Kategoria B – do czego uprawnia? 18.10.10

Kierowcy czasem zapominają, że prawo jazdy kategorii B uprawnia nie tylko do kierowania autami osobowymi. Mikołaj Krupiński z serwisu motofakty.pl przypomina jakie pojazdy możemy także prowadzić.

Zgodnie z prawem, posiadacz kategorii B jest uprawiony do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla. Można prowadzić busa, który na pokład zabiera ośmiu pasażerów plus kierowcę lub też zwykłego „dostawczaka”, pod warunkiem, że mieści się we wspomnianej kategorii wagowej.

Dodatkowo, prawo jazdy kat. B dopuszcza prowadzenie zespołu pojazdów, czyli samochód z przyczepą, lecz tylko wtedy, gdy jest to przyczepa lekka (której masa całkowita nie przekracza 750 kg). Prawo umożliwia także jazdę z przyczepą używaną do celów specjalnych, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu, i o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t.

Ponadto, kategoria B uprawnia do prowadzenia ciągnika rolniczego z przyczepą lekką oraz pojazdu wolnobieżnego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h (np. koparka, spycharka). Natomiast do kierowania trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla, potrzebna jest kategoria B1.

Zgodnie z art. 96 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, prawo jazdy kategorii B uprawnia jego posiadacza do kierowania rowerem, motorowerem oraz pojazdem zaprzęgowym. W przypadku osób nieletnich dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania rowerem jest karta rowerowa lub motorowerowa. Do jazdy motorowerem potrzebna jest karta motorowerowa lub prawo jazdy, a pojazdem zaprzęgowym - prawo jazdy, karta motorowerowa lub rowerowa, jeżeli osoba uprawniona ukończyła 15 lat.

Źródło: www.motofakty.pl

 

Zobacz także:

 
Wyszukaj w portalu
 
 
Prezentacja
Camping "Klif"
Camping "Klif"
Prezentacja
Hobby Wohnwagenwerk
Hobby Wohnwagenwerk
 
 
Newsletter