artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
W tych miastach poczujesz magię świąt

W tych miastach poczujesz magię świąt

Gdzie warto pojechać, aby wprowadzić się w świąteczny nastrój? Przełom listopada i grudnia to okres, w którym miasta na całym świecie przekształcają się w świąteczne krainy czarów, szczególnie miasta w Polsce i w całej Europie należą do najbardziej pod tym względem imponujących.

Które miejsca w Polsce i w Europie najbardziej wpisują się w klimat świąt i są idealne na weekendowy wypad dla wszystkich miłośników Bożego Narodzenia? Aby przygotować ranking miast, które zachwycają swoją świąteczną aurą, Holidu wzięło pod uwagę liczbę świątecznych hashtagów na Instagramie, liczbę jarmarków bożonarodzeniowych w danym mieście, a także średnią liczbę śnieżnych dni w grudniu.

POLSKA

1. Gdańsk
Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku co roku przyciąga tłumy turystów, jako jedyny w Polsce został też nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market”, uzyskując w nim trzecie miejsce. Tegoroczny jarmark już jest otwarty, a potrwa do 23 grudnia. Piękne dekoracje, pyszne jedzenie, grzane wino i atrakcje dla najmłodszych – to wszystko czeka na was w Gdańsku.

2. Katowice
Na drugim miejscu znalazły się Katowice. Tutejszy jarmark jest największym w regionie. Na katowickim rynku znaleźć można aż 80 straganów oferujących pyszne jedzenie, grzane wino i ręcznie robione świąteczne dekoracje. Dla aktywnych jest również lodowisko, a dla spragnionych wrażeń – diabelskie koło.

3. Warszawa
Na warszawskim jarmarku świątecznymi przysmakami można delektować się od 16 listopada aż do 6 grudnia. W magiczny czas świąt przeniesie was spektakularna gra świateł, aromatyczny grzaniec, lokalne przysmaki i wiele atrakcji, takich jak lodowisko na rynku starego miasta.

ReklamaSródtekstowy YT PC
4. Kraków
Jarmark bożonarodzeniowy na Rynku Głównym w Krakowie ruszył w miniony weekend, a potrwa do 1 stycznia. Smakosze tradycyjnych krakowskich przysmaków znajdą tu nie tylko wyjątkowo pyszne przekąski, ale też lokalne produkty, takie jak sery, przetwory, chleb oraz wędliny. Wszyscy poszukujący świątecznych prezentów znajdą tutaj piękne rękodzieła.

5. Białystok
Białostocki jarmark świąteczny na Rynku Kościuszki ruszy 3 grudnia, a potrwa do 23 grudnia. Na najmłodszych czekać będzie gorąca czekolada, a na dorosłych – aromatyczny grzaniec i regionalne smakołyki.

EUROPA

1. Berlin, Niemcy
Berlin to prawdopodobnie najbardziej świąteczne miasto w Europie. Pierwszy jarmark bożonarodzeniowy w tym mieście zorganizowany został w 1530 r. i odbył się w Alt-Berlin, dzielnicy Berlina Mitte. Dziś w Berlinie odbywa się ponad 80 jarmarków bożonarodzeniowych, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Daj się porwać świątecznemu klimatowi Frankfurter Allee i napij się rozgrzewającego Glühwein, podziwiając kolorowe dekoracje, lub udaj się do berlińskiego ratusza i przejedź się na kultowym diabelskim młynie.

2. Wiedeń, Austria
Drugie miejsce na naszej liście zajmuje stolica Austrii. O pierwszym Christkindlmarkt słyszano w Wiedniu już w 1298 roku – ta tradycja ma długą historię i nadal jest bardzo popularna. Najsłynniejszy jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu odbywa się na Rathausplatz. Artystyczna zimowa kraina czarów znajduje się przed imponującym, neogotyckim ratuszem.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
3. Praga, Czechy
Dwa najsłynniejsze jarmarki bożonarodzeniowe odbywają się tutaj na Staromiejskim Rynku (Staroměstské náměstí) i na Placu Wacława, i są oddalone od siebie o zaledwie pięć minut spacerem.

4. Monachium, Niemcy
To właśnie w stolicy Bawarii odbył się w 1310 roku pierwszy oficjalny jarmark bożonarodzeniowy w Niemczech, ale i na całym świecie. Koniecznie wybierz się na Rathausplatz, który co roku wygląda magicznie!

5. Kopenhaga, Dania
Pierwszą piątkę zamyka Kopenhaga. W samym sercu starego miasta, w Højbro Plads, odbywa się Julemarked. Znany ze swojego „międzynarodowego klimatu” jarmark wzorowany jest na tradycyjnym niemieckim Jarmarku bożonarodzeniowym, a znaleźć można na nim wszystko – od gofrów po Glühwein. Jeśli masz ochotę na dreszczyk emocji, zajrzyj do Ogrodów Tivoli, a jeśli cenisz sobie tradycję – koniecznie zajrzyj do Julemarked Kongens Nytorv.

W tych miastach poczujesz magię świąt 1

Źródło: holidu.pl


Krzysztof Dulny 02.12.20220