artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Drogami Litwy, Łotwy i Estonii

Drogami Litwy, Łotwy i Estonii

Czas czytania 5 minut

Litwa, Łotwa i Estonia, chociaż bliskie i łatwo dostępne samochodem z Polski, nie są jeszcze u nas zbyt popularnym celem wycieczek. Warto jednak poznać kraje bałtyckie, które kuszą pustymi plażami, nieskażoną przyrodą oraz miastami z ciekawymi zabytkami. Dla tych z Was, którzy chcieliby je odkryć i pojechać tam samochodem, przygotowaliśmy garść przydatnych informacji.

Stan dróg w państwach bałtyckich
W państwach bałtyckich sieć dróg jest na ogół dobrze rozwinięta i są one podobnej jakości jak te tej samej klasy w Polsce. Ruch na nich jest mniejszy niż na polskich drogach. Na Litwie status autostrady (po dwie jezdnie w każdym kierunku, bezkolizyjne skrzyżowania) mają tylko: niespełna 200 km odcinek magistrali A1 na odcinku Kowno – Kłajpeda oraz trasa A2 od Wilna do Poniewieża. Pozostałe drogi szybkiego ruchu mają najczęściej po jednym pasie.

Na Litwie i w Estonii dla samochodów osobowych przejazd autostradami jest bezpłatny. Na Łotwie zaś kierowcy muszą zapłacić za poruszanie się drogami: A12 na odcinku Jekabpils – Terehova, P5 Ulbroka – Orge oraz P80 Tinzuki – Koknese. Opłatę ekologiczną w wysokości 2 euro trzeba wnieść za wjazd do Jurmały (w okresie od 1 kwietnia do 30 września).

Kierowcy na Litwie muszą również uważać na progi zwalniające postawione na głównych drogach w terenie zabudowanym. Warto również wiedzieć, że w niektórych przypadkach obowiązują tam inne zasady niż na polskich drogach. Na przykład dozwolone jest skręcanie w lewo i zawracania z lewego pasa ruchu na wielopasmowych ulicach w miastach, a nawet na drogach szybkiego ruchu. Trzeba mieć na uwadze również to, że skręcanie w lewo na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną jest możliwe dopiero po pojawieniu się zielonej strzałki.

ReklamaDrogami Litwy, Łotwy i Estonii 1
Potrzebne dokumenty i ubezpieczenie
Wszystkie trzy państwa bałtyckie należą do Unii Europejskiej i są w strefie Schengen, dlatego poruszanie się po nich wymaga takich samych dokumentów, jakie są potrzebne w Polsce. Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym naszego pojazdu oraz ubezpieczenie OC. Trzeba pamiętać, że w przypadku kolizji na Litwie trzeba wezwać policję, gdyż sporządzony przez nich protokół jest gwarancją wypłaty odszkodowania.

Zaś jeżeli zamierzasz podróżować po Estonii pożyczonym samochodem, musisz mieć przy sobie pełnomocnictwo właściciela pojazdu w języku estońskim lub angielskim. Przed wyruszeniem w podróż warto wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która w razie nagłego przypadku umożliwia skorzystanie z podstawowej opieki medycznej. Dobrym pomysłem jest wykupienie ubezpieczenia NNW oraz dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Przepisy drogowe
W krajach bałtyckich policja jest restrykcyjna wobec piratów drogowych, a mandaty są bardzo wysokie. Przykładowo za przekroczenie dozwolonej prędkości w Estonii możemy zostać ukarani nawet utratą prawa jazdy na 2 lata oraz dodatkowo mandatem w wysokości od 400 do 1200 euro. Warto więc wiedzieć, jakie ograniczenia obowiązują w poszczególnych państwach. 

W terenie zabudowanym w tych trzech krajach dopuszczalna prędkość to 50 km/h, a poza terenem zabudowanym 90 km/h. Na drogach szybkiego ruchu możemy rozpędzić się maksymalnie do 110 km/h, ale nie na wszystkich odcinkach i tylko w okresie letnim od kwietnia do końca października. Na autostradach zaś nie możemy przekroczyć 110 km/h, z małym wyjątkiem – litewskie przepisy zwiększają dozwoloną prędkość do 130 km/h w okresie letnim. Dodatkowo na Litwie i w Estonii młodzi kierowcy, posiadający prawo jazdy krócej niż 2 lata, mogą poruszać się z maksymalną prędkością 90 km/h.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Wyposażenie samochodu
Wybierając się do tych trzech państw samochodem, trzeba mieć na wyposażeniu trójkąt ostrzegawczy (na Łotwie i w Estonii dwa trójkąty do postawienia przed i za samochodem), gaśnicę, apteczkę pierwszej pomocy, kamizelkę odblaskową, którą należy założyć opuszczając pojazd w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Dodatkowo w Estonii obowiązkowe jest posiadanie dwóch podstawek klinowych pod koła. Warto się zaopatrzyć również w zapasowy komplet żarówek i koło zapasowe.

Inne przepisy
W krajach bałtyckich przepisy dotyczące dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi są różne. W Estonii obowiązuje bezwzględny zakaz prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu. Jakakolwiek jego ilość wykryta w wydychanym powietrzu lub we krwi będzie skutkować wysokim mandatem – od 400 euro, zatrzymaniem prawa jazdy lub nawet karą pozbawienia wolności, w zależności od ilości promili. Zerowy limit obowiązuje również na Litwie: kierowców, którzy nie mają jeszcze dwóch lat stażu, kierowców samochodów ciężarowych i autobusów oraz motocyklistów. U pozostałych kierowców dopuszczalne jest 0,4 promila we krwi. Na Łotwie dozwolone jest 0,5 promila dla doświadczonych oraz zawodowych kierowców, zaś młodych kierowców, do dwóch lat od otrzymania prawa jazdy, obowiązuje limit 0,2 promila we krwi.

Podobnie jak w Polsce, we wszystkich tych państwach obowiązuje jazda na światłach mijania cały dzień przez cały rok. Prowadzenie rozmów przez telefon jest dozwolone jedynie w przypadku używania zestawu głośnomówiącego. Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów.

tekst: Karolina Świgut / foto. K. Świgut, O. Hryvinska
Chili Traders Challenge - Baltica 2018 / www.chilitraders.com
partnerzy: www.zatorland.pl / www.czasnamolo.pl

https://www.facebook.com/ChiliTradersChallenge/


Redakcja05.11.2018
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News