Reklama
Bilbord Dometic podstrony

OBLICZA CARAVANINGU

PODRÓŻE

11 miesięcy temu  27.02.2019, ~ Krzysztof Dulny   

Tłusty czwartek – zobacz, jak świętuje się go w innych państwach

Tłusty czwartek – zobacz, jak świętuje się go w innych państwach

Pączki z różnymi nadzieniami i delikatnie przykryte cukrem pudrem faworki to nasze ulubione desery, które jemy w hurtowych ilościach w pewien szczególny dzień przed postem – tłusty czwartek. Nic dziwnego, że polska wersja tego dnia staje się coraz bardziej popularna poza granicami naszego kraju, między innymi w USA.

Jednak inne państwa także mają ciekawe zapustne tradycje. Sprawdźcie sami.

Grecja
Inaczej niż w kościele rzymskokatolickim greckokatolicki post zaczyna się tzw. czystym poniedziałkiem. 11 dni przed nim Grecy świętują Tsiknopempti, czyli własny tłusty czwartek, podczas którego zamiast pączków je się... grillowane mięso. Święto obchodzą nie tylko religijni mieszkańcy Grecji: w wielu miasteczkach lokalne władze rozstawiają na głównych rynkach grille i organizują małe festiwale z muzyką i atrakcjami.

Włochy
Mało który naród potrafi bawić się tak jak Włosi. Być może dlatego ich tłusty czwartek, czyli giovedi grasso, nie polega na jedzeniu, a prawdziwej karnawałowej zabawie. Znana jest z tego zwłaszcza Wenecja, w której w tym dniu organizowane są maskarady i bitwy na kwiaty, a miasto zdobią zachwycające iluminacje.

Syria 
W Syrii tłusty czwartek jest obchodzony jako Drunkard’s Thursday – to wtedy urządza się rodzinne przyjęcia, na których nie brakuje zarówno jedzenia, jak i napitków. Tradycyjnie podawaną na nich potrawą są dolmy, czyli bliskowschodnie gołąbki z jagnięciny i ryżu zawijane w liście winogron. Na osłodzenie czasu tuż przed postem są podawane figi gotowane w melasie.

Szwecja
Z kolei Szwedzi tuż przed postem świętują „tłusty wtorek”. W dzień przed środą popielcową wszyscy jedzą deser nazywany semla, czyli bułki z nadzieniem z pasty migdałowej, mleka oraz bitej śmietany. Jako że bułki są pieczone z białej mąki, ten dzień jest również nazywany „białym wtorkiem”.

Wielka Brytania
Również Brytyjczycy jedzą desery w dzień przed środą popielcową. Chociaż ten konkretny wtorek nazywany jest często „dniem naleśnika”, to zwyczajowo je się duże ilości tych potraw, których podczas postu będzie się unikać w ramach pokuty. Pancake Tuesday nazywane jest również Shrove Tuesday, czyli zapustnym wtorkiem.

Źródło: AccorHotels

GALERIA ZDJĘĆ

Tłusty czwartek na świecie
Tłusty czwartek na świecie
Tłusty czwartek na świecie
Tłusty czwartek na świecie

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony