artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
Reklama

Holandia > Amsterdam

Holandia > Amsterdam

Amsterdam jest miastem, w którym sezon turystyczny trwa okrągły rok. Niemal każdego miesiąca mają miejsce wydarzenia w mieście lub wokół niego, które są atrakcją turystyczną. Najwięcej dzieje się oczywiście latem, ale w innych miesiącach np. między połową kwietnia i połową maja, kiedy to kwitną na polach pod miastem tulipany, odwiedzenie miasta będzie nie lada atrakcją.

Centrum Amsterdamu to dzielnica tętniąca życiem. Spacer starymi uliczkami, pełnymi niepowtarzalnej atmosfery wśród kanałów i pięknych mostów, na pewno na długo zapadnie w pamięć. Właśnie tu zobaczyć można też sławną dzielnicę czerwonych latarni. Kanały wraz z przecinającymi je promieniście ulicami przypominają kształtem pajęczą sieć. Ten folderowy wizerunek Amsterdamu – brukowane uliczki i stare kamienice odbijające się w spokojnych wodach kanałów oraz rowery przypięte do balustrad – okazuje się prawdziwy. Bardzo charakterystyczne dla miasta są też coffee shopy, tylko z nazwy przypominające staromiejskie kawiarnie. Zainteresowani mogą tu legalnie nabyć marihuanę i haszysz. Nie oznacza to jednak, że nabyć je koniecznie trzeba, ani że nie możemy skorzystać z usług tradycyjnych, przytulnych kawiarni. Miłośnicy sztuki i kultury także na pewno nie będą zawiedzeni. Amsterdam daje możliwość uczestniczenia w jednym z najlepszych w Europie przeglądów współczesnej twórczości filmowej, baletowej, teatralnej i muzycznej. Mnóstwo koncertów na każdą kieszeń odbywa się tu każdego roku. Każdy muzyczny gatunek jest tu reprezentowany, a w szczególności jazz. 

Przejażdżka po kanałach to jedna z największych atrakcji Amsterdamu. Niedaleko dworca głównego i głównej ulicy centrum miasta Damrak, statki wycieczkowe czekają na turystów. Przejażdżka trwa 90 minut, a przewodnik opowiada o mieście w kilku językach. Do wyboru mamy różny standard statków i kilka tras wycieczkowych. Warto wydać od 5 do 7,50 euro, by zobaczyć Amsterdam od strony dróg wodnych. Miasto zbudowane jest na dębowych palach i liczy 1400 mostów, z których kilkanaście zobaczymy podczas wycieczki. Muzea są główną atrakcją turystyczną Amsterdamu. Jest ich ponad pięćdziesiąt. Wiele osób przyjeżdża tylko po to, by zobaczyć np. Dom Anny Frank lub zwiedzić Muzeum van Gogha. Szczególnie warte odwiedzenia jest Rijksmuseum, w którym zobaczymy średniowieczne i XVII-wieczne malarstwo holenderskie. Piwosze na pewno z przyjemnością odwiedzą muzeum Heinekena, gdzie dla orzeźwienia zostaną poczęstowani kuflem piwa. Jednak Rijksmuseum, Muzeum van Gogha i Stedelijkmuseum to najbardziej znane i najczęściej odwiedzane muzea Amsterdamu. W stolicy Holandii jest ponad 600 tysięcy rowerów. Ponad 75 procent amsterdamczyków ma rower, a połowa jeździ nim codziennie. Rocznie ginie w Amsterdamie średnio 5 rowerzystów, a wypadków z ich udziałem jest blisko 600. Rocznie 24 tysiące rowerów jest odprowadzanych do Amsterdamskiej Centrali Rowerowej (AFAC), w której znajdują się rowery uszkodzone, porzucone, zaparkowane w niedozwolonym miejscu, znalezione przez policję itp. Dodajmy, że średnio co dziesiąty rower w Amsterdamie jest kradziony, a sezon rowerowy w Amsterdamie i całej Holandii trwa 365 dni w roku.

Amsterdam jest na pierwszym miejscu w świecie pod względem liczby narodowości zamieszkujących miasto. W 2007 roku było tu zameldowanych 743 tysiące mieszkańców ze 177 państw.Administrator09.08.20160 zdjęć 1