ponad rok temu  18.10.2010, ~ Administrator   

Strona 1 z 1

Kierowcy czasem zapominają, że prawo jazdy kategorii B uprawnia nie tylko do kierowania autami osobowymi. Mikołaj Krupiński z serwisu motofakty.pl przypomina jakie pojazdy możemy także prowadzić.

Zgodnie z prawem, posiadacz kategorii B jest uprawiony do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla. Można prowadzić busa, który na pokład zabiera ośmiu pasażerów plus kierowcę lub też zwykłego „dostawczaka”, pod warunkiem, że mieści się we wspomnianej kategorii wagowej.

Dodatkowo, prawo jazdy kat. B dopuszcza prowadzenie zespołu pojazdów, czyli samochód z przyczepą, lecz tylko wtedy, gdy jest to przyczepa lekka (której masa całkowita nie przekracza 750 kg). Prawo umożliwia także jazdę z przyczepą używaną do celów specjalnych, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu, i o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t.

Ponadto, kategoria B uprawnia do prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą lekką oraz pojazdu wolnobieżnego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h (np. koparka, spycharka). Natomiast do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla, potrzebna jest kategoria B1.

Zgodnie z art. 96 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, prawo jazdy kategorii B uprawnia jego posiadacza do kierowania rowerem, motorowerem oraz pojazdem zaprzęgowym. W przypadku osób nieletnich dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania rowerem jest karta rowerowa lub motorowerowa. Do jazdy motorowerem potrzebna jest karta motorowerowa lub prawo jazdy, a pojazdem zaprzęgowym - prawo jazdy, karta motorowerowa lub rowerowa, jeżeli osoba uprawniona ukończyła 15 lat.

Źródło: www.motofakty.pl

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony