artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Jubileuszowy 60. Europa Rally za nami
  fot. Marcin Turko

Jubileuszowy 60. Europa Rally za nami

Czas czytania 4 minuty

W dniach 25-29 maja 2023 roku teren Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wypełnił się kamperami i przyczepami kempingowymi z 20 państw Starego Kontynentu. To było pięciodniowe święto turystów caravaningowych, którzy po świecie podróżują swoim mobilnym domem.

Cykliczne i jednocześnie najstarsze wydarzenie caravaningowe w Europie odbywa się raz w roku i za każdym razem organizatorem jest inny kraj. Jubileuszowy 60. zlot Europa Rally zorganizował Polski Związek Motorowy.

Jubileuszowy 60. Europa Rally za nami 1

Odbywające się w sercu Małopolski święto caravaningu, rozpoczęło się w piątek 26 maja od widowiskowej Parady turystów z Węgier, Słowacji, Niemiec, Finlandii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Litwy, Chorwacji, Polski, Ukrainy, Holandii, Belgii, Czech, Słowenii, Estonii, Włoch, Serbii, San Marino i Szwecji. W zlocie wzięło udział 246 załóg, 517 osób.

Komandor zlotu Pan Piotr Pelka w oryginalnym stroju Krakowiaka oficjalnie rozpoczął Ceremonię otwarcia wydarzenia witając przybyłych gości: Dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Małopolski Pan Piotr Polanek, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Pani Anna Korfel-Jasińska, Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Pan Grzegorz Biedroń, Dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej Pan Paweł Mierniczak, Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Pan Tomasz Kosecki, Prezydent Światowej Federacji Campingu i Caravaningu FICC Pan João Alves Pereira, Prezydent Europa Rally Pan Kess Splint, Prezes Polskiego Związku Motorowego Pan Michał Sikora, Wiceprezes Polskiego Związku Motorowego Pan Dariusz Jajko.

Jubileuszowy 60. Europa Rally za nami 2

ReklamaJubileuszowy 60. Europa Rally za nami 3
Głównym celem większości uczestników, a także najważniejszymi punktami programu był bogaty program wycieczek umożliwiających zwiedzanie pięknych okolic Małopolski. Organizator wycieczek, firma Viaggi zapewniła uczestnikom możliwość poznania Krakowa wraz z jego zapleczem historycznym, ale także Kopalni Soli w Wieliczce, rejs statkiem do Tyńca, spływ przełomem Dunajcem czy wizytę na ziemi tarnowskiej w Zalipiu.

Popołudniami po powrocie z wycieczek dla miłośników tej formy wypoczynku przygotowane były koncerty, projekcja filmu, a dla najmłodszych zajęcia rekreacyjne np. przy grach planszowych. Wyjątkową atrakcją dla uczestników był sobotni jarmark regionalny, na którym można było oglądać, a także kosztować i kupić wyroby lokalnego rzemiosła. Małopolskie sery, wina, ciasta i inne smakołyki skradły serca gości z Europy. Sponsorzy i partnerzy wydarzenia mieli również okazję do zaprezentowania swojej działalności w działającym przez wszystkie dni miasteczku caravaningowym. Była okazja do uzupełnienia akcesoriów caravaningowych, ale i poznania oferty wielu nowych kamperów i przyczep kempingowych prezentowanych przez firmy z branży. W sobotni wieczór gościem specjalnym był znany i utytułowany kierowca rajdowy, przedsiębiorca pan Sobiesław Zasada, który brał udział w premierowym pokazie filmu pt. „Zasada”. Tereny zlotowe odwiedził również znany rajdowiec, przedsiębiorca pan Rafał Sonik.

Jubileuszowy 60. Europa Rally za nami 4

Uroczyste zakończenie zlotu odbyło się w poniedziałek 29 maja o godzinie 12:00. Oprócz wielu słów uznania i podziękowań, ważnym elementem ceremonii było ogłoszenie kolejnych organizatorów zlotów tego cyklu. Kess Splint, Prezydent Komitetu Europa Rally ogłosił, że na kolejnym, 61 Europa Rally spotkamy się w Chorwacji, następnie w 2025 roku w Estonii, a rok później na Węgrzech.

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04

Marcin Turko13.06.2023 zdjęć 30
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News