artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper

Skandynawia samochodem - łatwiej niż myślisz

Czas czytania 5 minut
Skandynawia samochodem - łatwiej niż myślisz
Wybierasz się w road trip po Skandynawii? Najwygodniej promem 

Puste, równe trasy prowadzące wśród skandynawskiej natury, rower na dachu, a w bagażniku wszystko, czego potrzebujesz. Zainteresowani? Sprawdźcie zatem nową propozycję szwedzkiego operatora promowego Stena Line – „Samochodem po Skandynawii”.

Każdy, kto choć raz odwiedzi Skandynawię, ulega jej magii i chętnie tam wraca. Urokliwe widoki, życzliwi ludzie, fiordy, góry, lodowce, no i białe noce w czerwcu i lipcu – to tylko niektóre atrakcje krajów skandynawskich, które słyną również z malowniczych tras wzdłuż pomników przyrody. Zatem w drogę!

Wycieczka samochodowa, czyli tzw. road trip, to idealny sposób na poznanie Szwecji, Danii, Finlandii czy Norwegii. Sama Szwecja to 1600 km malowniczych tras – od górzystego pustkowia, aż po równiny i wiejskie krajobrazy na południu. Wszystkie pełne są zapierających dech w piersiach widoków, pięknych miast i pejzaży, a niezwykła atmosfera skandynawskiej uprzejmości udzieli się każdemu.

Co najważniejsze, podróż samochodem przez Szwecję jest bezpieczna. Trasy i oznakowania są bardzo intuicyjne, a malownicze widoki dostępne na wyciągnięcie ręki, niezależnie od tego, czy wybierzemy się na wycieczkę wokół odwiedzanego przez nas miasta, czy dalej, wzdłuż kraju.

Szwedzki operator promowy Stena Line, oferujący przewozy promowe z samochodem na linii Gdynia – Karlskrona, przygotował listę pięciu najpiękniejszych tras wzdłuż Szwecji. 

1. Flatruetvägen
Szutrowa droga wzdłuż pasma górskiego Flatruet to najwyżej położona (975 m n.p.m.) trasa w Szwecji, łącząca doliny Funäsdalen i Ljungdalen w historycznej prowincji Härjedalen. To jedna z trudniejszych szwedzkich tras, którą często zamyka się nocą (szczególnie w okresie zimowym), ale jest świetnym wyborem na wiosnę czy lato. Widok ze szczytu góry wart jest poświęcenia jednego dnia.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
2. Niebieska autostrada (Blå Vägen)
Nazwa niebieska droga/autostrada pochodzi od niebieskiej rzeki Ume, która płynie wzdłuż szwedzkiej części trasy. Blå Vägen ciągnie się od Norwegii, przez Finlandię, aż do Rosji. Szwedzka część, prowadząca z zachodu na wschód, rozciąga się wzdłuż spokojnych terenów leśnych, charakterystycznych dla prowincji Västerbotten i południowej części Laponii. To malownicza trasa wiodąca przez nienaruszoną szwedzką naturę.

3. Autostrada E4 wzdłuż Wysokiego Wybrzeża (Höga Kusten)
Popularna szwedzka trasa rozciąga się wzdłuż jedynego w Szwecji obszaru wysokiego wybrzeża morskiego, które zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To krótka trasa, którą przejechać można w zaledwie 1,5 godziny, ale widoki i wyjątkowa atmosfera będą z pewnością niezapomniane. Najwyższy punkt trasy mieści się na prawie 300 m n.p.m. i oferuje przepiękny widok na wybrzeże szkierowe.

4. „Trasa emigrantów” (Utvandrarnas Väg)
Poza pięknymi krajobrazami ta spokojna trasa, prowadząca wzdłuż obszarów wiejskich na południu Szwecji, pełna jest także kulturowych i historycznych odcinków. Jej nazwa swoje korzenie ma w ruchu emigracyjnym Szwedów do Stanów Zjednoczonych pod koniec XIX wieku – to właśnie oni rozsławili ciekawe szlaki i zakątki tej wyjątkowej drogi. Trasa prowadzi do pięknego Kalmaru czy Olandii.

5. Trasa północna (Nordkalottvägen)
Nordkalottvägen to droga pomiędzy szwedzką Kiruną i norweskim Narwikiem, szczególnie polecana amatorom arktycznych pejzaży Laponii na dalekiej północy. To dobry wybór dla tych, którzy potrzebują ciszy i wytchnienia. Od pozostałych tras różni się surowością krajobrazów i niezwykłym spokojem, który bije od dzikiej przyrody.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Jeśli czujesz, że road trip po Skandynawii to właśnie to, czego potrzebujesz, warto przyjrzeć się nowej propozycji Stena Line. Ceny rejsu zaczynają się od 259 zł za osobę (w promocji). Promy wypływają z Gdyni codziennie, a promocja obejmuje wyjazdy w czwartki i piątki i powroty w niedziele. Można więc wyjechać na weekend (3–4 dni) lub spędzić w Skandynawii prawie dwa tygodnie. Więcej informacji o rejsie: http://www.stenaline.pl/do-szwecji/samochodem-po-skandynawii.

A może kamperem?
Szwecja jest krajem przyjaznym dla turystów wszelkiego rodzaju, ale zwłaszcza dla caravaningowców, którym kierunek ten z czystym sumieniem polecamy. Bo jeżeli jakieś miejsce na Ziemi zostało stworzone dla tego rodzaju turystyki, jest nim z pewnością Skandynawia. To obszar, w którym od szwedzkich szkierów po fiordy Norwegii i arktyczną tundrę roztacza się bezmiar nieskażonej natury, poprzecinanej jedynie wyjątkowo dobrze utrzymanymi drogami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kempingi znajdziemy tu niemal w każdej miejscowości, a na nocleg możemy zatrzymać się również na łonie natury, bez żadnych opłat. To allemannsretten, czyli tzw. prawo wolnościowe, obowiązujące w Skandynawii po dziś dzień.

Jeśli zatem nie masz planów na tegoroczne wakacje, zajrzyj na stronę Stena Line i zapoznaj się z ofertą tego przewoźnika – www.stenaline.pl.

Coś dla kamperowiczów

Promem Stena Line można przewieźć nie tylko samochód, ale i „dom na kołach”. „Kamperem do Skandynawii” to kolejna promocja szwedzkiego operatora, w ramach której na pokład promu załadujemy również kampera/minibusa – już od 424 zł za osobę. Wypłynięcie: w czwartki i piątki z Gdyni, powrót z Karlskrony w niedzielę, nie później niż jedenastego dnia od wyjazdu.

W cenie uwzględniono:

  •  rejs promem w dwie strony,
  •  miejsce w kabinie 4-os. z łazienką,
  •  rozrywkę na statku podczas dnia,
  •  przewóz samochodu w obie strony 
  •  (dotyczy kampera/minibusa o wymiarach 
  •  maks. 10 m długości i 4 m wysokości).

— źródło: Stena Line

Artykuł pochodzi z numeru 4(77) 2017 Polskiego CaravaninguAdministrator20.12.20190 zdjęć 1
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News