artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Kazimierz Dolny – miasto artystów
  fot. Wikipedia Kazimierz Dolny – miasto artystów

Kazimierz Dolny – miasto artystów

Czas czytania 3 minuty

Kazimierz Dolny – historyczne, piękne miasto uwieńczone na wielu słynnych płótnach oraz opisywane w dziełach literackich. Podczas swoich kamperowych podróży po Polsce koniecznie powinniście tu się zameldować i pooddychać niezwykłym klimatem tego miasta, a jest tu również co zobaczyć.

To miasto niezwykłe, uwiecznione na płótnach takich artystów, jak Gerson, Andriolli, Gierymski, Pankiewicz. Kazimierz Dolny inspirował również literatów, opisywali je: Prus, Czechowicz, Słonimski i Kuncewiczowa. Miasto stanowiło tło dla wielu filmów takich reżyserów jak: Ford, Gliński, Bromski, a przed wojną Waszyński, który był odkrywcą talentu Sofii Loren i Audrey Hepburn.

Miasto możemy podziwiać z góry, zwanej Górą Krzyżową. Szerszą panoramę oferuje jednak, położona nieco wyżej, wieża ruin zamku wzniesionego za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Po Wiśle kursują stateczki. Możemy również przeprawić się do Janowca, na drugi brzeg do ruin zamku Firlejów i do dawnej osady rybackiej z chatami krytymi strzechą w Mięćmierzu. Na pewno jest co zwiedzać i oglądać.

Tuż u podnóża dawnego zamku znajduje się fara z dużą ilością putti, aniołków – rzeźbionych, stiukowych, malowanych i rozmieszczonych w różnych miejscach świątyni.

Kazimierski rynek otaczają go kamieniczki dawnych kupców, szlachty i mieszczan. Koniecznie zwróćcie uwagę na najlepiej zachowane w Polsce renesansowe Kamienice Przybyłów.

Przepiękna jest również kamieniczka Celej, obecnie to Muzeum Kazimierza Dolnego. Ciekawie prezentują się również spichlerze wzdłuż Bulwaru Nadwiślańskiego.

ReklamaKazimierz Dolny – miasto artystów 1
Kazimierz zamieszkiwali przez wieki Żydzi. Znajdujący się przy głównym Rynku, tzw. Mały Rynek był niegdyś centrum życia dawnej dzielnicy żydowskiej. Co ciekawe, w każdy weekend nadal wypełnia się targowym gwarem. To właśnie tu odbywa się handel starociami, artystycznymi kostiumami i naturalnymi kosmetykami.

Kuchni żydowskiej możemy posmakować w dwóch lokalach: „U fryzjera” w dawnym zakładzie fryzjerskim oraz „Bajgiel” przy ul. Lubelskiej.

Wejdźcie również do artystycznych sklepików przy ul. Klasztornej i podążają dalej dotrzecie do Zespołu Klasztornego Franciszkanów Reformatów ze słynącym cudami Sanktuarium Zwiastowania NMP.

W budynku dawnej Łaźni znajduje się natomiast Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Ściany tamtejszej restauracji zdobią zdjęcia słynnych aktorów.

Obowiązkowym miejscem odwiedzin w Kazimierzu Dolnym jest Piekarnia Sarzyński, od dziesięcioleci wyrabiająca słynne koguty z drożdżowego ciasta.

Kazimierz zaprasza również na wiele interesujących wydarzeń, jak: Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Festiwal Kazimiernikejszyn w kamieniołomach, Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa brzegi” lub Pardes-Festival – Spotkanie z Kulturą Żydowską.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News