Reklama
Bilbord - bookingcamper

PODRÓŻE

WIADOMOŚCI

10 miesięcy temu  13.06.2020, ~ Krzysztof Dulny   

Polska otworzyła granice!

Fot. gov.pl

Od dzisiaj Polacy nie muszą odbywać 14-dniowej kwarantanny po powrocie do kraju. Bez przeszkód do Polski wjadą również obywatele UE, jednak granice zewnętrzne Unii nadal będą zamknięte.

Od soboty można swobodnie podróżować i przekraczać granice Polski z innymi państwami Unii Europejskiej. Podróżni mają więc prawo do swobodnego wjazdu, wyjazdu oraz tranzytu przez terytorium RP, bez odbywania obowiązkowej do tej pory kwarantanny. Od północy nie obowiązują już kontrole na granicach z Niemcami, Czechami i Słowacją, a od piątku – z Litwą. Ograniczenia zniesiono również na przejściach lotniczych i morskich.

Jak zaznaczono w opublikowanym w piątek rozporządzeniu, kwarantanny nie muszą, poza Polakami powracającymi do kraju, odbywać „cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej na terytorium innych państw członkowskich UE, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonkowie i dzieci przekraczający granicę Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącą granicę zewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 2 kodeksu granicznego Schengen, w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu”. 

Zaznaczyć należy, że choć możemy już podróżować po Europie, nie wszystkie kraje otwierają swoje granice. Są też takie państwa, które granice otwierają, ale w których Polaków wciąż będzie obowiązywać kwarantanna. Większość krajów Wspólnoty deklaruje jednak, że z dniem 15 czerwca zniesie ograniczenia w podróżowaniu do większości krajów unijnych.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (1)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Baltazar 1 10 miesięcy temu Cześć a wiecie czy przejście graniczne w Świnoujściu również jest „bezkwarantannowe”?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony