artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
Reklama

Francja > Alpy Francuskie

Francja > Alpy Francuskie
 fot. pl.wikipedia

Francja położona jest w zachodniej części Europy, obejmuje terytorium o obszarze 551,5 tys. km2. Pod względem wielkości jest trzecim europejskim krajem, po Rosji i Ukrainie. Co roku odwiedza ten kraj ponad 75 milionów osób. Pod względem administracyjnym kraj dzieli się na 22 regiony. Każdy region ma własne zwyczaje, architekturę, kuchnię, muzykę i stroje. Jednym z nich są Alpy Francuskie, które od południowego wschodu tworzą naturalną granicę na lądzie.

Główną atrakcją tego regionu są oczywiście góry, które zachwycają urodą wysokogórskiego krajobrazu. Alpy Francuskie ciągną się pasmem 100-120 km szerokości wzdłuż wschodnich granic Francji, od Jeziora Genewskiego prawie po Morze Śródziemne. Ze względu na położenie dzielą się na Północne i Południowe. Alpy Północne (Grackie, Sabaudzkie, Delfinackie) poprzecinane są poprzecznymi dolinami na poszczególne masywy: Mont Blanc, 4807 m n.p.m., Pelvoux ze szczytem Les Ecrins 4103 m n.p.m. i Belledonne 3473 m n.p.m). Alpy Południowe: Kotyjskie, Nadmorskie, Prowansalskie wznoszą się do wysokości 3370 m n.p.m. i charakteryzują się dzikimi i niedostępnymi dolinami. Francuska część Alp jest niezwykle zróżnicowana. To nie tylko dzikie i postrzępione turnie i lodowce, ale także sielskie doliny oraz niższe góry o łagodniejszym krajobrazie.

W Alpach Francuskich są najczęściej trzy rodzaje ruchu turystycznego: zimowy, letni i uzdrowiskowy. Największa koncentracja ruchu turystycznego występuje w Alpach Północnych. Alpy Nadmorskie stanowią raczej obszar tranzytu w kierunku Lazurowego Wybrzeża. Liczba stacji narciarskich w tym regionie jest przeogromna, aby je opisać potrzebny byłby dodatkowy materiał. Najwięcej turystów przyciąga leżące u stóp Mont Blanc – Chamonix. Do najbardziej znanych miejscowości turystyki zimowej zaliczyć można także: Grenoble, Faine, Avoriaz, Morzine, La Plagne, Tigne, Megeve, Val d’Izere, Courchevel i Alpe d’Huez. Dość popularnym, ale i bardzo ciasnym ośrodkiem narciarskim jest Les Trois Vallèes (Trzy Doliny) ze stacjami Courchevel, Mèribel i Val-Thorens. 

W okresie wiosenno-letnim także nie można się tu nudzić. Ukwiecone łąki, górskie jeziora i oznakowane szlaki turystyczne zachęcają do górskich wycieczek. Tylko w okolicach Chamonix znajduje się ponad 310 km tras dla piechurów. Letniska alpejskie zlokalizowane są najczęściej na wysokości 500-1000 m n.p.m. Najbardziej znaną trasą letnią jest Tour du Mont Blanc, kilkudniowa wycieczka przez Francję, Włochy i Szwajcarię. Region Alpejski Francji słynie także z lecznictwa uzdrowiskowego, które opiera się o liczne źródła wód mineralnych. Popularne miejscowości uzdrowiskowe to Challe, Alevard, Evian, Kriage i Briancon. Dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu przygotowano bogatą ofertę innych cieszących się coraz większą popularnością sportów – wspinaczki, lotów na paralotniach, raftingu czy rowerowych zjazdów po górach i lodowcach.

Chamonix od dawna uznawane jest za światową stolicę alpinizmu i słynny ośrodek narciarski. Już w XVIII w. miejscowość ta była letnim kurortem turystycznym, a zimowym stała się w 1903 r. Obecnie co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów z całego świata. Od czasu kiedy w 1965 r. otwarto pod Mont Blanc tunel długości 11,6 km, miasteczko zostało połączone drogą z Entrèves obok Courmayeur we Włoszech. Warto dodać, że tunel pod Mont Blanc jest najwyżej położonym na świecie tunelem wywierconym w skale – biegnie na wysokości 2480 m n.p.m. Ta znana na całym świecie miejscowość otoczona jest szczytem wysokich gór. Najbardziej znany z nich to Mont Blanc (4807 m n.p.m.), czyli po polsku Biała Góra. Jest to zdecydowanie najwyższy szczyt Alp i Europy. Na wysokości 4347 m n.p.m. znajduje się obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne. Mont Blanc stanowi jedno z centrów alpinizmu oraz turystyki wysokogórskiej i narciarstwa. W dolinach u podnóża leżą znane ośrodki sportowo-turystyczne, takie jak Courmayeur we Włoszech. Od zachodniej strony całą miejscowość zamyka masyw Aiguilles Rouges. Na szczególną uwagą zasługuje także Le Brezent (2525 m n.p.m.) – najwyższy szczyt po zachodniej stronie doliny Chamonix, który słynie ze wspaniałego widoku na Mont Blanc. Leniwi turyści mogą na sam wierzchołek szczytu dojechać dwiema kolejkami, najpierw gondolową, a później linową.

Miłośnicy kultury i sztuki też znajdą w Chamonix wiele interesujących miejsc. Nie brakuje tu także muzeów, które mają związek z górami. Musèe Espace Tairraz przedstawia stałą wystawę kryształów alpejskich oraz wystawy czasowe poświęcone sztuce. Drugie muzeum mieści się w dawnym budynku jednego z najbardziej luksusowych hoteli w Chamonix. W Musèe Alpin (Muzeum Alpejskim) zobaczyć można pamiątki z przeszłości stacji narciarskiej, z okresu pierwszych podbojów alpinistycznych okolicznych szczytów i innych sportów górskich.


Administrator09.08.20160