Reklama
Bilbord - bookingcamper

DOBRZE WIEDZIEĆ

21 dni temu  14.02.2021, ~ Szymon Kwiatkowski   

„Kocham Cię”… to takie banalne wyznanie. Spokojnie, spokojnie, żartujemy, ale w każdym żarcie jest trochę prawdy. Oczywiście my zachęcamy, aby te słowa padały dzisiaj, w Walentynki w każdym kamperze i każdej przyczepie. I nie tylko dzisiaj! Wewnątrz, obok, pod nimi, w szoferce, na dachu, obok butli, przy szarej wodzie…. Może przy szarej wodzie jednak nie! Na pewno lepiej w oryginalny sposób. Ale! Zobaczmy jak wyglądają zwyczaje w kilku innych krajach, które możemy odwiedzić kamperami. Do niektórych jest owszem – daleko, ale może kiedyś? Dlaczego nie? Sprawdźmy co słychać w "dziedzinie miłosnej" na świecie?

 

Indie

Zakochany hindus przypomina wariata. Kocha na zabój. Śledzi wybrankę, ma trudności ze zrozumieniem słowa nie, podsyła wierszyki, zasypuje kwiatami i tak naprawdę w pewnym sensie przypomina to bollywoodzkie produkcje filmowe. Tak się owszem zdarza. Jednak częściej nie jest tak kolorowo. Pomimo że system kastowy jest w Indiach już teraz oficjalnie zakazany, wciąż zdarzają się małżeństwa aranżowane, lub wynikające z wygody lub braku czasu na szukanie partnera. Na szczęście coraz częściej zdarzają się związki z miłości i widać większą swobodę młodych przy zawieraniu związków.

 

Afryka

W Afryce króluje kultura plemienna. Na przykład w tych sprawach Masajowie mają wyjątkowe zwyczaje. Dzielą się kobietami, ponieważ wierzą, że kobieta nigdy nie będzie poślubiona jednemu mężczyźnie, lecz całej grupie wiekowej, wszystkim tym, którzy zostali obrzezani tego samego dnia. Składający wizytę wojownik opiekuje się żoną mężczyzny w jego wieku, dopóki gospodarz nie powróci do domu. Kiedy wojownik wbije włócznię przed chatą, ma prawo uprawiać seks z kobietą mieszkającą w domostwie. My jednak nie polecamy powielania wzorców i wbijania czegokolwiek przed kamperami znajomych.

 

Chiny

Chińczycy mają piękne tradycje miłosne skupiające się wokół dwóch świąt – Święta Siódmej Nocy, oraz chińskiego święta zakochanych przypadającego na 23 sierpnia. Zwyczaje i legendy wokół tych dwóch świąt są wyjątkowe, jednak tradycyjny sposób ich celebracji to już rzadkość. Tradycyjną powściągliwość w okazywaniu uczuć wśród młodego pokolenia, zastępują obecnie otwartość i brak pruderii. Nie dziwią już nikogo pary całujące się w parku i na ulicy, a po zapadnięciu zmroku zagajniki w kampusach uniwersyteckich przestają być miejscem w którym widać samotnych spacerowiczów. Zwłaszcza latem.

 

Laponia

U Innuitów, zwyczaje mają wyraźny związek z naturą i panującym klimatem. Małżeństwo to umowa między dwoma rodzinami, w zasadzie o charakterze ekonomicznym - chodzi o potencjał myśliwski, czyli zdolność zapewnienia żywności. Zawierane jest zazwyczaj na wiosnę, kiedy ciąża kobiety jest widoczna i stanowi zarazem zauważalną przez ogół dumę mężczyzny. Wynika z tego, że do "skonsumowania" związku dochodzi o wiele wcześniej. Przyjście na świat potomstwa łączy harmonia z warunkami klimatycznymi i jest formą planowania rodziny. Kobieta zachodzi w ciąże w okresie największych mrozów, tak, aby urodzić dziecko na wiosnę.

 

Bliski wschód

Wśród muzułmanów w ujęciu formalnym nie istnieje zjawisko "chodzenia ze sobą", a instytucja "chłopaka" czy "dziewczyny" nie jest społecznie akceptowana. Znajduje to odzwierciedlenie w języku arabskim, w którym brakuje słów określajacych tego rodzaju relację międzyludzką. Mamy wyraz SADIQ (arab. صديق) - PRZYJACIEL i zaraz po nim KHATIB (arab. خطيب) - NARZECZONY. Ale brakuje zwrotów określających to co my określamy zakochaniem. Bo tak to właśnie w islamie być powinno. Dziewczyna ma znajomych i przyjaciół, ale to rodzina wybiera jej narzeczonego, który następnie zostanie jej małżonkiem. Etap narzeczeństwa to właściwie moment zapoznawania się i jednoczesnego podejmowania ostatecznej decyzji o spędzeniu reszty życia z danym człowiekiem.

 

Stany Zjednoczone

Tymczasem w Ameryce większość wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia, i uważa że dobry seks jest bardzo ważny w relacji – wynika z sondażu 60 Minutes/Vanity Fair przeprowadzonego przez CBS. Tutaj brakuje ujednolicnych wzorców, ale przecież taka jest ameryka już od czasów osadnictwa i napływu ludności. To wiele kultur i wiele zwyczajów. Niestety to na co narzekają amerykanie przebywający w Polsce to zanikająca wśród amerykanek dbałość o własny wygląd. Podkreślają tutaj atrakcyjność Polek, zaangażowanie w utrzymanie urody i niezależne od wieku piękno. Okazuje się, że w Ameryce coraz częściej można zauważyć wzorce „ludzi z Wallmartu” – jeden dres do załatwienia sprawy w banku, zakupów w hipermarkecie i na kolacje z przyjacielem.

 

Rosja

Miłość po rosyjsku natomiast jest również charakterystyczna. Pomimo że Rosja jest tak ogromna, że obejmuje mnóstwo charakterystycznych i odrębnych kulturowo obszarów, rosjanin i rosjanka kochają prawdziwie. Pomimo wszystko i zawsze. Rosyjska poezja miłosna jest uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie, także dzięki bogatemu językowi, pomagającemu wyrażać uczucia. To da się zauważyć w piosence, w filmie i na co dzień na ulicach stolicy kraju – Moskwy. Tutaj pary spacerują bardzo swobodnie, pielęgnując swoje uczucia. Pokazują jednocześnie, że prawdziwa miłość istnieje zawsze, bez względu na pogodę, politykę, ekonomię czy trudny czas.

 

Nasz kamper, nasza przyczepa to nasz świat. Życzymy Wam dużo miłości na tym naszym „kawałku podłogi” Dzisiaj i zawsze!

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 5
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony