NIEZWYKŁOSTKI

3 miesiące temu  13.04.2018, ~ Administrator   

Bratysława, 31 stycznia 2018 roku: Ecocapsule w całej okazałości oczekuje na transport helikopterem do japońskiego klienta

Bratysława, 31 stycznia 2018 roku: Ecocapsule w całej okazałości oczekuje na transport helikopterem do japońskiego klienta

Strona 1 z 2

Trzy lata temu pisaliśmy o ciekawym słowackim projekcie, który powstał w Bratysławie. Brzmiało to futurystycznie, bo jego przedmiotem była przyczepa o nazwie Ecocapsule, zapowiadana jako „pierwsza samowystarczalna”. Wydawało się, że będzie to kolejny futurystyczny, niezrealizowany pomysł, a jednak nie: to naprawdę działa!

Ecocapsule (czyli „ekologiczna kapsuła”) dojrzewała może nieco dłużej, niż chcieliby jej twórcy – sześcioro młodych, bratysławskich architektów z grupy o nazwie Nice Architects. Trzy lata temu planowali, że pierwsze egzemplarze przyczepy będzie można kupić w pierwszej połowie 2016 roku. W tym samym roku miały także zakończyć się prace nad jej mobilnym podwoziem, dzięki czemu można byłoby ciągnąć ją samochodem. Plan był jednak zbyt ambitny i życie go zweryfikowało.

Jednak się udało!
Wydawało się, że Ecocapsule to jeden z tych projektów, które wyglądają na bardzo interesujące ciekawostki, jakie być może kiedyś zainspirują kogoś do wprowadzenia niektórych z ich rozwiązań. A tu niespodzianka: dzięki wytrwałości i determinacji ludzi pracujących w firmie o nazwie Ecocapsule projekt udało się zrealizować!
Muszę przyznać, że ucieszyłem się, gdy na początku lutego otrzymałem mail z informacją o oficjalnej prezentacji pierwszej wyprodukowanej przyczepie Ecocapsule. I to prezentacji, która odbyła się w centrum Bratysławy, na dachu jednego z najbardziej charakterystycznych budynków słowackiej stolicy – siedziby Słowackiego Radia. Mało tego – przyczepa została tam dostarczona i zabrana z powrotem helikopterem. To się nazywa promocja! Zrozumiałe, że wzbudziła duże zainteresowanie mediów, które dowiedziały się także, do kogo pierwszy egzemplarz trafił – a trafił on w pierwszych dniach lutego do klienta z Japonii.

Czekamy na realizację tej wizji!

Pięćdziesiąt sztuk w tym roku
To wszystko po to, by zaprezentować pierwszą serię aż pięćdziesięciu sztuk Ecocapsule, która ma być dostarczona do klientów ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Australii i kilku krajów Unii Europejskiej.
– Przygotowanie pierwszej serii Ecocapsule poprzedziły miesiące projektowania, testowania, zdobywania certyfikatów i wreszcie produkcji – mówi Tomáš Žáček, współtwórca i menedżer w firmie Ecocapsule. – W 2018 roku chcemy wyprodukować i dostarczyć nabywcom wszystkie egzemplarze pierwszej serii. Natomiast na początku przyszłego roku zamierzamy rozpocząć produkcję drugiej, bardziej przystępnej cenowo serii, która będzie dostępna na całym świecie.
Jak widać, plan jest znowu bardzo ambitny. Firma Ecocapsule planuje pozyskać środki na dalsze inwestycje, które pozwolą jej na stworzenie międzynarodowej sieci sprzedaży i na rozbudowaną, seryjną produkcję przyczepy w różnych odmianach. Środki gromadzone są m.in. przez platformę crowdfundingową o nazwie Crowdberry, na której każdy może wesprzeć projekt w ramach społeczności wokół niego zorganizowanej.

GALERIA ZDJĘĆ

Pierwszy egzemplarz „ekologicznej kapsuły” podczas transportu helikopterem nad słowacką stolicą
Nocna prezentacja przyczepy w pobliżu Zamku Bratysławskiego (widoczny po prawej na wzgórzu) odbyła się ostatniego dnia stycznia
Tak wygląda wnętrze prawdziwej Ecocapsule. To już nie wizja architektów, ale projekt, który został zrealizowany
Tak wygląda wnętrze prawdziwej Ecocapsule. To już nie wizja architektów, ale projekt, który został zrealizowany
Taka była pierwotna wizja Ecocapsule. Jak widać, projekt uległ pewnym modyfikacjom

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony