artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zamek w Czorsztynie
  fot. flickr.com Zamek w Czorsztynie

Zamek w Czorsztynie

Czas czytania 3 minuty

Nad zalewem Czorsztyńskim wznoszą się dwie dawne twierdze. Jedna, to przywrócony do świetności zamek w Niedzicy – obecnie to muzeum i hotel. Jednak pod drugiej stronie zbiornika zobaczymy drugi zamek, ten jest niestety zabezpieczoną, trwałą ruiną, którą jednak można zwiedzać.

Zamek pochodzi z początku XIV wieku, wzniesiony na wzgórzu nad jeziorem Czorsztyńskim, znajduje się w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.

Początkowo była to niewielka, pograniczna z Węgrami twierdza. Jej usytuowanie pozwalało na kontrolowanie doliny Dunajca.

Znaczącą rozbudowę twierdzy przeprowadził król Kazimierz Wielki, który na granicach ówczesnego państwa wznosił kamienne, murowane twierdze obronne. Zamek w Niedzicy jest właśnie tego przykładem.

Historyczne wzmianki informują, że zamek był na tyle ważny, że przebywał w nim sam król Kazimierz Wielki. W twierdzy przebywał król Polski i Węgier – Ludwik Węgierski oraz jego córka i królowa Polski Jadwiga Andegaweńska. Wiemy również, że w twierdzy bywał król Władysław Warneńczyk.

Nidzicka twierdza pełniła nie tylko funkcje obronne, ale również komory celnej. W późniejszych wiekach była siedzibą lokalnych starostów.

Niestety, XVIII wiek przyniósł schyłek świetności królewskiej twierdzy. Najpierw dewastacji dokonały kozackie wojska. Następnie w 1790 r. w dach twierdzy uderzył piorun, powodując pożar całej konstrukcji.

Od tej pory zamek popadał w coraz większą ruinę, nie mając zapewnionych prac renowacyjnych. Aż trudno uwierzyć, ale pierwsze takie działania podjęto dopiero w latach 50-tych XX wieku. Udało się zabezpieczyć zrujnowany, historyczny obiekt.

ReklamaZamek w Czorsztynie 1
Na prace konserwatorskie niedzicka twierdza musiała czekać kolejne 40 lat. Dopiero w 1992 roku rozpoczęto kompleksowe prace zabezpieczające. Od 1996 roku zamek jest udostępniony do zwiedzania jako trwała ruina. Można go zwiedzać bez przewodnika, za wejście na teren zamku pobierana jest opłata.

Do tego zamku najlepiej dostać się statkiem, którym pokonamy jezioro Czorsztyńskie. Przystań znajduje się niedaleko zapory i przy doskonale zachowanym zamku. Po przepłynięciu zbiornika, do ruin drugiego zamku idziemy wąską ścieżką, lasem, wspinając się na niewielkie wzniesienie. Sam zamek, jak już wspomnieliśmy, to dobrze zachowana i zabezpieczone ruina.

Jednak nie trzeba wiele wyobraźni, aby uzmysłowić sobie jak potężna była to niegdyś twierdza, którą chętnie odwiedzali polscy królowie. Z murów zamkowych zaś podziwiać możemy przepiękną panoramę zbiornika Czorsztyńskiego oraz drugi, doskonale zachowany zamek.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News