artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord - bookingcamper

Czego lepiej nie przywozić z wakacji

Czego lepiej nie przywozić z wakacji

Podróże to doskonała okazja do przywiezienia wakacyjnych pamiątek. Okazuje się, że przewóz niektórych z nich, zwłaszcza tych będących pod ochroną, może grozić wysokimi karami. Europ Assistance radzi, na co powinniśmy uważać i czego nie przywozić, aby nie zostać zatrzymanym na granicy.

Jak wynika z badania Holiday Barometer, przeprowadzonego przez grupę Europ Assistance, wśród najchętniej odwiedzanych przez Europejczyków krajów podczas wakacji pozostają niezmiennie Hiszpania, Włochy, Francja, a także Grecja, Portugalia i Chorwacja. W krajach tych obowiązują przepisy unii celnej, co oznacza, że przywóz przedmiotów z UE do Polski przez turystów nie podlega żadnym ograniczeniom. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że przedmioty te muszą być przeznaczone do użytku osobistego nie mogą mieć charakteru komercyjnego.

Czego nie możemy zapakować do walizki?
Dużo większy problem związany z przywożeniem zakazanych souvenirów powstaje w przypadku nieco dalszych podróży. Im bowiem dalej wyjeżdżamy, tym więcej obostrzeń w tym zakresie. Prawo jest wyjątkowo surowe w przypadku przewozu roślin oraz zwierząt będących pod ochroną. Konwencja Waszyngtońska (CITES), która obowiązuje w Polsce od 1990 r., obejmuje aż 34 tys. gatunków zwierząt i roślin.

Jakich rzeczy nie możemy przywozić do Polski?

 • Przedmiotów, które wykonane zostały ze skóry wilków, niedźwiedzi, węży, krokodyli i innych dzikich zwierząt. Wypchanych zwierząt, np. drapieżnych ptaków.
 • ReklamaSródtekstowy YT PC
 • Przedmiotów wykonanych z kości słoniowej, rogu nosorożca i kości hipopotamów, a także popularnych w Tajlandii i Indonezji nalewek z kobry.
 • Muszli, koralowców.
 • Produktów leczniczych, które zawierają pochodne zwierząt, np. tłuszcz z niedźwiedzia.
 • Roślin, w szczególności gatunków zagrożonych, np. roślin owadożernych, drewna tropikalnego, storczyków, kaktusów, wilczomleczy dotyczy to zarówno żywych roślin, jak i ich cebulek oraz bulw.
 • Produktów z ryb jesiotrowatych, w tym kawioru (kawior z banderolą, którego gramatura wynosi ponad 125 g).
 • Wyrobów z wełny wikunii i wełny shahtoosh.

Na podstawie prawa unijnego obowiązującego w Polsce naruszenie przepisów dotyczących przewozu przedmiotów zakazanych jest przestępstwem. W najlepszym przypadku zapłacimy wysoką grzywnę, ale może nam również grozić kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. 

Orientalne zdobycze
Jak wynika z informacji podawanych przez izby celne, przewożenie przez granicę nielegalnych pamiątek najczęściej zdarza się podczas powrotów z Ameryki Południowej, Afryki czy południowej Azji. Podróżując w różne strony świata, musimy liczyć się z obowiązującymi lokalnie przepisami celnymi.

Przepisy celne w Azji

 • Wietnam - możemy spotkać się z kontrolą obejmującą przywożone i wywożone kasety wideo, magnetofonowe, płyty CD, a także książki i czasopisma.
 • Indonezja - obowiązują tu ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory.
 • Tajlandia - zakazane jest wywożenie statuetek i wizerunków Buddy, chyba że stanowią wyrób rzemieślniczy o małej wartości artystycznej, zakupiony np. na straganie.
 • ReklamaŚródtekstowy 2 BookingCamper
 • Indie - nie wolno wywozić złota i srebra (poza przedmiotami osobistego użytku), antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (zwłaszcza gadów), skorup żółwi.

Przepisy celne w Ameryce Środkowej i Południowej

 • Meksyk - zabronione jest wwożenie i wywożenie świeżych artykułów spożywczych lub żywności o niskim stopniu przetworzenia. Restrykcyjnie egzekwowane są przepisy zabraniające wwozu roślin, nasion, mięsa i wędlin (w tym paczkowanych i w puszkach) oraz produktów spożywczych przygotowanych metodami domowymi. Całkowitym zakazem wywozu objęte są rzadkie gatunki zwierząt oraz przedmioty o wartości archeologicznej.
 • Kuba - zakazany jest wywóz zwierząt morskich i lądowych, endemicznych lub będących pod ochroną (np. żółwi, iguan, krokodyli, papug) oraz skór i wyrobów z tych zwierząt. Nie zezwala się na wywóz więcej niż trzech dużych muszli. Na wywóz antyków i dzieł sztuki, w tym również rękodzieła i rzemiosła artystycznego większej wartości, należy uzyskać zezwolenie wydawane przez Registro Nacional de Bienes Culturales Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury. Na wywóz większej ilości złota czy srebra należy mieć zezwolenie Banco Nacional de Cuba. Wywóz alkoholu ograniczony jest do sześciu butelek. Bez rachunku ze sklepu potwierdzającego zakup można wywieźć jedynie 50 sztuk cygar. 
 • Ekwador i Peru-  obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna, by pokazać go podczas kontroli na lotnisku.

Przepisy celne w Afryce

 • Madagaskar-  zakazany jest wywóz za granicę chronionych gatunków fauny (np. żółwi, węży; lemurów) oraz flory (np. orchidei).
 • RPA - nie wolno wwozić żywności oraz więcej niż litr napojów spirytusowych. Całkowitym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt, o ile nie zostały nabyte u licencjonowanego sprzedawcy lub nie mają certyfikatu trofeum łowieckiego. Zakazane jest posiadanie surowych (nieoszlifowanych) diamentów.
 • Angola - nie wolno wywozić kamieni szlachetnych, kości słoniowej, wyrobów ze skóry krokodyla i węża oraz skorup żółwi. W przypadku wywozu wyrobów rękodzieła artystycznego z drewna, obrazów i innych dzieł sztuki wymagana jest zgoda Ministerstwa Kultury (na wyrobie zostaje przyklejony specjalny znaczek z pieczątką). Niektóre sklepy z pamiątkami sprzedają wyroby z naklejkami zezwalającymi na wywóz.

Przed każdą podróżą warto zapoznać się z informacjami, jakie rzeczy możemy, a jakich nie możemy przywozić z podróży. Może się bowiem okazać, że nasze wakacyjne souveniry zostaną zatrzymane na granicy, a jedyną pamiątką z podróży pozostaną wspomnienia.

Źródło: esky.pl

Czego lepiej nie przywozić z wakacji 1


Administrator16.08.20170