artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Supersonic to bardzo utytułowana gama w pełni zintegrowanych kamperów z 2-litrowymi silnikami Mercedes 417CDi o mocy 150 lub 170 KM i z 9-biegowym automatem. Na zdjęciu najdłuższy, trzyosiowy model
Supersonic to bardzo utytułowana gama w pełni zintegrowanych kamperów z 2-litrowymi silnikami Mercedes 417CDi o mocy 150 lub 170 KM i z 9-biegowym automatem. Na zdjęciu najdłuższy, trzyosiowy model

Bezkompromisowe życie w drodze

Czas czytania 3 minuty

W jednym z największych w Europie zakładów produkujących pojazdy kempingowe powstają flagowe kampery marki Adria. Najwyższej klasy, w pełni zintegrowane modele Supersonic zdobyły prestiżową Red Dot Design Award i German Design Award za rok 2023.

W 2022 r. słoweńska firma zainwestowała ponad 6 mln euro w linie produkcyjne zakładów w miejscowości Novo mesto. Zabudowy flagowych modeli Supersonic – dwuosiowe (780 SL, 780 DC, 780 DL), a też najdłuższe, bo trzyosiowe (890 LL oraz 890 LC) – powstają z GKF + aluminium. Kod cyfrowy to jednocześnie przybliżona długość pojazdu w centymetrach. W gotowości do jazdy ważą odpowiednio 3,5 i 4 t, więc do ich prowadzenia prawo jazdy kat. B nie wystarczy (dmc to odpowiednio 4,5 i 5,5 t). W dodatku trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu przynajmniej 158 tys. euro netto. 3-osiowe modele gwarantują oczywiście najwięcej swobody na pokładzie. Mają też nieco większe pomieszczenia łazienek i najdłuższe blaty aneksu kuchennego.
Za gwarancją bezkompromisowego komfortu prowadzenia stoi technologia podzespołów Mercedes-Benz, bo już obniżoną ramę dostarcza AL-KO. Te topowe kampery mają reflektory przeciwmgielne LED z funkcją doświetlania zakrętów. Standardem jest też cyfrowy panel sterowania rozlicznymi funkcjami zabudowy kempingowej. To nie tylko zarządzanie oświetleniem części mieszkalnej w technologii LED. Dzięki Adria MACH PLUS zyskujemy zdalną kontrolę nad ogrzewaniem postojowym, klimatyzacją i lodówką. Wystarczy aplikacja w telefonie, by sprawdzić poziom wody w zbiornikach czy stan akumulatora. To także kontrola ciśnienia w oponach. A wszystko odbywa się poprzez Bluetooth, Wi-Fi czy sieć LTE. Dodajmy do tego możliwość spersonalizowania wystroju wnętrza dzięki opcji wyboru nie tylko obić tapicerskich, ale także blatu kuchennego (Piasentina lub Kerrock). Te i inne walory zdecydowały, że kampery Supersonic otrzymały renomowaną German Design Award (marzec 2023 r.) i Red Dot (czerwiec 2023 r.).
Adria nie ustaje w kokietowaniu fanów caravaningu. Na rok modelowy 2024 wprowadzono nowe wyposażenie opcjonalne, m.in. markizę ze ściemnianymi światłami LED. Najbogatsza wersja to także fotele podgrzewane, wentylowane i z regulacją elektryczną. Podczas targów Caravan Salon 2023 w Düsseldorfie zaprezentowano model Supersonic 780 DL, który dziedziczy po 780 SL aranżację sypialni tylnej z oddzielnymi tapczanami. Z kolei po modelu 780 DC dziedziczy koncepcję multifunkcjonalnych kanap w salonie, które na czas jazdy przekształcają się w pojedyncze fotele. Podobieństwo widać też w aranżacji osobnych pomieszczeń prysznica i łazienki z WC.
Wszystkie integry są homologowane dla 4 osób i taki komplet załogi ma na pokładzie do dyspozycji 2 sypialnie. Ta główna mieści się oczywiście na tyłach zabudowy i w zależności od modelu skrywa łóżko typu king-size (195 × 150 cm) lub 2 niezależne, podłużne tapczany (205 × 83 cm). Sypialnia z przodu pojazdu (190 × 150 cm) powstaje po pochyleniu oparć foteli w szoferce i rozłożeniu stelaża ukrytego w podsufitce obszernego salonu, który sąsiaduje z aneksem kuchennym.

Dystrybutor w Polsce: Elcamp

Artykuł pochodzi z numeru 6 (114) 2023 r. magazynu „Polski Caravaning”.

Chcesz być na bieżąco? Zamów prenumeratę – teraz jeszcze taniej i szybciej.


Administrator23.03.2024 zdjęć 3
Artykuł powstał we współpracy z marką Elcamp
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News