Reklama
Bilbord - bookingcamper

PODRÓŻE

WIADOMOŚCI

miesiąc temu  16.04.2021, ~ Krzysztof Dulny   

Chorwacja przygotowana do sezonu turystycznego

Fot. Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Zgodnie z decyzją Państwowego Sztabu Ochrony Cywilnej Republiki Chorwacji z dnia 15 kwietnia 2021 roku utrzymane zostały następujące warunki przekraczania państwowej granicy Republiki Chorwacji, a dotyczące obywateli Unii Europejskiej.

Z obowiązku odbywania 10-dniowej kwarantanny zwolnione są osoby spełniające jedno z poniższych kryteriów:

 • okażą negatywny wynik testu PCR lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) – nie starszy niż 48 h. W przypadku szybkiego testu antygenowego i pobytu dłuższego niż 10 dni w Chorwacji, test należy powtórzyć w terminie do 10 dnia od daty wykonania pierwszego testu;
 • zostały wyleczone z Covid-19 w okresie ostatnich 6 miesięcy (tzw. ozdrowieńcy) – potwierdzenie od lekarza o przebyciu choroby lub wynik pozytywnego testu PCR lub antygenowego (wykonany maksymalnie na 180 dni, ale minimum na 11 dni przed przekroczeniem granicy);
 • zostały zaszczepione przeciwko Covid-19 (14 dni od zakończenia całego cyklu szczepień) – wymagane jest potwierdzenie;
 • dzieci do siódmego roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów spełniających powyższe kryteria.

 
Jednocześnie zastrzega się prawo zmiany ww. warunków z uwagi na sytuacją epidemiologiczną.
 
Nikolina Brnjac, minister turystyki i sportu Republiki Chorwacji:

– To ważny krok w przygotowaniach do głównej części sezonu turystycznego. Chorwacja jest w pełni gotowa do rozpoczęcia ruchu turystycznego i to jest sygnał, który wysyłamy naszym kluczowym rynkom. Sytuacja epidemiologiczna pozostaje nadal priorytetowa, dlatego niezwykle ważne jest dalsze przestrzeganie zaleceń.

Jednocześnie przypominamy, że tak jak w roku 2020, nadal obowiązuje zgłoszenie podróży w aplikacji EnterCroatia. Dane zbierane są tylko i wyłącznie w celach epidemiologicznych.

– Jasne procedury graniczne oraz specjalnie dedykowana platforma Stay Safe in Croatia pomogą naszym gościom zaplanować wyczekiwane wakacje w Chorwacji. Dzięki platformie każdy odwiedzający nasz kraj znajdzie wszystkie aktualne protokoły bezpieczeństwa, możliwości testowania, a także wiele innych przydatnych informacji. Mam nadzieję, że i tym razem wielbiciele Chorwacji spędzą w naszym kraju beztroskie i przede wszystkim bezpieczne chwile – mówi dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce Agnieszka Puszczewicz.

Ministerstwo Turystyki i Sportu we współpracy z regionalnymi wspólnotami turystycznymi oraz Chorwackim Instytutem Zdrowia Publicznego przygotowuje model, który umożliwiłby turystom wykonywanie szybkich testów antygenowych, a także testów PCR w jak największej liczbie punktów w miejscowościach turystycznych. Bieżące informacje można znaleźć TUTAJ.
 
Chorwacja rozpoczyna szczepienie pracowników turystycznych
W połowie kwietnia w Chorwacji rozpoczną się szczepienia dla 70 000 pracowników turystycznych, a oprócz etatowych pracowników szczepieniami priorytetowymi objęci zostaną również pracownicy sezonowi. W przygotowaniu jest też model pozwalający jak najszybciej rozpocząć szczepienia dla 90 000 prywatnych najemców.
 
Ministerstwo Turystyki i Sportu zwróciło się do członków stowarzyszeń branżowych o zebranie danych pracowników turystycznych i podzielenie ich na dwie grupy. Pierwsza to pracownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z gośćmi, jak również ci, których zdolność do zachowania dystansu społecznego jest ograniczona, np. pracownicy kuchni. Natomiast druga grupa to osoby, które nie nawiązują bliższych kontaktów z turystami, np. pracownicy obsługi technicznej czy pracownicy biurowi.
 
Pomoc dla branży turystycznej

Narodowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności to dokument, który ma zapewnić Chorwacji około 6,3 mld euro dotacji, co stanowi ponad 12% PKB w 2020 roku. Ze wspomnianych środków 2,2 mld stanowić będzie realną pomoc dla branży turystycznej.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 22

 • 12
  ZADOWOLONY
 • 3
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 2
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW

Komentarze (3)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Dzieci 3 25 dni temu Ja zaszczepiony, żona ozdrowieniec... ale dzieci co 10 dni trzeba testować :/
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ olo 2 27 dni temu nie jadę i tyle a szczepić rodziny nie zamierzam to musi być niezły syf jak tak do niego zmuszają
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ WTF 1 28 dni temuocena: 100%  Uważam że takim posunięciem Chorwacja wiele straci. Nie mam zamiaru się szczepić i robić sobie testów żeby tylko pojechać na wakacje. Ludzie którzy mają choć trochę oleju w głowie i nie dali się omamić również tego nie zrobią,i wybiorą inny kraj. Za wszelką cenę próbują przekonać ludzi do szczepienia się,do poddawania się testom..kur.. .jesteśmy w końcu wolnymi ludźmi..czy będą nas ograniczać jak psy na łańcuchu. Teraz za to można dostać kare!
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
do góry strony