ReklamaA1 - katalog ACSI
Niesamowita pałucka przyroda

Niesamowita pałucka przyroda paluki.travel.pl

Pałuki to kraina, która leży na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pomorza. Mimo to nazwę Pałuki kojarzy niewiele osób.  Jest to region kulturowy z bardzo bogatą historią i niesamowitą etnografią. Z centralnej Polski należy pojechać na północ autostradą A1 i w okolicach Ciechocinka lub Torunia skierować się na Żnin. Można też ruszyć A2 do Wrześni, a później do Gniezna i dalej pojechać na północ.

Nazwa Pałuki wywodzi się ze staropolskiego rdzenia zawartego w słowach: łuk, łęg, łuh, a jej pochodzenie często tłumaczy się łukowatym, pagórkowatym terenem, poprzecinanym licznymi jeziorami, wokół których rozciągają się podmokłe łąki. Pierwsze wzmianki były już w XIV wieku, a od nazwy krainy wziął się średniowieczny ród rycerski Pałuków. Krajobraz Pałuk jest niezwykle piękny i malowniczy, ukształtował go cofający się lodowiec. Pałuki przypominają czasami Finlandię, szutrowe drogi, malownicze przewyższenia i wszech ogarniająca dziewicza przyroda. Czyste jeziora, których jest 130, zostały połączone kanałami. Są tu także dwory i pałace zaprojektowane przez włoskich mistrzów architektury. Ten region zachwyca klimatem i przyciąga tajemniczą atmosferą, turyści zaś są z uśmiechem witani przez mieszkańców.

Największa koncentracja atrakcji turystycznych i zabytków znajduje się na w Żninie a samo miasto uznawane jest za niepisaną stolicę Pałuk. W promieniu ok. 15 km od Żnina, znajdują się: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji i ruiny XIV-wiecznego zamku Diabła Weneckiego, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie z XV-wieczną gotycką wieżą ratuszową, Pałac Lubostroń, kościół pw. św. Mikołaja w Gąsawie, miasteczko-western Silverado City w Bożejewiczkach. Jedną z atrakcji regionu jest wąskotorowa Żnińska Kolej Powiatowa, która kursuje wiosną i latem aż sześć razy dziennie. Z centrum Żnina dojedziemy przez polską Wenecję do słynnego Biskupina. Na zwiedzanie tak wielkiego kompleksu, jakim jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, należy poświęcić co najmniej jeden dzień. Wizyta w rezerwacie jest niesamowitą lekcją historii. Kolejną niezwykłą atrakcją na trasie kolejowej Żnin – Gąsawa jest muzeum kolei wąskotorowej w Wenecji, której rodowód sięga końcówki XIX w. To właśnie wtedy nastąpił rozwój przetwórstwa, a mała kolej idealnie nadawała się do lokalnego transportu płodów rolnych i mieszkańców. W muzeum możemy dotknąć wszystkich parowozów, wejść do wagonów i usiąść w przedziale albo poczuć się jak dróżnik na przejeździe kolejowym.

Na Pałukach od lat prężnie działa oddział PTTK w Żninie. Stowarzyszenie prowadziło kemping nr. 31, jeden ze starszych kempingów w naszym kraju. Ośrodek usytuowano nad jeziorem Czaple. W małym lesie stały tu charakterystyczne drewniane domki i typowy dla czasów PRL budynek recepcji. Obecnie ośrodek zmienił właściciela i jest w gruntownym remoncie. Mamy nadzieję, że kemping ruszy wraz z sezonem 2019. Na szczęście na Pałukach jest kilka innych ośrodków które przyjmują kampery i przyczepy kempingowe.

Na Pałuki się wraca, jest jakaś magia w tej krainie. Spokój, cisza, brak przemysłu oraz  niesamowita przyroda. Każdego dnia można zobaczyć inne atrakcje, zwiedzić coś nowego albo po prostu odpocząć.

Więcej informacji o Pałukach znajdziecie na www.paluki.pl

GALERIA ZDJĘĆ

Pałuki
Żnin - stolica Pałuk
Pałuki
Rynek w Barcinie
Rynek w Łabiszynie
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie
Pałac Lubostroń
Muzeum Kolei Wąskotorowej
Żnińska Kolei Powiatowa
Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

 • 13
  ZADOWOLONY
 • 4
  ZASKOCZONY
 • 3
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony