artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Bazylika w Kodeniu
  fot. Wikipedia Bazylika w Kodeniu

Kalwaria Kodeńska

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem po Polsce, warto również zwrócić uwagę na niezwykle urokliwe miejsce, jakim jest Kalwaria Kodeńska. To przepiękny i unikatowy zespół kaplic drogi krzyżowej znajdujących się na terenie dawnej rezydencji rodu Sapiehów w miejscowości Kodeń.

Miejscowość Kodeń znajduje się praktycznie na granicy z Białorusią, niedaleko Terespola. Jeśli więc podróżujecie po wschodnich rubieżach naszego kraju, koniecznie tam zajedźcie.

Kalwaria, czyli system kapliczek została wybudowana na wale otaczającym dawną zbrojownię, cerkiew oraz zamek Sapiehów. W obecnych czasach to miejsce razem z kościołem pw. św. Ducha, martyrologium, piwnicami zamkowymi, zbrojownią oraz ogrodem zielnym stanowi kompleks religijny.

Skąd pomysł na wybudowanie tu takiego obiektu? W 1927 r. przybyli tu Misjonarze Oblaci i zostali kustoszami sanktuarium Matki Bożej Gregoriańskiej. Przywitały ich puste mury bazyliki mniejszej. Pozyskali natomiast główny ołtarz z Opinogóry. Wówczas zaczęli planować nowy wystrój kościoła, a przy okazji zrodził się pomysł wybudowania tzw., kalwarii w miejscu dawnej rezydencji rodu Sapiehów.

Tak też się stało i zakonnicy zaczęli realizować swój projekt. Na początku lat 30-tych XX wieku usypano wokół dawnego arsenału wzgórze. Natomiast fundamenty dawnego zamkowego arsenału wykorzystano do usadowienia ołtarza polowego ze scenami z życia Maryi.

Kolejny przełom nastąpił w latach 70-tych XX wieku, kiedy odgruzowano i odbudowano dawne piwnice zamku Sapiehów. Wówczas przykryto je żelbetową płytą, służącą jako miejsce sprawowania mszy świętych podczas głównych odpustów diecezjalnych. Wtedy też Tadeusz Niewiadomski wyrzeźbił drogę krzyżową. Powstało prawie sto figur postaci naturalnej wielkości, które zostały rozmieszczone na Kalwarii, w jej 14 stacjach drogi krzyżowej. Każda kapliczka została przykryta drewnianym daszkiem.

ReklamaKalwaria Kodeńska 1
Natomiast w okresie lat 2000-2007 powstały murowane kaplice drogi krzyżowej. Udało się odtworzyć także zabytkową studnię, która znajduje się w dawnym ogrodzie zamkowym. Jest usytuowana w odnowionym ogrodzie włoskim z altankami. Odbudowano również wały wokół zamku oraz fosy.

W roku 2006 na kalwarii obok kościoła św. Ducha powstał pomnik papieża Jana Pawła II dla upamiętnienia jego dwukrotnego pobytu w Kodniu w 1969 i 1977 r. Autorem i twórcą pomnika jest artysta rzeźbiarz Paweł Kisielnicki. Obecnie w Kodeniu nadal trwają prace renowacyjne. Odbywa się jeszcze rekonstrukcja bastionów ziemnych.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News