artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
Reklama

Szwajcaria > Genewa

Szwajcaria > Genewa

Jezioro Genewskie (Jezioro Lemańskie, Lac Léman, Lac de Geneve, Genfersee) leży na skrzyżowaniu głównych dróg i szlaków kolejowych Europy. Podzielone jest między Szwajcarię i Francję, a położone w obniżeniu tektonicznym między Alpami i Jurą. Jest to największy w Alpach i Europie Zachodniej zbiornik wody pitnej, którego powierzchnia to 581,4 km², długość maksymalna (wzdłuż linii łączącej Villeneuve i Genewę) to 72,3 km, a szerokość maksymalna (pomiędzy Évian-les-Bains i Lozanną) to 13,8 km. Długość linii brzegowej wynosi 200,2 km, z czego na Szwajcarię przypada 142,2 km (kanton Vaud – 102 km, kanton Valais – 7,6 km, kanton Genewa – 32,6 km), a na Francję (departament Haute-Savoie) - 58 km. Podzielona jest także powierzchnia jeziora: do Szwajcarii należy 345 km2, a do Francji – pozostałe 236,4 km2. Średnie położenie lustra wody wynosi 372,05 m n.p.m. 

Do jeziora wpływa kilkaset rzek i rzeczek, z których największą jest Rodan. Rodan jest również jedyną rzeką wypływającą z jeziora. Nad jeziorem leżą miasta Genewa, Lozanna i Nyon oraz liczne ośrodki turystyczne, wypoczynkowe, sportowe i uzdrowiskowe. Należące do Szwajcarii północne brzegi porośnięte są przez winnice. Znajdują się tu dwa główne rejony uprawy winorośli: La Côte – rozciągający się na zachód od Lozanny i Laveaux w kierunku wschodnim. Jest to obszar Romandii, czyli frankofońskiej części Szwajcarii. W numerze opisujemy szwajcarski region Jeziora Genewskiego. 

Genewa jest trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem Szwajcarii, położonym nad Jeziorem Genewskim i Rodanem. Miasto jest stolicą francuskojęzycznego kantonu Genewa. Symbolem miasta jest „Jet d’Eau” – fontanna wypuszczająca wodę na wysokość 140 metrów, która znajduje się na Jeziorze Genewskim. W Genewie mieszczą się siedziby blisko 250 organizacji międzynarodowych, takich jak ONZ (siedziba europejska), Światowa Organizacja Zdrowia, Światowa Organizacja Handlu czy Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Odbywa się tu jedna z największych i najważniejszych wystaw motoryzacyjnych Geneva Motor Show. Jest to jedno z najbardziej kosmopolitycznych miast Europy - ponad połowa mieszkańców posiada zagraniczny paszport (wliczając osoby z podwójnym obywatelstwem). 

Lozanna to miasto, które od wieków rywalizuje z Genewą. Jest największym z miast położonych na północnym brzegu jeziora i jednym z najpiękniejszych w Szwajcarii. O Lozannie często mówi się „szwajcarskie San Francisco”, ponieważ wiele z jej ulic biegnie to w górę, to w dół. Jest to miasto artystycznych eksperymentów i kulturalnej awangardy i zawsze wiele się tutaj dzieje. Lozanna to piąte pod względem wielkości miasto Szwajcarii i stolica kantonu Vaud. Jej nazwa nawiązuje do położenia na stromych stokach. 

Montreux to chyba najbardziej znany kurort w kantonie Vaud. Jest miejscem dwóch dużych, corocznych festiwali: jazzowego Montreux Jazz Festival i telewizyjnego The Golden Rose Festival. Na głównym placu miasta znajduje się pomnik legendarnego lidera zespołu Queen Freddiego Mercury’ego. W Montreux znajduje się także studio nagraniowe Moutain Studio, w którym nagrywały albumy sławy muzyki rockowej: Queen, Deep Purple, The Rolling Stones czy David Bovie. Symbolem Jeziora Genewskiego jest narcyz. W maju odbywa się Festiwal Narcyzów w Montreux.Administrator09.08.20160 zdjęć 1