artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Podziemne Miasto na Wyspie Wolin
  fot. wikipedia.org Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

Wyspa Wolin - podziemne miasto

Podziemny korytarz na wyspie Wolin to praktycznie cały kompleks bunkrów, który wybudowali Niemcy przez wybuchem II wojny światowej. Obecnie podziemnie miasto na Wolinie można zwiedzać.

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin znajduje się w Świnoujściu, w dzielnicy Przytór. Obiekt położony jest pomiędzy stacją kolejową Świnoujście-Przytór a plażą, przy ścieżce rowerowej R-10.

Trochę historii

W 1935 roku, dowództwo Kriegsmarine postanowiło wzmocnić obronę portu wojennego. Pierwsi niemieccy żołnierze zajęli swoje stanowiska w 1939 roku. Powstała tu bateria składała się z 7 schronów dzielących się na bojowe i pomocnicze. Schrony bojowe umiejscowiono na najwyższej wydmie w okolicy zwiększając zasięg ostrzału, a schrony pomocnicze tuż u jej podnóża od schrony południowej, zapewniając im dodatkową ochronę przed ogniem artyleryjskim od strony morza.

Po zajęciu Świnoujścia przez Sowietów, bateria została przeszukana, rozminowana a wszystkie jej elementy dokładnie opisane i skatalogowane. Po paru miesiącach została przekazana w ręce Wojska Polskiego.

W 2007 roku Wojsko Polskie podjęło decyzję o pozbyciu się obiektu (przestarzałe schrony oraz olbrzymie koszty utrzymania). Pasjonaci z Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu podjęli wyzwanie.

Tak powstało podziemne miasto

Pracownicy Muzeum Obrony Wybrzeża stworzyli ciekawy obiekt turystyczny nadając mu nazwę "Podziemne Miasto na Wyspie Wolin". Obejrzeć można schron maszynowni i trzy schrony. Zwiedzanie kompleksu trwa około 90 minut. Wejście na teren odbywa się tylko z przewodnikiem. Ilość osób, które mogą jednorazowo wejść do podziemi jest ograniczona.

Podziemne Miasto w zależności od pory roku otwarte jest o określonych godzinach. 

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy