artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Projektant pierwszego kampera kabrio na świecie jeszcze w prototypowej wersji pojazdu
  fot. Skydancer FB Projektant pierwszego kampera kabrio na świecie jeszcze w prototypowej wersji pojazdu

Premiera: pierwszy na świecie kamper-cabrio na CMT 2019

Czas czytania 4 minuty

Wszyscy ci, którzy cyklicznie odwiedzają przeróżne targi caravaningowe, na pewno widzieli na naszych stoiskach prototyp pierwszego na świecie kampera-cabrio bazującego na ciężarówce, Mercedesie Atego. Już za kilkanaście dni, podczas targów CMT 2019 w Stuttgarcie, zostanie premierowo zaprezentowana wersja produkcyjna tego pojazdu. Co ciekawe, jego projektantem i pomysłodawcą jest Polak - Piotr Kubiński. 

Przy okazji każdych targów caravaningowych, prototyp bazujący na używanej ciężarówce Mercedes Atego 815 robił piorunujące wrażenie na praktycznie wszystkich zwiedzających. Tłumnie nawiedzali pojazd, rozmawiali z jego projektantem, pytali o przyszłość projektu. Człowiekiem odpowiedzialnym za Skydancer’a (bo tak nazywać się będzie kamper cabrio) jest Piotr Kubiński, Polak, który od lat mieszka za zachodnią granicą naszego kraju. Co ciekawe, samochód już produkcyjny, którego premierę zaplanowano na targi CMT w Stuttgarcie, powstaje w skądinąd znanej firmie Balcamp.

Prototyp, który można było zobaczyć na targach, to autorska wizja Piotra.

Baza to 7,5-tonowa ciężarówka, która została przerobiona własnym kunsztem. Chciałem w ten sposób pokazać koncepcję kampera kabrioleta - nowości, której na świecie jeszcze nie ma. Mogę oficjalnie stwierdzić, że mój prototyp to pierwszy na świecie kamper cabrio - opowiadał projekt w trakcie targów caravaningowych Motor Show w Poznaniu. 

Rozmowa nie mogła być płynnie przeprowadzona ze względu na licznych odwiedzających. Prototyp podbił rynek nie tylko polski, ale też zagraniczne. Na nietypowy pomysł zwróciły uwagę m.in. media niemieckie i brytyjskie a to dobry znak. To właśnie tam sprzedaje się w całej Europie najwięcej samochód kempingowych. Plany Skydancer’a sięgają dalej - obecnie,

na oficjalnej stronie www projektu, poszukiwani są amerykańscy inwestorzy. To dobry krok - Stany wszakże kochają zarówno kabriolety, jak i kampery. 

Prototyp, meble w nim - to wszystko ma swój klimat, ale w większości są to rzeczy używane, które wykorzystałem ze względu na redukcję kosztów. W żadnym wypadku nie można tego tak sprzedawać klientom komercyjnym. Budując go, chciałem pokazać tę koncepcję, czyli kamper na dwóch poziomach: część mieszkalna niżej, kabina wyżej - tłumaczy Kubiński. - Pierwszym zamysłem był kamper panoramiczny, z dużą widocznością, kierowca otoczony szybami. Później całość ewoluowała. 

Wersja produkcyjna powstaje w Polsce

Targi CMT w Stuttgarcie rozpoczynają się już 12 stycznia 2019 roku. To wówczas po raz pierwszy świat zobaczy produkcyjną wersję Skydancer’a, która (pod płaszczem tajemniczości) powstaje w polskiej firmie Balcamp. Piotr wybrał idealnie - wszakże to ta marka słynie z bardzo nietypowych zabudów. Co wiemy? Bazą nie będzie już ciężarówka a „zwykły” Citroen Jumper. Mechanizm otwierania dachu pozostanie ten sam, podobnie jak cała bryła pojazdu. Nadal będzie to kamper dwupoziomowy, czyli z częścią mieszkalną na dole i szoferką do jazdy u góry. 

W środku znajdziemy pełne, standardowe wyposażenie pojazdu kempingowego: lodówka, ogrzewanie, sypialnia, kuchnia, kuchenka. 

Jak się będzie prezentował, pierwszy na świecie, produkcyjny kamper kabriolet? Jak zostanie odebrany przez prasę i zwiedzających? O tym przekonamy się już za kilkanaście dni.

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
Kibicujemy mocno!


Bartłomiej Ryś05.01.2019
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News