artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Kemping Vestar należący do sieci Maistra Camping to jeden z najlepszych w całej Chorwacji
Kemping Vestar należący do sieci Maistra Camping to jeden z najlepszych w całej Chorwacji

Nowe zasady wjazdu do Chorwacji

Czas czytania 2 minuty

Jak informuje słoweński portal avtokampi.si, chorwacki rząd przyjął nowe przepisy dotyczące wjazdu na teren swojego kraju. Weszły w życie od 1 kwietnia. Mówią m.in. o osobach zaszczepionych i możliwości wjazdu dla tych, którzy wykonają szybki test antygenowy. 

Kto będzie mógł i na jakich warunkach wjechać na teren Chorwacji od 1 kwietnia?

  • Posiadacz negatywnego testu antygenowego. Jest ważny maksymalnie 48 godzin od pobrania wymazu. Jeżeli dana osoba przebywa w Chorwacji dłużej niż 10 dni to musi przystąpić ponownie do szybkiego testu do dziesiątego dnia od momentu zrobienia pierwszego. 
  • Posiadacz negatywnego testu PCR (nie starszy niż 48 h)
  • Osoba zaszczepiona mogąca to potwierdzić odpowiednim świadectwem
  • Osoba posiadająca certyfikat dotyczący COVID-19

Wjazd na teren Chorwacji oznacza automatyczną, 10-dniową kwarantannę. Możemy ją jednak skrócić za pomocą wspomnianego wyżej, szybkiego testu PCR. 

Kolejną zmianą jest przepis o dzieciach do 7 roku życia. Gdy podróżują one z opiekunami posiadającymi jedno z powyższych zaświadczeń do Chorwacji mogą wjechać bez negatywnego testu i bez kwarantanny. 

Rząd wskazał, że nadal rekomenduje wypełnienie specjalnego formularza on-line przed wjazdem do Chorwacji. Jest on dostępny tutaj: www.entercroatia.mup.hr Co ważne, dostępna jest też polska wersja językowa.

Kto jest zwolniony z testów i kwarantanny?

Nowe zasady nie obejmują m.in. pracowników transgranicznych, uczniów, osób podróżujących w pilnych sprawach do swojej rodziny, dziennikarzy, pracowników służby zdrowia, marynarzy, dyplomatów, żołnierzy, policjantów. Po Chorwacji można się też poruszać tzw. „tranzytem”, ale z zaznaczeniem, że kraj trzeba opuścić maksymalnie po 12 godzinach od momentu wjazdu.

ReklamaNowe zasady wjazdu do Chorwacji 1
Jedziemy?

Dopuszczenie szybkich testów PCR to duży ukłon w stronę turystów spragnionych słońca i Adriatyku. Jak pokazywaliśmy w ubiegłym roku, kempingi w Chorwacji wykonały gigantyczną pracę nad stworzeniem miejsc maksymalnie bezpiecznych. Kwiecień to też początek chorwackiego sezonu kempingowego. Większość pól jest otwarta bądź zaraz będzie. Wszystkie te informacje łączą się we wspólny wniosek: ruszajmy do Chorwacji - pięknej, ciepłej, zjawiskowej i bezpiecznej! 


Bartłomiej Ryś02.04.2021
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News