artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
Reklama

Irlandia > Cork i Kerry

Irlandia > Cork i Kerry

Fáilte znaczy w języku irlandzkim "witamy", a Cork i Kerry to najbardziej wysunięte na południowy zachód hrabstwa Irlandii. Irlandia jest państwem wyspiarskim, położonym na Oceanie Atlantyckim, na zachód od Wielkiej Brytanii. Kraj zajmuje ponad 4/5 powierzchni wyspy o tej samej nazwie. Jedynym krajem, z którym dzieli granicę lądową jest Irlandia Północna. Od Anglii i Walii Irlandię oddziela Morze Irlandzkie i Kanał Św. Jerzego, od Szkocji Kanał Północny. W skład terytorium kraju wchodzi szereg przybrzeżnych wysepek, wśród których największe to: Acaill (Achill), Mhór i Cliora oraz grupa wysp Árainn (Aran). 

Irlandia dzieli się administracyjnie na historyczne prowincje: Ulster, Munster, Leinster, Connaught oraz 29 hrabstw plus 5 hrabstw miejskich (county borroughs). Oficjalnym językiem jest irlandzki (którym, według szacunków, posługuje się jedynie 9 proc. mieszkańców) i angielski (posługują się nim praktycznie wszyscy mieszkańcy). Narodowe święto Irlandii – Dzień św. Patryka, przypadającego 17 marca. 

Hrabstwo Cork:
Trzecie co do wielkości miasto Irlandii, stolica największego i najbardziej urozmaiconego turystycznie hrabstwa. Zbudowane na wyspie Lee, położone blisko zatoki. Nad miastem dominuje katedra św. Fin Barre’a, powstała w VII wieku. Miasto jest ważnym portem przeładunkowym Irlandii, ale także idealnym i wartym zobaczenia miejscem w podróży po południowej części kraju. Cork zwany jest Wenecją Irlandii. Cobh to miejsce, z którego wypływało w rejs wiele słynnych statków, którymi Irlandczycy emigrowali do USA. Cobh było także ostatnim portem, do którego przybył Titanic – stąd wypłynął w swój ostatni rejs. Cobh nazywało się wtedy Queenstown. Do dziś na nabrzeżu znajduje się dworzec morski, który przekształcono w muzeum. Możemy zobaczyć w nim nie tylko eksponaty dotyczące Titanica, ale także te dokumentujące całą falę emigracji Irlandczyków w XIX wieku. 

Hrabstwo Kerry
Tralee to najczęściej odwiedzany region Irlandii, z pięknie położonym miasteczkiem Tralee, w którym znajduje się m.in. National Folk Theatre. Przedstawienia teatru można obejrzeć przez cały rok. Pod koniec sierpnia w mieście odbywa się festiwal tradycyjnej muzyki irlandzkiej – Róża Tralee. Ciekawą formą komunikacji jest Eurotunel, który łączy Frethun koło Calais we Francji z Cheriton w Anglii. Poprowadzony jest pod dnem Cieśniny Kaletańskiej, składa się z 2 osobnych kanałów komunikacyjnych o dł. 50,5 km i średnicy 7,6 m. Przejazd przez Eurotunel trwa 35 minut (z Paryża do Londynu 2,5 godziny). 

Półwysep Dingle to najdalej wysunięta na zachód część Irlandii. Możemy ją zobaczyć, podróżując Ring of Kerry (Pierścień Kerry) – ponad dwustukilometrową drogą oplatającą półwysep i hrabstwo. Droga jest wąska, wiedzie przez góry, lasy, przełęcze i urokliwe miejscowości. Nieraz drogę zagrodzą nam spacerujące kozice i owce, a podczas deszczu przejedziemy przez strumyczki ściekające z gór – wrażenia i widoki niezapomniane. Killarney jest największym miastem w regionie i popularną bazą turystyczną, z której można wyruszyć na Ring of Kerry. Miasto położone jest przy wjeździe do Parku Narodowego Killarney. Na zachód od miasta rozciągają się najwyższe góry Irlandii - Macgillycuddy’s Reeks, z najwyższym wzniesieniem Carrantuohill (1041 m.n.pm).Administrator09.08.20160 zdjęć 3