Reklama
Bilbord - bookingcamper

PODRÓŻE

10 miesięcy temu  16.04.2020, ~ Bartłomiej Ryś   

Te wakacje będą inne, ale na pewno się odbędą. Nie zapomnijmy o zdrowym rozsądku!

Te wakacje będą inne, ale na pewno się odbędą. Nie zapomnijmy o zdrowym rozsądku! fot. Camping Alexa

To najważniejsze pytanie jakie zadają sobie caravaningowcy z całej Polski. Grupy na portalach społecznościowych aż kipią od postów. Użytkownicy nie tylko donoszą o dobrych informacjach i planach polskiego rządu, ale też chwalą się nowymi kamperami lub przyczepami czy też wspominają wyjazdy zrealizowane w ubiegłych latach. Ale wracając: czy w ogóle będziemy mogli wyjechać na wakacje? Jeżeli tak, to dokąd?

Dużo optymizmu zza granicy

Zarówno włoskie jak i chorwackie kempingi przygotowują się do nowego sezonu letniego przy okazji chwaląc się tymi informacjami za pomocą portali społecznościowych. Media donoszą o planach np. chorwackiego ministerstwa turystyki, które chce zaprezentować ten bałkański kraj jako bezpieczny cel wakacyjnych wypadów. Chorwacja może się pochwalić niską ilością zachorowań i zgonów. Marketingowcy już planują, jak wykorzystać tę informację. W wielu publikacjach czytamy, że są zabezpieczone odpowiednie budżety na reklamę. Te zostaną uruchomione tuż po tym, jak zostaną zdjęte obostrzenia dotyczące swobodnego przemieszczania się.

Niemieckie kempingi też z optymizmem patrzą w przyszłość i zapowiadają, że ich bramy zostaną otwarte w czerwcu. Punkty sprzedaży nowych kamperów oraz przyczep powoli wracają na właściwe tory, podobnie jak producenci pojazdów rekreacyjnych. 

A co w Polsce?

Zaledwie garstka pól kempingowych ulokowanych w Polsce informuje o swoich planach. Pozostali marketingowo po prostu nie istnieją. Polska Federacja Campingu i Caravaningu zamieściła na swojej stronie internetowej jedynie krótką wzmiankę, że zostało wysłane pismo do Ministerstwa Turystyki. Szczegółów brak. 

Na piedestał wyłania się Stowarzyszenie „Polska Grupa Caravaningowa”, która rozpoczęła akcję „Bezpieczniejsze Wakacje”. Mogą się do niej włączyć wszyscy, udział jest bezpłatny. Powstała specjalna witryna internetowa a firmy i media caravaningowe (w tym „Polski Caravaning”) przekazały środki na promocję w Internecie tej formy turystyki. Wszystkie zgromadzone materiały można zobaczyć na www.bezpieczniejszewakacje.pl oraz pod hashtagiem #bezpieczniejszewakacje.

Światełko w tunelu

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś (16 kwietnia) „powolne uwolnienie gospodarki”, które będzie procedowane etapami. Już pierwszy z nich zakłada możliwość „przemieszczania się w celach rekreacyjnych”. Czy można do tego, pod kątem prawnym, zaliczyć caravaning? Wystąpiliśmy z takim zapytaniem do prawnika, czekamy na odpowiedź.

Etap II to „otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych”. Kiedy to nastąpi? Nie wiadomo. Faktem jest, że od tego momentu legalnie będziemy mogli podróżować kamperami i przyczepami oraz stawać nimi na kempingach. Przypomnijmy, że dziś mogą one oferować miejsca dla gości na okres długoterminowy (powyżej miesiąca) i w sytuacjach, kiedy gość przebywa tam w celach służbowych.

Jednak prawdziwym światełkiem w tunelu są sami caravaningowcy, którzy, w porównaniu do np. klientów biur podróży, mogą wyjechać kiedykolwiek i gdziekolwiek. Wystarczy im hasło „można jechać”. To niewątpliwa zaleta tej formy podróżowania. Członkowie grupy „Polski Caravaning - nasza społeczność” snują plany wyjazdowe, kibicują innym i wspierają się nawzajem w trudnych czasach. To Ci ludzie, którzy dziś, w czasach kryzysu, sami rzucają pomysłami pokroju „niech polskie kempingi sprzedają vouchery pobytowe, chętnie kupię” pokazują prawdziwe przywiązanie do caravaningu. Brawa dla Was!

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 208

 • 114
  ZADOWOLONY
 • 14
  ZASKOCZONY
 • 16
  POINFORMOWANY
 • 30
  OBOJĘTNY
 • 16
  SMUTNY
 • 7
  WKURZONY
 • 11
  BRAK SŁÓW

Komentarze (7)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Karola 7 10 miesięcy temu A jak ktoś nie jedzie na ośrodek czy pole tylko na dziko to można przed 4 maja
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ kaz 6 10 miesięcy temu Uważam że korzystanie z karawaningu jest najbardziej bezpiecznym sposobem na wypoczynek po tak długiej i stresującej przerwie Kazimierz
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ nuna 5 10 miesięcy temuocena: 100%  Do Ali. Może Ty będziesz korzystać ze wspólnych sanitariatów. My mamy w kamperach łazienki, prysznice, WC. A żeby opróżnić zbiorniki , nikt nie musi wisieć na plecach drugiemu.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Ala 4 10 miesięcy temuocena: 0%  Brawo wszyscy najlepiej niech się zjadą w jedno miejsce i skorzystają w jednego sanitariatu, jak ktoś chory to od razu wszyscy zachorują i albo się uodpornią albo zejdą. Ryzyko nie ma znaczenia dla prawdziwych carawaningowych twardzieli z rodzinami. Albo będą po i mogli jeździć do woli albo potrzeba zaginie na wieki wieków. Tak tak zielone światło i ogień.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Tomasz Majewski 3 10 miesięcy temuocena: 100%  Camping Tramp Świętouść melduje gotowość do przyjecia gości. Wszystko przyszykowane, plaża umyta, sanitariaty na najwyzszym poziomie, mydelka dezynfekujace zakupione, procedury opracowane, coż czekamy na zielone światło i zapraszamy! Do plazy na wylacznosc 80 metrow.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ Karlos 2 10 miesięcy temuocena: 100%  Dobry artykuł i tylko czekać na zielone światło i ogień
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~ nick 1 10 miesięcy temuocena: 100%  Brawa również dla Was... Genialny artykuł!
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony