artykuły

Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu Wszystko o branży caravaningowej w jednym miejscu
ReklamaBilbord Camper Caravan Show 22.08-02.10 Sebastian

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie zajmują centralny obszar Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i są główną atrakcją turystyczną tego regionu. Najstarsze, niewysokie polskie góry, najwyższe wzniesienie to Łysica mająca zaledwie 612 m n.p.m.

Charakterystyczne dla krajobrazu najwyższych partii Gór Świętokrzyskich są strome stoki, głęboko wcięte doliny, skałki ostańcowe i gołoborza. Góry porośnięte są lasami jodłowymi i bukowymi. Na ich terenie wytyczono Świętokrzyski Park Narodowy. Gospodarczym i turystycznym centrum regionu są Kielce. Do ważniejszych ośrodków należą Święta Katarzyna i Nowa Słupia.

W przeszłości na terenie gór znajdowały się pokłady rud żelaza, ołowiu i miedzi. Atrakcje turystyczne regionu to wiele zabytków i muzeum do zwiedzania, kościołów, czy chociażby przepiękne klasztory - między innymi Klasztor Benedyktów Świętokrzyskich z XII w., w którym powstały historyczne pisma znane całemu narodowi, takie jak Kazania Świętokrzyskie czy Pieśni Łysogórskie.


W skład regionu wchodzą obszary turystyczne: 

Jaskinia Raj - najładniejsza jaskinia w Polsce, Zamek w Chęcinach - zamek królewski górujący nad Chęcinami, Skansen w Tokarni, Oblęgorek - Muzeum Henryka Sienkiewicza, Dąb Bartek – największe drzewo w Polsce,  Krzyżtopór - ruiny Zamku w Ujeździe, Święty Krzyż - drugi co do wielkości szczyt w Górach Świętokrzyskich, Łysica – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, Nagłowice - Muzeum i Dworek Mikołaja Reja.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian

Administrator08.08.20164