artykuły

prezentacje-pojazdowPREZENTACJE POJAZDÓW
ReklamaBilbord - Camper Caravan Show Expo 2023
Beachy Air – przyczepa kempingowa przyszłości

Beachy Air – przyczepa kempingowa przyszłości

Czas czytania 3 minuty

Przyczepa kempingowa tak lekka i aerodynamiczna, że można ją holować również pojazdem elektrycznym z prawem jazdy kategorii B? Firma Hobby zaprezentowała w Düsseldorfie prototyp ultralekkiej Beachy Air, której masa własna wynosi poniżej 500 kg.

– Chcieliśmy opracować idealną przyczepę kempingową na erę mobilności elektrycznej – komentuje dyrektor zarządzający Hobby Bernd Löher.

Przy długości około 3,5 metra i wysokości około 2 metrów Beachy Air sprawia wrażenie kompaktowej. Zwiększenie wysokości do 2,15 metra umożliwia podnoszony dach. Moduł kuchenny, na który składają się dwie szafki ze zlewem i pojemnikiem na wodę oraz przenośna płyta grzewcza, można wyjąć i przenieść na zewnątrz. Za dodatkową powierzchnię roboczą – kuchenną lub biurową – może służyć składane biurko.

Modułowa konstrukcja Beachy Air to poczucie dużej przestrzeni na małej powierzchni. W kilku prostych krokach część wypoczynkową w kształcie litery L można przekształcić w łóżko o wymiarach 2 x 1,4 metra. Wrażenie przestronności potęgują jasne, naturalne kolory mebli.

Projektem Beachy Air firma Hobby pokonała jedno z ograniczeń, z jakimi borykają się pojazdy elektryczne, a mianowicie dzięki niskiej masie przyczepy możliwe staje się nie tylko znaczne zwiększenie zasięgu podczas podróży, ale także spektrum pojazdów, które mogą przyczepę holować. Tak lekką konstrukcję udało się uzyskać dzięki innowacyjnej konstrukcji skorupowej i lekkim komponentom – bez wpływu na stabilność przyczepy i bezpieczeństwo.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Dodajmy, że prototyp Beachy Air powstał we współpracy z firmami Vöhringer GmbH & Co KG i Knott GmbH – pierwsza opracowała lekkie materiały konstrukcyjne, druga wniosła do projektu ultralekkie podwozie. Koncepcja pojazdu i budowa prototypu zostały wdrożone przez agencję rozwoju Ross Design GmbH, z kolei Anne Halskov z duńskiej agencji projektowej Penatos zajęła się wnętrzem przyczepy.

Prezentacja Beachy Air na Caravan Salon 2022 miała na celu demonstrację tego, co jest możliwe w dziedzinie elektromobilności i caravaningu. Kiedy i w jakiej formie studium wejdzie do produkcji seryjnej, to pytanie, które Hobby pozostawia otwarte.


Krzysztof Dulny 05.09.20220 zdjęć 3
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News