artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Odkryj sportowe oblicze Słowenii

Odkryj sportowe oblicze Słowenii

Czas czytania 4 minuty

Słowenia to kraina ludzi aktywnych. Ponad połowa Słoweńców regularnie uprawia sport, a jak wynika z badań Active Healthy Kids Global Alliance, słoweńskie dzieci są jednymi z najbardziej aktywnych fizycznie na świecie. Słowenia może się również pochwalić wieloma, osiągającymi najwyższe wyniki, światowej klasy sportowcami.

Intensywnej aktywności Słoweńców sprzyja różnorodność krajobrazu stwarzająca wiele sportowych możliwości. Do najchętniej uprawianych sportów należą: wspinaczka, jazda na rowerze i bieganie. Zimą największą popularnością cieszą się narciarstwo zjazdowe i biegowe, a latem – wszelkie sporty wodne w krystalicznie czystych wodach słoweńskich akwenów. 

Załóż wygodne buty i ruszaj w drogę

Zapierające dech w piersiach widoki z alpejskich szczytów, idylliczne góry i doliny, szumiące zielone lasy, wzgórza z winnicami i rozległe równiny – do wyboru jest ponad 10000 km, przebiegających przez całą Słowenię, dobrze utrzymanych i oznakowanych szlaków. Świetną propozycją są trasy długodystansowe - większość  ma charakter międzynarodowy - prowadzące z alpejskich szczytów do morza i z równin Prekmurje do magicznego Krasu. Na wędrowców czekają przytulne górskie chaty idealne na dłuższy postój.

Odkrywaj Słowenię na rowerze

Zróżnicowane tereny Słowenii są atrakcyjne dla miłośników wypraw rowerowych. Kolarze szosowirowerzyści górscymogą korzystać z 14 rowerowych szlaków. Dobrze utrzymane trasy idealnie nadają się na

rodzinne wycieczki. Bardziej wymagający rowerzyści chętnie wybierają trasy długodystansowe, natomiast parki rowerowe czekają na osoby spragnione mocnych wrażeń. W słoweńskich miejscowościach coraz częściej dostępne są e-rowery. Duża popularność kolarstwa sprzyja takim imprezom jak Tour of Slovenia i Franja Marathon, jedno z największych wydarzeń sportowych w kraju. 

Zimą każdy zakłada narty 

Infrastruktura słoweńskich ośrodków narciarskich idealnie nadaje się zarówno dla początkujących jak również bardziej zaawansowanych narciarzy. Na tych, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności, w niemal każdym ośrodku czekają szkoły narciarskie organizujące także atrakcje i kursy nauki na nartach i snowboardzie dla dzieci. Wspólny karnet narciarski we wszystkich ośrodkach i maksymalnie 2-godzinna odległość między nimi to zalety szusowania w Słowenii. Oprócz narciarstwa zjazdowego, do chętnie wybieranych zimą aktywności należą: narciarstwo biegowe wspinaczka górska i na rakietach śnieżnychski touring, freeride oraz wspinaczka lodowa. Najodważniejsi próbują swoich sił podczas śniegowych zmagańtakich jak airboardingsnow rafting,skijoring i wiele innych.

Letnie wodne przygody 

Sporty wodne wspaniale chłodzą w upalne lato. Najprościej jest po prostu cieszyć się relaksującą kapielą. W Słowenii jest 48 zarejestrowanych naturalnych kąpielisk wodnych. W miastach są nowoczesne, odkryte baseny miejskie. Z kolei niezliczoną ilość atrakcji oferują

aquaparki. Wielbiciele podwyższonej adrenaliny pokochają spływy rwącymi spienionymi rzekami na tratwach, w kajakach i canoe. Coraz większą popularność zyskuje spokojne podziwianie krajobrazu z stand-up paddle board. Słowenia to także fantastyczne miejsca dla miłośników wędkowania.

Eksplozja endorfin i adrenaliny 

Słowenia jest doskonałym wyborem dla poszukiwaczy ekscytujących przygód. Oprócz raftingu, canyoningu i hydrospeedu na dzikich wodach słoweńskich rzek, warto wznieść się wysoko, aby następnie podziwiać widoki podczas zjazdu tyrolskiego przez wąwozy, kaniony i zielone doliny. Słowenię z lotu ptaka warto zobaczyć podczas lotu paralotnią lub lotnią oraz śmiałego skoku ze spadochronem.


Bartłomiej Ryś27.05.2019
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News