artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Lubuskie – co warto tu zobaczyć?
  fot. Wikipedia Lubuskie – co warto tu zobaczyć?

Lubuskie – co warto tu zobaczyć?

Najbardziej zalesiony region w Polsce to właśnie województwo lubuskie - tu znajdziemy nie tylko wspaniałe miejsca do wypoczynku na łonie natury, ale również wiele interesujących zabytków i miejscowości wartych odwiedzin.

Lubuskie koniecznie warto zwiedzić poświęcając regionowi nawet kilka dni, zwłaszcza iż mamy tu do czynienia z regionem, który ma dwie stolice - Gorzów Wielkopolski oraz Zieloną Górę.

Lubuskie - tu warto zatrzymać się na dłużej

Historyczne bunkry obronne, wspaniały czas nad wodą, geopark, parku miłości. W końcu gigantyczna figura Chrystusa Króla w Świebodzinie. Jeszcze mało? Możemy więc ruszyć i obejrzrć drewniane świątynie i opactwa w tym regionie.

Przepiękne lasy poprzecinane są majestatycznymi rzekami: Odrą, Wartą, Nysą, Bóbr i Obrą. Wraz z licznymi mniejszymi rzeczkami stanowią idealne miejsce wypoczynku dla kajakarzy i wędkarzy. Warto wspomnieć, że mamy tu również 500 jezior, w tym największe (830 hektarów) - Sławskie, zwane "śląskim morzem".

Miłośnicy aktywnego wypoczynku oraz rowerów mogą ruszyć wytyczonymi szlakami do ptasiego raju w Parku Narodowym „Ujście Warty”. Tam można podziwiać wiekowe buki w rezerwacie Wilanów na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Warto również ruszyć szlakiem przydrożnych kapliczek i kościołów, które stanowią sakralny szlak w Pszczewskim Parku Krajobrazowym. Nie można również zapomnieć o zabytkach romańskich i pozostałościach  zakonu Joannitów w Łagowsko-Sulęcińskim Parku Krajobrazowym.

Przyroda i zabytki - tym zachwyca Lubuskie

Koniecznie warto dotrzeć i zwiedzić znajdujący się na liście UNESCO Park Mużakowski w Łęknicy i Bad Muskau, o powierzchni ponad 700 ha. Od 1815 roku rozbudowywany i przekształcony w park angielski. Od 1988 r. nadal modernizowany i w końcu wpisany na listę UNESCO. Po tym największym w kraju ogrodzie w stylu angielskim prowadzą szlaki piesze, rowerowe i nordic walking.

Park Mużakowski znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa oraz Światowego Geoparku UNESCO Łuk Mużakowa, który jest jedynym w Polsce obiektem należącym do Światowej Sieci Geoparków.

Największą jego atrakcją jest ponad setka zbiorników wodnych, które stanowią pozostałość po działalności kopalnie węgla brunatnego. Niezwykła jest również różnorodna barwa wody tych zbiorników, która wynika z ich różnego składu chemicznego.

Bardzo interesujące obiekty można zwiedzać podążając wzdłuż trasy geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina”. 

Niezwykle atrakcyjna jest również trzydziestokilometrowa trasa Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie, gdzie napotkamy 58 dział pancernych. Dodatkowo zamieszkana jest przez aż 12 gatunków nietoperzy. Szlak stanowi fragment Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego.

Lubuskie jak Rio de Janeiro

To właśnie w tym regionie, w miejscowości Świebodzin, możemy oglądać najwyższą w Polsce figurę Chrystusa Króla Wszechświata. Pomnik nawiązuje stylistycznie do swojego odpowiednika w Rio de Janeiro, w Brazylii. Jest jednak od niego wyższy o 6 metrów. Potężną, białą figurę ze złotą koroną możemy zobaczyć już wiele kilometrów przed tym miastem.

Opactwo Cysterskie w Gościkowie Paradyżu to wspaniały zespół klasztorny z kościołem Wniebowzięcia NMP i św. Marcina. W kościele znajduje się wieczna lampa, wykonana ponoć przez samego króla Polski Władysława IV Wazę. Muzeum Paradyskie gromadzi bezcenne starodruki, obrazy i przedmioty liturgiczne.

Koniecznie ruszcie również Szlakiem Kościołów Drewnianych Regionu Kozła. Wnętrze gotyckiego kościoła w Kępsku upiększają malowidła ścienne ze scenami Sądu Ostatecznego oraz Starego i Nowego Testamentu z początku XVII w. Zabytkiem klasy "zero" jest natomiast świątynia w Chlastawie, natomiast kościół w Kosieczynie to najstarsza drewniana świątynia w Europie.

Nie powinniśmy również zapomnieć o Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze – Ochli. Placówka gromadzi w skansenie w Ochli ponad 80 obiektów architektury ludowej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy