artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Wakacje na Litwie? Kamperem!

Wakacje na Litwie? Kamperem!

Ponad 6000 jezior, spokojne rzeki, lasy, sady jabłoniowe, pola lawendy... – Litwa to bardzo dobry kierunek dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu, z dala od miejskiego zgiełku. Warto wybrać się tam kamperem lub z przyczepą kempingową.

Mimo że obostrzenia związane z Covid-19 nie dotyczą już podróżnych przybywających na Litwę, niektóre zwyczaje związane z podróżowaniem nie uległy zmianie. Popularnością cieszą się nadal kempingi, które tylko w ubiegłym roku odnotowały 62-procentowy wzrost liczby korzystających z ich usług turystów. I to nie dziwi, mając na uwadze atrakcyjną lokalizację wielu z nich. Prezentujemy kilka wybranych.

Ucieczka w głąb natury na Wyspie Jabłoni
W przeszłości książęta Molėtai i Uteny przenosili się na Wyspę Jabłoni, gdzie odbywały się letnie festyny. Położona na samym środku jeziora Grabuostas, odizolowana od reszty świata i oferująca wspaniałe widoki na otaczającą ją ze wszystkich stron wodę wyspa na wiosnę rozkwita kwiatami setek jabłoni. Scenerię uzupełniają przytulne drewniane domki wiejskie, a w saunie nad jeziorem unosi się subtelny zapach miejscowego lasu sosnowego.

Nad jeziorem, w otoczeniu lasu sosnowego
Kemping w regionie Suvalkija to propozycja dla tych, którzy lubią wypoczywać w lesie. Nie brak tu ścieżek, którymi spacerując, nasze zmysły pobudzane są przez zapach sosny. To również okazja, aby nazbierać jagód i grzybów, ale także, aby skorzystać z noclegu w wiejskiej zagrodzie.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Pole namiotowe w Pušelė położone jest nad brzegiem krystalicznie czystego jeziora Vištytis. W pobliskim lesie znajduje się pogański ołtarz bałtyckich bogów i bogiń.

Połączenie litewskiego dziedzictwa i kultury hipisowskiej
Dzięki połączeniu tradycyjnej wiejskiej architektury, ręcznie robionych dekoracji z ikonografią hipisowską i spokoju natury, niektóre kempingi zadbały o beztroską atmosferę odpowiednią dla dzieci-kwiatów. Jednym z takich miejsc jest Sunny Nights Hostel & Camping, który ze stuletniej poczty przekształcił się w zagrodę z bujnym sadem jabłoniowym. To miejsce dla wolnych duchów, w którym można wykąpać się w glinie błotnej nad brzegiem stawu oraz rozpalić ognisko, przy których można spędzić noc pod gwiazdami.
Na terenie kempingu i hostelu odbywają się coroczne imprezy muzyczne, artystyczne i społeczne, podczas których można posłuchać litewskiej muzyki ludowej lub posmakować bogactwa przyrody okolicznych lasów.
Zaledwie godzinę drogi od kempingu znajduje się Góra Krzyży – pomnik niezniszczalnego litewskiego ducha. Ponad dwadzieścia tysięcy krzyży ułożonych jeden na drugim to niesamowity symbol oporu. W czasach sowieckich wzgórze było trzykrotnie bezczeszczone, ale mieszkańcy i pielgrzymi za każdym razem je odnawiają.

Romantyczny pobyt na polach lawendy
Ci, którzy chcieliby zaparkować swój dom na kołach w okolicy, która sprawia wrażenie z innego świata, powinni wybrać Lavender Village. To spokojne miejsce, oddalone zaledwie 28 kilometrów od stolicy Wilna, położone jest wśród pól fioletowych kwiatów, tradycyjnie wykorzystywanych w medycynie ludowej.

ReklamaŚródtekstowy 2 BookingCamper
Spokojne wody stawu Kiemeliai, znajdującego się na skraju Lawendowej Wioski, można zwiedzać na łodziach wiosłowych, co pozwoli ukoić zmęczony umysł. Obozowicze mogą także spróbować swoich sił w wędkarstwie.

To co, kierunek Litwa?


Krzysztof Dulny 20.05.20220 zdjęć 8