artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Roztocze – kraina pełna magii
  fot. wikipedia.org Roztocze – kraina pełna magii

Roztocze – kraina pełna magii

Roztocze to piękna kraina geograficzna, która łączy Wyżynę Lubelską z Podolem. Przebiega z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód aż do Lwowa. Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej.

Ze względu na walory przyrodnicze Roztocza, utworzono tu Roztoczański Park Narodowy, Parki Krajobrazowe (np. Lasy Janowskie) oraz rezerwaty (m.in. Sołokija, Piekiełko, Nad Tanwią czy też Czartowe Pole).

Roztocze jednak to nie tylko atrakcje turystyczne, to też wyjątkowy w skali kraju klimat i atmosfera. Gęste lasy, rzadka zabudowa, cisza i kontakt z naturą.

Roztocze dla szukających spokoju i słońca

W tym regionie praktycznie każdy każdy znajdzie tu coś dla siebie. Idealne dla osób szukających ucieczki od miejskiego zgiełku, tu odnajdą ciszę, spokój i o wiele więcej słońca niż w innym regionie kraju (Roztocze to najbardziej nasłoneczniony region Polski).

Tu aktywnie spędzisz czas

Dla tych co wolny czas uwielbiają spędzać aktywnie czeka tu 1000 km szlaków pieszych i rowerowych oraz spływy kajakowe. A na tych, którzy cenią sobie piękne widoki i lubią odkrywać historię odwiedzanych miejsc czekają drewniane skarby architektury i słynące z cudów kapliczki i sanktuaria oraz Szumy na Tanwi, które zostały uznane za jeden z 7 cudów polskiej przyrody.

Raj dla rowerzystów

Roztocze to raj dla rowerzystów. Nie bez powodów rocznie przybywa nas tu około 60 tysięcy. A wszystko to dzięki sieci szlaków rowerowych rozciągniętych po całym regionie, która łączy wszystkie najchętniej odwiedzane miejsca. Ta forma zwiedzania Roztocza staje się coraz popularniejsza, ponieważ daje możliwość odwiedzenia i zwiedzenia kilku miejsc dziennie.

Tu znajduje się Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, który prowadzi do Kraśnika przez Zwierzyniec, Józefów i Susiec do granicy w Hrebennem i dalej do Lwowa. Szlak doceniony nie tylko przez turystów, ale również przez National Geographic, który uznał go za trzeci najbardziej interesujący szlak rowerowy w Polsce.

Dodatkowo trasa centralnego szlak pokrywa się częściowo z popularną trasą rowerową Polski Wschodniej Green Velo, co daje możliwość dotarcia na roztocze z Mazur czy Bieszczad.

Kajakiem po Roztoczu

Rzeki na Roztoczu sprawdzają się idealnie jako miejsce na kajakowe szaleństwo. Największą popularnością i uznaniem cieszą się spływy na rzekach Tanew i Wieprz. Lecz to nie jedyne rzeki, na których można spróbować swoich sił w tym sporcie. Kajakarzy spotkamy również na rzekach Łada i Pora, czy w Tyszowcach na rzece Huczwie.

Spływy organizowane są przez specjalizujące się w tym firmy, które oferują kilkugodzinne, całodniowe lub nawet kilkudniowe wyprawy. Niektóre odcinki spływu wymagają tzw. przenoski, związane z różnymi utrudnieniami na trasie.

Roztocze to wspaniały i fascynujący region, pełen urokliwych pejzaży, cudów natury, zabytków oraz wspaniałych miejsc, w których można uprawiać aktywny wypoczynek.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy