artykuły

nasze-rozmowyNASZE ROZMOWY
ReklamaBilbord caravanssalon mtp TARGI 06.07-23.10 Sebastian

Travel znaczy podróż

Travel znaczy podróż

Czym zajmuje się PZM- Travel?
PZM-Travel jest spółką z o.o., jedną ze spółek holdingu działalności gospodarczej stowarzyszenia Polski Związek Motorowy. Biuro Turystyki Polskiego Związku Motorowego zostało założone w 1957 roku, niedługo więc będziemy obchodzić pięćdziesięciolecie. Do początku lat dziewięćdziesiątych działało jako wyodrębnione biuro działalności gospodarczej w PZM. Po zmianie ustroju został wprowadzony wymóg tworzenia spółek. PZM utworzył najpierw spółkę pod nazwą Autotour i wspólnie z pomocą drogową była kierowana przez jeden zarząd, a od 1996 roku powstała spółka pod moim kierownictwem, która zajmuje się wyłącznie usługami turystycznymi, ubezpieczeniowymi oraz międzynarodową informacją turystyczną.

Jeżeli ktoś chce wyjechać za granicę, uzyska w Pańskim biurze informacje o cenach paliwach w danym kraju, trasach przejazdu, przepisach ruchu drogowego?
Tak. Biuro wyspecjalizowało się w obsłudze turysty indywidualnego poruszającego się własnym środkiem transportu: samochodem, motorem czy samochodem z przyczepą. Przygotowujemy wycieczki i wyjazdy indywidualne, także ze specjalnością apartamentowo-kempingową. Wyposażamy turystę w niezbędne informacje: jak, którędy, za ile, na jakich zasadach można się dostać do celu podróży. Sprzedajemy również ubezpieczenia, niezbędne dokumenty drogowe, m.in. Międzynarodowe Karnety Campingowe (CCI) oraz Skandynawską Kartę Campingową CCS. Mamy również wyłączność na sprzedaż na terenie naszego kraju obowiązkowych opłat drogowych na terenie Austrii, Czech, Słowacji i Włoszech.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian

Ile oddziałów posiada PZM-Travel?
Jest to sieć biur na terenie całego kraju, około czterdziestu punktów w większych miastach Polski, gdzie istnieje oddział Polskiego Związku Motorowowego.

Dużo zgłasza się do biura caravaningowców?
Obecnie dystrybuujemy około 1000–1200 kart rocznie i należy domniemywać, że są to właśnie caravaningowcy. Przeważnie są to turyści indywidualni, nie przedstawiciele klubów. W ostatnich latach wyraźnie wzrosło zainteresowanie podróżowaniem kamperami. Przeszkodą w rozwoju tego sektora jest brak funduszy na zakup kampera oraz brak profesjonalnych, autoryzowanych wypożyczalni z pełnym serwisem – przede wszystkim w naszym kraju, bo za granicą te serwisy istnieją od dawna.

Czy któryś z krajów stawia caravaningowcom szczególne wymagania? Czy zdarzają się bardzo rygorystyczne lub wręcz dziwaczne przepisy?
Nie słyszałem o jakichś bardzo szczególnych wymaganiach. Nasza organizacja turystyczna jest od tego, żeby informować o wprowadzaniu nowych regulacji drogowych i wymogach. Na przykład, od maja bieżącego roku obowiązuje w Austrii przepis o obowiązkowym posiadaniu kamizelki ostrzegawczej w samochodzie.

Travel znaczy podróż 1Cezary Kasprowicz – prezes Zarządu Biura Turystyki Polskiego Związku Motorowego ,,PZM- Travel”

Od roku podobny przepis obowiązuje też we Włoszech.
Od roku również w Hiszpanii i Portugalii. Najprawdopodobniej od nowego roku będzie wprowadzona taka regulacja w Niemczech.

A czym zajmuje się Biuro dla Turystów Zagranicznych?

ReklamaŚródtekstowy 2 Prenumerata 21.09-02.10

Nasze biuro od wielu lat zajmuje się przede wszystkim obsługą grup turystyki kempingowej. Polega to na tym, że we współpracy z klubem czy biurem podróży przygotowujemy trasę krajoznawczą po Polsce z zakwaterowaniem na kempingach (oczywiście w posiadanych przez przyjeżdżającyh kamperach bądź przyczepach). Do nas należy także przygotowanie uzupełniającego programu, przede wszystkim turystycznego. Proponujemy zwiedzanie najciekawszych miejsc w Polsce, np. zamku w Malborku w połączeniu ze wspaniałą kolacją. Czasami są to występy folklorystyczne i inne atrakcje. Przez cały okres podróży grupy opiekuje się nią nasz pilot, który porusza się własnym samochodem i jest do dyspozycji turystów o każdej porze i w każdym miejscu. Od przyszłego roku planujemy dołączyć do naszych programów podróży po Polsce wycieczkę dla klubu niemieckiego na Litwę, m.in. do Trok i Wilna.

Czy Wasza oferta cieszy się dużym zainteresowaniem? Podejrzewam, że niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, że można swoim znajomym z zagranicy zaoferować taką usługę z pilotem, ubezpieczeniem i innymi atrakcjami.
PZM robi to już od wielu lat. Jest co prawda kilku pilotów działających na własny rachunek, którzy te usługi oferują, lecz czynią to okazjonalnie. Nasze biuro jest jedynym, który świadczy te usługi w sposób kompleksowy, stąd też zorganizowane grupy zwracają się do nas, a polskie kempingi starają się przygotować specjalny program dla grupy zagranicznej. Oczywiscie wiele grup radzi sobie sama bez pomocy polskich tour-operatorów.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał: Dariusz Wołodźko


03.03.20090