artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
W czerwcu uważaj na drogach. Alarmujące statystyki policji

W czerwcu uważaj na drogach. Alarmujące statystyki policji

Czas czytania 2 minuty

Jak wynika z policyjnych statystyk, czerwiec od wielu lat jest miesiącem o największej liczbie wypadków. W zeszłym roku odnotowano 2349 zdarzeń, w których życie straciło 190 osób, a 2762 zostało rannych. Na drogach poza obszarem zabudowanym było więcej ofiar śmiertelnych, gdyż w co piątym wypadku zginął człowiek, podczas gdy w obszarze zabudowanym w co dwudziestym*.

Ładna pogoda, godziny światła słonecznego i proste odcinki dróg to okoliczności, w jakich dochodzi do największej liczby zdarzeń, w których co najmniej jeden uczestnik jest poszkodowany, zostaje ranny lub ginie.

– Dobre warunki atmosferyczne mogą dawać kierowcom fałszywe poczucie bezpieczeństwa. To w konsekwencji może doprowadzić do podejmowania nadmiernego ryzyka – wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Czerwiec to także miesiąc z największą liczbą wypadków z udziałem dzieci (0-14 lat), z udziałem rowerzystów i spowodowanych przez kierujących pod wpływem alkoholu. 

Dlaczego czerwiec jest taki niebezpieczny?

– Powodem może być między innymi większe natężenie ruchu. W okresie wiosenno-letnim jazda rowerem to dla wielu osób sposób na spędzanie czasu na świeżym powietrzu, ale to także coraz bardziej popularny środek transportu. Kolejną kwestią są weekendowe wyjazdy, w szczególności tak zwane długie weekendy, w czasie których na drogach pojawia się więcej niż zwykle pojazdów. Również w czerwcu rozpoczyna się sezon na wakacyjne podróże – mówi Adam Bernard.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Jednym z istotnych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo w czasie wielogodzinnej jazdy jest zmęczenie, które prowadzi do zmniejszenia czujności i wydłużenia czasu reakcji. Powodem zmęczenia może być nie tylko zbyt długi czas spędzony za kierownicą, ale również niewyspanie, stres, a nawet pora dnia, w której prowadzimy samochód.

– Młodzi kierowcy prowadzą bardziej nieregularny tryb życia, czego skutki mogą odczuwać właśnie za kierownicą – zwraca uwagę dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

* Dane na temat ofiar śmiertelnych w obszarze zabudowanym i poza obszarem zabudowanym dotyczą całego roku 2022.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News