artykuły

przepisy-prawnePRZEPISY PRAWNE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Kwestie podatkowe to jeden z powodów zakupu nowego kampera
  fot. Bartłomiej Ryś Kwestie podatkowe to jeden z powodów zakupu nowego kampera

Nie odliczysz 100% VAT od kampera?

Czas czytania 4 minuty

Na stronie związanej z podatkami pojawiła się nowa interpretacja przepisów dotyczących kupna i użytkowania nowego kampera. Urząd Skarbowy zdecydował, że pojazd, pomimo wyjaśnień, że będzie on wykorzystywany tylko do prowadzenia działalności gospodarczej, nie spełnia przesłanek do uznania, że „jest on wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika”. Tym samym spółka nie będzie miała prawa do odliczenia całości podatku rat leasingowych, zakupu paliwa i innych kosztów bieżącej eksploatacji. 

Sytuacja, jaka została przedstawiona Urzędowi Skarbowemu jest następująca.

„Wspólnicy spółki cywilnej, autorzy książek podróżniczych, podjęli decyzję o kupnie kampera (leasing operacyjny). Postanowili, że kolejne 5 lat spędzą na podróżowaniu kamperem po Europie i pisaniu książki/poradnika na ten temat. W czasach postoju i powrotu do Polski kamper będzie odpłatnie wypożyczany. Spółka sporządzi regulamin najmu, będzie wystawiać faktury/paragony za najem. Czy takie użytkowanie kampera uprawnia do pełnego (100%) odliczenia VAT naliczonego od rat leasingowych, zakupu paliwa oraz wszelkich innych kosztów bieżącej eksploatacji?”

Kamper ma DMC 3,5 tony. Zgodnie z deklaracją, będzie wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Wykluczone będzie jego wykorzystanie do celów niezwiązanych z firmą. Zgodnie z aktualnymi zasadami, właściciele będą prowadzić ewidencję przebiegu.

Urząd Skarbowy na początku interpretacji przedstawił zasady, kiedy pojazd jest uznany jako służący wyłącznie do działalności gospodarczej. Tylko wtedy możemy odliczyć 100% kwoty podatku VAT. By było to możliwe, należy spełnić dwa warunki:

    ReklamaNie odliczysz 100% VAT od kampera? 1
  • podatnik musi wykluczyć użycie pojazdu do celów prywatnych i odpowiednio to udokumentować ewidencją przebiegu
  • pojazd musi być zgłoszony do naczelnika urzędu skarbowego.

Oba warunki w powyżej opisanym przypadku zostały spełnione. Gdzie więc leży problem?

Sam Urząd Skarbowy przyznaje, że „przepisy ustawy nie określają, w jaki sposób podatnik ma zapewnić wyeliminowanie użytku prywatnego używanego w nim pojazdu samochodowego dla celów pełnego odliczenia podatku naliczonego”.  Zasady użytkowania pojazdu mają jasno i wyraźnie określać, że jest on wykorzystywany tylko do działalności gospodarczej. Jest jednak pewne „ale”: „przy czym użytek prywatny należy postrzegać w kategoriach potencjalnej, a nie faktycznej możliwości użytku pojazdu do celów prywatnych”.

I tu leży clue problemu. Jak tłumaczy US:

„W odniesieniu do opisanego kampera, nie będą spełnione przesłanki do uznania, że jest on wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika i tym samym spółka nie nabędzie prawa do odliczenia całości podatku naliczonego od rat leasingowych, zakupu paliwa oraz wszelkich innych kosztów bieżącej eksploatacji. Spółka wskazała, że złożyła informację VAT-26, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy. Będzie prowadziła ewidencję przebiegu pojazdu. Ewidencja ta, łącznie z określonym przez spółkę regulaminem korzystania z samochodu, nie będzie jednak wykluczać użycia tego samochodu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, o którym mowa w art. 86a ust. 4 ustawy”

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Można to interpretować w ten sposób, że nawet, gdy pojazd nie porusza się, znajduje się na terenie naszego parkingu/ogródka i my w nim przebywamy to nie jest spełniona podstawowa zasada: wykorzystujemy go prywatnie a nie wyłącznie do prowadzenia działalności.

Cała interpretacja jest o tyle ważna, że zdecydowana większość nowych kamperów jest w Polsce sprzedawana „na firmę”. Część przedsiębiorców decyduje się na pełne odliczenie VAT i prowadzenie ewidencji przebiegu czyli tak zwanej „kilometrówki”. Jednak, w obliczu powyższej wypowiedzi Urzędu Skarbowego, nawet to może być za mało. W razie kontroli, możemy spodziewać się zastrzeżeń co do odliczeń związanych z zakupem i eksploatacją naszego pojazdu. 

Oczywiście warto podkreślić, że jest to jeden z wielu przypadków rozpatrywanych przez Urząd Skarbowy. Powyższa sytuacja nie oznacza, że nasza działalność nie kwalifikuje się do odliczenia pełnego podatku. Za każdym razem warto zasięgnąć opinii ekspertów: handlowców, leasingodawców, księgowych, radców podatkowych. Jednorazowa interpretacja Urzędu Skarbowego nie zwalnia US z możliwości jej późniejszej zmiany. Krótko podsumowując: warto zdobyć odpowiednią, indywidualną wiedzę dostosowaną do naszego przypadku przed zakupem nowego kampera czy przyczepy. 


Bartłomiej Ryś30.10.2020
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News