artykuły

dobrze-wiedziecDOBRZE WIEDZIEĆ
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach podróżnych?

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach podróżnych?

Czas czytania 3 minuty

Prezentujemy mały poradnik, przewodnik po ubezpieczeniach turystycznych dla podróżników. Co zrobić jeśli przytrafi nam się utrata bagażu, znaczne opóźnienie lotu, odwołanie wyjazdu, a może nagły, nieszczęśliwy wypadek gdzieś na krańcu świata?

Takie sytuacje są stresujące i narażają Cię na realne koszty. Nie musisz ich ponosić z własnej kieszeni, jeśli przed wyjazdem za granicę czy także przed podróżą po Polsce wybierzesz i kupisz odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, co warto wiedzieć o takich polisach.

Dla kogo przeznaczone są ubezpieczenia turystyczne?

Nie jest tak, że takie polisy kierowane są wyłącznie do osób, które wybierają się w dłuższą podróż, na własną rękę, poza Europę. Przydać się może ono każdemu, z uwagi na szeroki zakres ochrony.

Co prawda podczas pobytu w Polsce na wakacjach korzystasz z publicznej służby zdrowia, w ramach swojego ubezpieczenia zdrowotnego, ale już nie możesz z niego liczyć na pokrycie kosztów wizyt prywatnych, a z pewnością nie na odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

W Europie nie ponosisz kosztów leczenia w razie wypadku czy nagłego zachorowania, jeśli tylko masz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Pamiętaj jednak, że obejmuje ona swoim zakresem jedynie podstawowy zakres ochrony w państwowych placówkach zdrowia . Jeśli obywatel danego kraju płaci np. za transport do szpitala albo dopłaca za leczenie stomatologiczne, poniesie wówczas te koszty samodzielnie.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach podróżnych? 1

Jednak przy ubezpieczeniu podróżnym nie musisz się o to martwić, ponieważ zapewnia ono najczęściej pokrycie kosztów leczenia za granicą czy transportu medycznego osoby chorej do kraju. To, co obejmuje ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny czy krajowy, zależeć będzie od wybranego przez Ciebie wariantu polisy.

Co obejmuje ubezpieczenie podróżne? Jaki zakres ochrony zapewnia?

Zanim zdecydujesz się kupić ubezpieczenie na wyjazd turystyczny, sprawdź, jaki jest jego zakres i jakich ryzyk będzie dotyczyło. Na przykład polisa Europa i świat w firmie ubezpieczeniowej UNIQA obejmuje:

  • koszty leczenia i assistance za granicą, łącznie z pokryciem kosztów konsultacji lekarskiej, pobytu w szpitalu, zakupu leków, koszty ratownictwa czy transportu do Polski;
  • ubezpieczenie NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków;
  • ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w czasie wyjazdu);
  • ubezpieczenie bagażu i lotu, w tym ubezpieczenie bagażu podróżnego, opóźnienia dostarczenia bagażu, opóźnienia lotu;
  • ubezpieczenie kosztów leczenia i rehabilitacji w Polsce po zdarzeniu za granicą;
  • assistance 24/7;
  • ubezpieczenie sportów amatorskich;
  • następstw chorób przewlekłych, psychocznych I nowotworowych;
  • ubezpieczenie zdarzeń po alkoholu w ryzyku kosztów leczenia i NNW

Możesz też rozszerzyć ochronę z ubezpieczenia o uprawianie sportów wysokiego ryzyka, sportów ekstremalnych, ochronę sprzętu sportowego czy ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży itp. Jeśli zamierzasz uprawiać sporty wysoko kontuzyjne, rozszerz na czas podróży swoją polisę, by móc liczyć na odpowiednie odszkodowanie za doznane szkody.

Źródłem informacji na temat m.in. umowy ubezpieczenia, zakresu ochrony czy wyłączenia odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela będą Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU).

Jak wybrać i kupić odpowiednie ubezpieczenie?

Polisa turystyczna przydaje się w naprawdę wielu sytuacjach, do jakich dojść może w trakcie wakacji czy innej podróży. Dlatego warto kupić ubezpieczenie, by móc liczyć na pomoc towarzystwa w wielu różnych sytuacjach.

Przy zakupie ubezpieczenia turystycznego należy nie tylko wybrać odpowiedni jego wariant, ale i zdecydować się na sumę ubezpieczenia, która jest podstawą do oszacowania różnych świadczeń zapewnionych turyście. Możesz kupić polisę turystyczną online, np. za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń UNIQA, podając podstawowe dane dotyczące planowanej podróży i zakresu ubezpieczenia czy rozszerzeń ochrony. W krótkim czasie zobaczysz, ile będzie wynosiła składka na ubezpieczenie.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach podróżnych? 2


Redakcja18.03.2024
Artykuł powstał we współpracy z marką Uniqua
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News