artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac

Jak podróżować z pupilem? Kilka praktycznych wskazówek

Czas czytania 3 minuty
Jak podróżować z pupilem? Kilka praktycznych wskazówek

Ci, którzy mają zwierzęta, często traktują je jako pełnoprawnych członków rodziny, niezależnie od tego, czy to jest pies, kot, chomik, świnka czy kameleon. Niemniej jednak często nasi pupile podróżują w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania eskapad w takim towarzystwie?

To mój kawałek podłogi!

Ustalcie jasne i zrozumiałe reguły. Podczas jazdy samochodem zwierzę powinno mieć przypisane własne miejsce, do którego ma szansę się przyzwyczaić. Przynajmniej na początku pomóż mu się oswoić z tym miejscem, umieszczając tam jakąś znajomą mu rzecz, jak ulubiony koc lub zabawkę.

Zapnij pasy

Większe zwierzęta powinny być przewożone w bagażniku za przedziałem dla pasażerów. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku wszystkich pupili. Alternatywą może być więc przewożenie zwierzaka na tylnym fotelu w specjalnej uprzęży, mocowanej do pasa bezpieczeństwa. Uprzęże takie są dostępne np. w katalogu akcesoriów marki Škoda.

Ścisz muzykę

Hałas szkodzi nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Jednostajny, cyklicznie powtarzany dźwięk szczególnie źle oddziałuje na psy i koty. Warto więc ściszyć muzykę w samochodzie, dbając o komfort pupila.

Zróbmy sobie przerwę

– Długie podróże potrafią być męczące dla wszystkich. Zwykle psy powinny mieć zapewnioną przerwę co dwie-trzy godziny, ale każde zwierzę należy traktować indywidualnie i niektóre mogą potrzebować nawet częstszych postojów. Wykorzystaj je nie tylko na spacer, ale także na napojenie i nakarmienie – zawsze lepiej jest zrobić to na zewnątrz niż w samochodzie

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
– tłumaczy instruktor Škoda Auto Szkoły, Radosław Jaskulski.

Wymagaj posłuszeństwa

W samochodzie powinny przebywać tylko zwierzęta, które słuchają każdej komendy właściciela. Jazda samochodem wymaga ciągłego skupienia, a każde rozproszenie uwagi kierowcy może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Dlatego też twój kot powinien podróżować w specjalnym, zamkniętym transporterze, nawet jeśli on sam jest przekonany, że najwygodniejsze jest miejsce na twoich kolanach.

Nie zostawiaj pupila samego

W niektórych krajach zamykanie zwierzęcia samego w samochodzie grozi surową karą. W ciepłe dni temperatura w kabinie szybko może dwukrotnie wzrosnąć, nawet jeśli na zewnątrz jest pochmurno. Uchylone okno nie zda się na wiele, a taka sytuacja może stanowić śmiertelne zagrożenie. Stosuj się do prostej zasady: jeśli masz zostawić zwierzę samo w samochodzie, lepiej zostaw je w domu.

Czy wiesz, jak szybko podnosi się temperatura w zamkniętym samochodzie?

Zmiany temperatury w kabinie zależą w dużej mierze od koloru nadwozia i stopnia zachmurzenia nieba. Latem przy nawet częściowo zachmurzonym niebie może ona wzrosnąć do 50°C w zaledwie 20 minut. Lekko otwarte okno nie zmieni tutaj wiele.

Jak podróżować z pupilem? Kilka praktycznych wskazówek 2


Administrator26.05.2017
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News