie zanotowano pierwsze zachorowanie na terytorium Włoch.

"Czerwone strefy" i "drastyczne środki bezpieczeństwa" we Włoszech

We Włoszech stwierdzono już ponad 229 przypadków zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19. Już siedem osób zmarło. W niektórych rejonach na północy kraju wprowadzono "drastyczne środki" bezpieczeństwa, część gmin znajdujących się w dwóch północnych regionach - Lombardii i Wenecji Euganejskiej - uznano za "czerwoną strefę" i zamknięto. 

Włoskie władze podjęły szereg działań o charakterze prewencyjnym mających na celu skuteczną ochronę zdrowia publicznego oraz powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Przykładowo, zostały odwołane wszystkie imprezy sportowe w Lombardii oraz w Wenecji Euganejskiej. W Lombardii zawieszono do 2 marca zajęcia na 14 uczelniach wyższych. W wielu miastach zamyka się muzea i inne atrakcje turystyczne.

Ambasada RP w Rzymie

W związku ze wzrostem zachorowań w północnych Włoszech, prosimy rodaków mieszkających i przebywających w Italii o stosowanie się do zaleceń włoskich służb oraz o zachowanie środków ostrożności. Zachęcamy do zapoznania się z informacją na stronie placówki – taki komunikat zamieszczono na witrynie ambasady RP w Rzymie.

Sugeruje się: unikania w miarę możliwości przebywania w miejscach publicznych, a zwłaszcza unikanie większych skupisk ludzi; szczególną dbałość o higienę/dezynfekcję rąk. Przebywający we Włoszech powinni też zapoznać się z broszurą informacyjną Instituto Superiore di Sanità.

Pomoc medyczna

W przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych typu gorączka, kaszel, trudności z oddychaniem prosi się o kontakt z infolinią Lombardia per Coronavirus: 800 894 545 albo Veneto per Coronavirus: 800 462 340.

W celu uzyskania zwykłych informacji można dzwonić na numer uruchomiony przez włoskie Ministerstwo Zdrowia: 1500. Działa też oczywiście ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112.

I jeszcze jedno. Osoby przebywające na terenie Włoch prosi się o zarejestrowanie się w systemie Odyseusz.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony